Będzie praca w IT, BPO, budownictwie i produkcji. A jakie zarobki?
2016-01-20 09:59
Jakie branże z największymi zarobkami? © johan10 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zarobki w budownictwie i nieruchomościach: ile zarabia inżynier budowy, a ile designer?
Nowy rok ma przynieść wzrost zatrudnienia oraz specjalistów z branży SSC, IT, budowlanej oraz produkcyjnej. Eksperci Randstad przyjrzeli się dynamice zmian i trendom płacowym, z którymi będziemy mieć do czynienia tych sektorach.Centra usług wspólnych
Sektor SSC/BPO to jedna z najbardziej dynamicznych branż w naszym kraju. Pod względem wielkości rynku usług dla biznesu Polska plasuje się obecnie na pierwszej pozycji w Europie Środkowej i Wschodniej i w ścisłej światowej czołówce światowej. Co więcej, sektor ten ciągle rośnie - o około 20% rocznie. W ciągu ostatnich kilku lat zatrudnienie w centrach usług dla biznesu wzrosło dwukrotnie, a prognozy zakładają, że w bieżącym roku zdoła osiągnąć poziom 170 tysięcy osób. Perspektywy rozwojowe tej branży potwierdza Leszek Kurycyn, Randstad Professionals Operations Director.
„Centra usług wspólnych będą powstawać już nie tylko w głównych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach, które coraz skuteczniej promują oferowane przez siebie możliwości i zabiegają o nowe inwestycje. Rozwijać się też będą firmy już działające na polskim rynku. Nasi profesjonaliści zdobyli zaufanie i międzynarodową renomę, dlatego przenoszone są do Polski coraz bardziej zaawansowane procesy, często tzw. end to end.” – wyjaśnia.
Rynek SSC/BPO będzie nadal bardzo dobrym miejscem dla osób rozpoczynających karierę zawodową. Średnia wieku osób zatrudnionych w sektorze, która wynosi 30-35 lat. Jednocześnie sektor będzie potrzebował coraz więcej ekspertów i będzie coraz częściej sięgał po pracowników, którzy z sektorem SSC/BPO do tej pory nie byli bezpośrednio związani.
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Jedną z najistotniejszych kompetencji, którą powinny rozwijać osoby chcące swoją przyszłość zawodową związać z tym sektorem jest znajomość języków obcych. Jak wyjaśnia Katarzyna Potrzuska, Randstad Finance Team Leader:
„Centra działają na skalę międzynarodową. Szacuje się, że średnia liczba języków używanych w jednym centrum to 8, ale są i takie miejsca, gdzie używa się 40 języków. Stąd znajomość języka angielskiego jest konieczna, a w bardzo wielu przypadkach wymagana jest również znajomość drugiego języka obcego.”
fot. mat. prasowe
Trendy płacowe w branży SSC – centra usług wspólnych
Zatrudniając nowych pracowników, centra usług wspólnych będą miały spory wpływ na tradycyjne działy finansowe w firmach spoza branży SSC/BPO. W obu przypadkach spowoduje to wzrost wynagrodzeń i zrodzi konieczność zadbania o obszar działań employer branding, zarówno by przyciągnąć potencjalnych kandydatów, ale też zatrzymać obecnych, utalentowanych pracowników.
Sektor produkcyjny
W sektorze produkcyjnym, w 2016 roku będziemy mieć do czynienia z tzw. rynkiem kandydata. Do najbardziej poszukiwanych specjalistów należeć będą inżynierowie projektu specjalizujący się w nowych uruchomieniach i inwestycjach technicznych oraz technicy w obszarze utrzymania ruchu i serwisu. Ponadto, z uwagi na utrzymujący się trend ciągłej optymalizacji, nadal pojawiać się również będzie zapotrzebowanie na inżynierów czy specjalistów doskonalenia procesów. Marta Zielińska, Randstad Engineering Team Manager dodaje:
„Przewidujemy kontynuację trendu inwestowania w Polsce w sektor R&D oraz rozwój laboratoriów; nadal poszukiwani będą również technolodzy, konstruktorzy, a także inżynierowie NPI. Z uwagi na ogromne zainteresowanie pracodawców kandydatami na tego typu stanowiska, można się spodziewać, że będą oni proponować coraz atrakcyjniejsze wynagrodzenia i warunki zatrudnienia.”
fot. mat. prasowe
Trendy płacowe w branży - inżynieria
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)