eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaZarobki w Polsce: trendy 2016

Zarobki w Polsce: trendy 2016

2016-01-19 12:57

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2015


Podane przykłady dowodzą, jak ważne dla organizacji jest rozpoznanie talentów pracowników zanim przydzieli się im odpowiednie zadania, oraz wdrażanie programów kształcenia i treningów doskonalących talenty pożądane na określonych stanowiskach. Opracowane przez Gallupa na podstawie własnych badań testy pozwalają zdiagnozować 34 talenty kluczowe w miejscu pracy. To dobry punkt wyjścia do wdrażania programów rozwojowych, a jednocześnie świetny miernik osiągniętych efektów.

Szybkość, z jaka dziś rosną oczekiwania klientów, jak zmieniają się technologie i zwiększa się tempo życia stawiają nowe wyzwania przed organizacjami. Dotrzymanie obietnicy marki, zaspokojenie oczekiwań klientów, wygrywanie konkurencji na rynku nie jest możliwe bez idealnie funkcjonującego zespołu pracowników. Zespołu, który dynamicznie się zmienia w miarę pojawiania się nowych potrzeb.

Jednak z perspektywy pracownika większość zmian wywołuje frustrację albo niepokój. W sytuacji awansu na wyższe stanowisko pojawia się pytanie: czy ja sobie poradzę? Jeżeli byłem najlepszym sprzedawcą w dziale, a za chwilę staje się kierownikiem, to mogę czuć się niepewnie. Nowe zajęcie wymagać będzie ode mnie innych umiejętności, np. komunikowania zadań do wykonania, podziału czy pracy wśród kolegów. Jeżeli taka osoba nie poszerzy repertuaru kompetencji menedżerskokierowniczych, to organizacja straci świetnego sprzedawcę i zyska słabego menedżera. Taka sytuacja będzie generować ogromne straty dla firmy.

Problem może się pogłębiać, w chwili kolejnego awansu, tym razem na pozycję dyrektora, zwłaszcza jeśli firma nie zaoferowała pracownikowi żadnego wsparcia w postaci programu rozwojowego czy szkolenia. Taka osoba zaczyna się „miotać”, jest w ogromnym stresie, wszystko jej się „pali na czerwono”. Może nawet odnosić wrażenie, że ma na barkach całą firmę. Wszystkie zadania jawią się jej jako równie ważne i nie wie, jak sobie z tym poradzić. Cały dzień w pracy spędza na „gaszeniu pożarów”. Czyli nasz najlepszy pracownik, który dostarczał plus 23,5% wartości dodanej, właśnie zaczął dostarczać minus 5,9%.

W każdej sytuacji, w której mamy do czynienia ze zmianą stanowiska, nawet jak to jest awans poziomy na równorzędną posadę, pracownik znajduje się w trudnej sytuacji, gdyż zazwyczaj nie ma jeszcze wszystkich kompetencji do pełnienia nowej funkcji. Pracodawcy mają często mylne wrażenie, że skoro osoba była najlepszym sprzedawcą, to będzie również świetnym dyrektorem, a przecież jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

W ostatnich latach świadomość zarządzania talentami w obszarze HR jest coraz większa. Firmy zaczynają rozumieć sens stosowania przemyślanych i dobrze skaskadowanych programów rozwojowych w organizacji. Efekty nie każą na siebie długo czekać. Wzmocniona dobrze zdiagnozowanymi i umiejętnie rozwijanymi talentami swoich pracowników organizacja płynnie dostosowuje się do nowych wyzwań rynku i utrzymuje trwałą przewagę konkurencyjną.

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

poprzednia  

1 ... 10 11

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: