eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaZarobki w Polsce: trendy 2016

Zarobki w Polsce: trendy 2016

2016-01-19 12:57

Zarobki w Polsce: trendy 2016

Zarobki w Polsce: trendy 2016 © milushka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (17)

Ile zarabiają twoi koledzy po fachu? Czy twoje wynagrodzenie jest adekwatne do stażu pracy? Kto i kogo będzie rekrutować w bieżącym roku? Jeśli interesują cię odpowiedzi na te pytania, dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy wyniki najnowszego, dwunastego już Raportu Płacowego 2016 „Trendy na rynku pracy w 2016 r.” - opracowania rokrocznie przygotowywanego przez ekspertów z Hays Poland.

Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2015

Najnowsze opracowanie Hays Poland przygląda się wysokości płac w sektorach rynkowych obsługiwanych przez konsultantów firmy. Raport jest owocem współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego. W kontekście zachodzących właśnie zmian rynkowych analiza akademicka ma szczególne znaczenie. Warto bowiem pamiętać, że dzisiejszy rynek pracy to miejsce, w którym warunki zaczyna dyktować pracownik. Firmy, którym zależy na współpracy z fachowcami i talentami muszą być gotowe na stosowanie przemyślanych zindywidualizowanych programów rozwojowych. Dopiero wówczas, wzmocnione umiejętnościami swoich najlepszych pracowników, będą mogły stawiać czoła nowym wyzwaniom rynkowym i utrzymywać przewagę konkurencyjną.

W publikacji znajdą Państwo zestawienie poziomów wynagrodzeń dla wykwalifikowanych sspecjalistów i kadry menedżerskiej w podziale na 19 specjalizacji. Dane, zgromadzone w ciągu ostatnich 12 miesięcy, pozwalają nie tylko na przegląd obecnej sytuacji, ale postawienie prognoz na cały 2016 rok.

Analiza wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku powstała na podstawie kilku tysięcy projektów rekrutacyjnych zleconych Hays Poland zarówno przez klientów z sektora MSP, jak i duże międzynarodowe korporacje.

fot. milushka - Fotolia.com

Zarobki w Polsce: trendy 2016

Opracowana przez ekspertów firmy rekrutacyjnej Hays Poland analiza wynagrodzeń w Polsce prezentuje dane o poziomie płac na ponad 150 stanowiskach.


Opracowana przez ekspertów firmy rekrutacyjnej Hays Poland analiza wynagrodzeń w Polsce prezentuje dane o poziomie płac na ponad 150 stanowiskach. Dane zawierają poziomy minimum, maksimum oraz najczęściej oferowane miesięczne wynagrodzenia w PLN brutto dla osób pracujących na pełny etat, uśrednione dla terytorium Polski.

BANKOWOŚĆ - KONSOLIDACJA BANKÓW


ROZWÓJ USŁUG INTERNETOWYCH


Trwająca konsolidacja banków oraz szybki rozwój nowych technologii przekładają się na zmniejszenie liczby tradycyjnych placówek na rzecz bankowości internetowej oraz mobilnej. Taka sytuacja sprawia, że w polskim sektorze bankowym tymczasowo zagościł rynek pracodawców, który ma realny wpływ na obniżenie wynagrodzeń pracowników.

Ponadto, banki chcąc obniżyć koszty stałe, coraz częściej tworzą systemy bonusowe, obejmujące głównie finalny efekt biznesowy. Dotyczy to przede wszystkim specjalistów w działach sprzedaży, ryzyka, wsparcia sprzedaży czy też projektów.

Należy jednocześnie pamiętać, że w branży finansowej pracuje szereg wyspecjalizowanych pracowników, których kompetencje cieszą się dużym zainteresowaniem pracodawców. Na oferty pracy mogą liczyć osoby z obszaru produktowego oraz zarządczego, gdzie poszukiwani są menedżerowie posiadający – poza kompetencjami liderskimi – predyspozycje analityczne, wiedzę z zakresu prawa oraz potrafiący biegle obsługiwać specjalistyczne oprogramowanie. Banki chętnie sięgają po osoby o zdywersyfikowanym, międzynarodowym doświadczeniu zawodowym, pozwalającym na szersze spojrzenie biznesowe.

Zauważalna jest tendencja polegająca na transferze pracowników z banków do spółek leasingowych oraz faktoringowych. Wzrost rynku przekłada się na większą liczbę nowych stanowisk, zwłaszcza w obszarze sprzedaży. W tym przypadku, wyspecjalizowanie kandydata w zakresie danego produktu podnosi jego wartość na rynku pracy, co przekłada się bezpośrednio na wyższe wynagrodzenie.

fot. mat. prasowe

Tabela wynagrodzeń - bankowość, leasing, faktoring

Dyrektor Sprzedaży Bankowości Detalicznej może zarabiać nawet 50 tys. zł


Pomimo nienajlepszych prognoz dla pracowników związanych z usługami finansowymi, zwłaszcza w bankowości, poziom oczekiwanego wynagrodzenia wśród kandydatów nie uległ zmianie w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto, przyzwyczajeni do bogatych pakietów socjalnych, oczekują oni benefitów związanych m.in. z opieką zdrowotną czy pakietem sportowym.

FINANSE I KSIĘGOWOŚĆ -
ZAPOTRZEBOWANIE BRANŻY FMCG NA FINANSISTÓW


WIELOWYMIAROWA ROLA WSPÓŁCZESNEJ KSIĘGOWOŚCI


W ostatnim czasie, na rynku pracy obserwuje się duży wzrost zapotrzebowania na specjalistów w branży FMCG, najczęściej na stanowiska typu Finance Analyst czy Finance Manager z bardzo sprecyzowanym, rzadkim i specjalistycznym doświadczeniem w dziedzinie finansów (np. finanse komercyjne). Zadaniem zespołów, w których pracują tacy specjaliści, jest wspieranie innych działów. Stąd też duży nacisk na tzw. „business partnering”. Wiąże się to z coraz bardziej szczegółowym podziałem struktur finansowych w branży FMCG.

fot. mat. prasowe

Tabela wynagrodzeń -finanse i księgowość

Minimalne wynagrodzenie głównego księgowego to 10 tys. zł


Przeczytaj także: Zarobki w Polsce: trendy 2020 Zarobki w Polsce: trendy 2020

 

1 2 ... 10 ... 11

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: