eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaJaki wzrost wynagrodzeń na świecie w 2016 roku?

Jaki wzrost wynagrodzeń na świecie w 2016 roku?

2015-12-28 11:25

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem


Prężny rynek pracy w Ameryce Północnej


Trend zwyżkowy dostrzegalny jest również w Ameryce Północnej, gdzie mamy do czynienia z ożywieniem na rynku pracy. W Stanach Zjednoczonych, za sprawą niskiej inflacji (0,3%), realny dochód pracowników wzrośnie o 2,7%. Pracownicy kanadyjscy otrzymają wynagrodzenia większe o 2,6%, przy czym realny wzrost sięgnie 1,3%. Na całym kontynencie płace wzrosną o 2,8%, tak samo jak rok wcześniej.

Zawirowania gospodarcze w Ameryce Łacińskiej uderzają w pracowników


W 2016 r. wynagrodzenia w Ameryce Łacińskiej wzrosną o rekordowe 11,4%. Jednak ze względu na wysoki poziom inflacji w regionie (12,8%), płace realne spadną o 1,4%. Będzie to szczególnie widoczne w Argentynie i Brazylii, gdzie pomimo podwyżek odpowiednio o 31% i 7,7% w 2016 r. pracownicy argentyńscy otrzymają wynagrodzenie wyższe zaledwie o 3,6%, natomiast brazylijscy niższe o 1,2%.

Największy spadek realnego dochodu na świecie dotknie jednak Wenezuelę. Tamtejsze wynagrodzenia wzrosną znacząco, bo nawet o 70%, ale po uwzględnieniu prognozowanej stopy inflacji (122,6%) pracownicy będą się musieli pogodzić z obniżeniem płacy realnej o 52,6%.

Mocny wzrost na Bliskim Wschodzie i w Afryce


Rok 2016 wygląda obiecująco dla pracowników z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Pomimo spadających cen ropy oraz gospodarczo-politycznego chaosu panującego w regionie zgodnie z prognozami wynagrodzenia na Bliskim Wschodzie i w Afryce wzrosną odpowiednio o 5,3% i 6,5%. Stosunkowo niska stopa inflacji przełoży się na realny wzrost wynagrodzeń, sięgający 3,8% oraz 1,6%.

Najsilniejszy wzrost realnych wynagrodzeń prognozowany jest w takich krajach Bliskiego Wschodu jak Liban (11,5%) i Jordania (5,3%), podczas gdy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich tempo wzrostu płac będzie najniższe (0,9%) – zdecydowanie słabsze w porównaniu do 2,8% rok wcześniej. Za sprawą wysokiej stopy inflacji Egipt, jako jedyny kraj w regionie, doświadczy spadku realnych wynagrodzeń (o 0,4%).
Azja pozostaje globalnym motorem wzrostu płac, ponieważ firmy planują podwyżki wynagrodzeń. Niemniej jednak światowy rynek pracy zmienia się wraz ze starzeniem się pracowników z gospodarek krajów rozwiniętych. W gospodarkach wschodzących podnoszenie kwalifikacji pracowników jest kluczowe dla firm, jeśli mają utrzymać przewagę konkurencyjną. Pracownicy ci mogą się spodziewać wzrostu wynagrodzeń, ponieważ niedobór talentów w niektórych regionach będzie napędzał wzrost płac – podsumowuje Barbara Giemza.

Przeciętne podwyżki realnych wynagrodzeń oparto na bazie danych Hay Group, obejmującej 73 kraje – z wyłączeniem Ukrainy i Wenezueli, w których zawirowania polityczne oraz wysoka inflacja doprowadziły do spadku realnych wynagrodzeń odpowiednio o 36,8% i 52,6%.

fot. mat. prasowe

Prognozowany wzrost wynagrodzeń w 2016 r.

Zgodnie z przewidywaniami w nadchodzącym roku będziemy cieszyć się najwyższym wzrostem płac od 3 lat


fot. mat. prasowe

Prognozowany wzrost wynagrodzeń w 2016 r., cd

W Polsce realny wzrost płac może wynieść aż 3,4%


O badaniu:


Dane zaczerpnięto z bazy Hay Group PayNet, zawierającej informacje dotyczące ponad 20 milionów pracowników z 24 000 organizacji działających w ponad 110 krajach.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: