eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaJaki wzrost wynagrodzeń na świecie w 2016 roku?

Jaki wzrost wynagrodzeń na świecie w 2016 roku?

2015-12-28 11:25

Jaki wzrost wynagrodzeń na świecie w 2016 roku?

Jak wzrosną wynagrodzenia w 2016 roku? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pracownicy na całym świecie mogą oczekiwać wzrostu realnych wynagrodzeń o 2,5% – najwięcej w ciągu ostatnich trzech lat – ponieważ podwyżki płac zbiegną się z historycznie niską stopą inflacji. Wynika tak z danych firmy doradczej Hay Group.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Optymistyczne prognozy dla Europy


W 2016 r. europejscy pracownicy mogą się spodziewać przeciętnego wzrostu płac na poziomie 2,8%, który po uwzględnieniu 0,5-proc. stopy inflacji, przełoży się na realny wzrost wynagrodzeń o 2,3%. Za sprawą niskiej inflacji realne płace pracowników z Europy Zachodniej wzrosną o 2%, podczas gdy w przypadku Europy Wschodniej wzrost ten wyniesie 2,9%.
Wartym podkreślenia jest fakt, iż w przypadku pracowników zatrudnionych w Polsce, realny prognozowany wzrost wynagrodzeń na poziome 3,4% jest jednym z najwyższych w Europie. Wpływa na to utrzymująca się deflacja, spowodowana światowym spadkiem cen paliw i żywności, oraz dobra kondycja polskiej gospodarki. Prognoza ta oznacza, że notowany w Polsce wzrost gospodarczy nareszcie będzie odczuwalny w kieszeniach pracowników, w których zostanie więcej pieniędzy – komentuje Barbara Giemza, dyrektor działu Productized Services Hay Group w Polsce.

Perspektywy dla Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec również są optymistyczne. Mimo że stopa wzrostu płac w Wielkiej Brytanii utrzyma się na poziomie 2,5% (podobnie jak w dwóch poprzednich latach), dzięki niskiej inflacji realny wzrost wynagrodzeń brytyjskich w 2016 r. wyniesie 2,3% – przekraczając średnią dla Europy Zachodniej. Pracownicy z Francji i Niemiec mogą się spodziewać wzrostu wynagrodzeń odpowiednio o 1,7% i 2,7%. Podobny jest scenariusz dla Grecji, w której wbrew gospodarczym zawirowaniom wynagrodzenia powinny wzrosnąć o 2% (w porównaniu do 1,3% w ubiegłym roku), przy czym na skutek deflacji w 2016 r. oczekiwany realny wzrost płac może wynieść 3,4%.

Z obliczeń średniej regionalnej wykluczono dwa kraje, w których szczególne wydarzenia polityczne doprowadziły do pojawienia się wysokiej inflacji, uderzającej w wysokość płacy realnej. Największą spośród prognozowanych podwyżkę wynagrodzeń otrzymają pracownicy na Ukrainie (11,5%), jednak ze względu na wysoką stopę inflacji (48,3%) płace realne w tym kraju drastycznie zmaleją – o 36,8%. Podobne są perspektywy dla Rosji, której gospodarka boleśnie odczuwa skutki sankcji ekonomicznych oraz spadku cen ropy naftowej. Pomimo wzrostu płac, wynoszącego przeciętnie 7%, wskutek inflacji sięgającej 14,5% realna wartość wynagrodzeń spadnie o 7,5%. Spadek ten jest znacząco większy niż ubiegłoroczne zmniejszenie się płacy realnej o 0,7%.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Jak wzrosną wynagrodzenia w 2016 roku?

Pracownicy na całym świecie mogą oczekiwać wzrostu realnych wynagrodzeń o 2,5%.


Tegoroczne globalne prognozy wynagrodzeń pokazują, że w 2016 roku w większości krajów dojdzie do największego od trzech lat wzrostu realnych wynagrodzeń. Z powodu istotnych różnic makroekonomicznych nie wszędzie będzie on identyczny, niemniej jednak ogólny poziom wynagrodzeń wzrośnie, przy obecności niezwykle niskiej (a w niektórych przypadkach zerowej) inflacji, co niesie za sobą korzystne perspektywy dla pracowników – komentuje Agnieszka Milewczyk – prezes Hay Group w Polsce.

Najwyższy wzrost płac w Azji


W Azji prognozowany wzrost wynagrodzeń wyniesie 6,4% – tj. 0,4% mniej niż rok wcześniej. Niemniej jednak w ujęciu realnym wynagrodzenia wzrosną o 4,2% – najwięcej w skali całego świata. Zgodnie z prognozami najsilniejszy wzrost płac wystąpi w Wietnamie (7,3%), Chinach (6,3%) i Tajlandii (6,1%). Należy zauważyć, że pomimo spowolnienia gospodarczego, spadków na giełdach oraz zmniejszenia eksportu, płace chińskich pracowników wzrosną w 2016 roku o 8% ze względu na stały przyrost wielkości zatrudnienia, powodowany narastającym zapotrzebowaniem na wykwalifikowaną siłę roboczą oraz utrzymującym się rozwojem zamożnej klasy średniej.

Czerpiąc korzyści płynące z przynależności do najszybciej rozwijającej się spośród dużych gospodarek, indyjscy pracownicy także mogą się spodziewać najwyższego od trzech lat wzrostu wynagrodzeń, który wyniesie 4,7% w porównaniu z 2,1% rok wcześniej oraz 0,2% w roku 2014.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: