eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaZarobki prezesów spółek energetycznych i surowcowych

Zarobki prezesów spółek energetycznych i surowcowych

2015-11-11 00:32

Zarobki prezesów spółek energetycznych i surowcowych

Zarobki prezesów spółek energetycznych i surowcowych ©  hesa2 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Spółki energetyczne przechodzą ostatnimi czasy gruntowne przemiany. Coraz więcej mówi się o planach połączenia ich ze spółkami górniczymi. Niniejszy artykuł analizuje wynagrodzenia prezesów spółek energetycznych i tych należących do branży surowcowej. Analizy zostały oparte na danych pochodzących z raportu „Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW w 2014 roku”

Przeczytaj także: Wynagrodzenia członków zarządu i rad nadzorczych w 2014 r.

Wynagrodzenia prezesów zarządu spółek energetycznych i surowcowych


Wykres poniżej przedstawia średnie roczne wynagrodzenia prezesów zarządów w spółkach z branży energetycznej i surowcowej. Branża energetyczna została dodatkowo rozbita na spółki zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją oraz elektrociepłownie. Najniższe wynagrodzenia otrzymali prezesi w elektrociepłowniach. Ich średnia roczna pensja nie przekroczyła 1 mln PLN. Zdecydowanie wyższe zarobki otrzymywały osoby zarządzające spółkami zajmującymi się wytwarzaniem i dystrybucją. Prezesi tych spółek otrzymali prawie 1,6 mln pensji. Średnie roczne wynagrodzenie w całej branży energetycznej wyniosło 1 276 174 PLN. Oznacza to, że prezesi w elektrociepłowniach zarabiali o 22% mniej niż wynosi średnia w branży energetycznej, a prezesi spółek zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją otrzymali o prawie 24% więcej niż wyniosła średnia. Natomiast przewodniczący zarządu w spółkach surowcowych zarobili średnio 1 420 198 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Średnie roczne wynagrodzenie prezesów zarządu w branży energetycznej i surowcowej

Najniższe wynagrodzenia otrzymali prezesi w elektrociepłowniach. Ich średnia roczna pensja nie przekroczyła 1 mln PLN.


Ranking wynagrodzeń prezesów zarządów w spółkach energetycznych i wydobywczych


W poniższej tabeli został zaprezentowany ranking wynagrodzeń prezesów zarządów spółek energetycznych i wydobywczych. Oprócz wartości wynagrodzenia podano również informacje, czy dana osoba dalej pełni swoją funkcje. W 2015 roku czterech z dwunastu prezesów przestało pełnić swoją funkcję. Na początku października stanowisko stracił Dariusz Lubera – prezes Tauron SA. Jego spółka wypracowała w zeszłym roku prawie 1,2 mld zysku netto, co w stosunku do roku 2013 było wartością o 160 mln PLN mniejszą. Wcześniej, bo pod koniec kwietnia, ze stanowiskiem prezesa zarządu Energa SA pożegnał się Mirosław Bieliński. Jednak, w tym wypadku spółka, którą zarządzał Bieliński osiągnęła rekordowy zysk netto wynoszący ponad 1 mld PLN, który był aż o 35% wyższy niż w 2013 roku. Kolejnym prezesem, który przestał pełnić swoją funkcję jest Katarzyna Muszkat z ZEPAK SA, straciła ona swoje stanowisko w październiku 2015 roku, po ponad 11 latach pracy w spółce. Podczas jej ostatniej kadencji spółka odnotowała 78 mln PLN zysku netto versus 232 mln PLN rok wcześniej. W końcu ostatnią osobą z zestawienia, która utraciła stanowisko w 2015 roku jest Jarosław Zagórowski z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która obecnie znajduje się w ogromnych tarapatach. Prezes zrezygnował z pełnienia stanowiska po fali strajków, jakie przetoczyły się przez spółkę na początku roku.

O ile utratę funkcji przez Panią Katarzynę Muszkat, czy Pana Jarosława Zagórowskiego można motywować stopniowo pogarszającą się sytuacją spółek (w wypadku ZEPAKu zysk netto pogarszał się z roku na rok, w wypadku JSW prezes nie potrafił wypracować porozumienia ze związkowcami), o tyle dymisje prezesów zarządu Tauronu i Energi są już mniej zrozumiałe. Zarówno Dariusz Lubera, jak i Mirosław Bieliński byli uznawani za bardzo dobrych menedżerów. I tutaj w grę wchodzą spekulacje. W wypadku Energi od dłuższego czasu mówi się o planach połączenia spółki z gigantem PGE. W wypadku Tauronu odwołanie prezesa w komentarzach wiąże się z przedłużającymi się negocjacjami w sprawie przejęcia kopalni Brzeszcze.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Ranking wynagrodzeń prezesów zarządu w spółkach energetycznych i wydobywczych

W tabeli został zaprezentowany ranking wynagrodzeń prezesów zarządów spółek energetycznych i wydobywczych.


Stosunek płacy prezesa do przeciętnego wynagrodzenia w spółce (Pay ratio)


Stosunek wynagrodzenia prezesa zarządu do przeciętnego wynagrodzenia w spółce (za okres 12 miesięcy) nazywany jest pay ratio. Niestety, nie wszystkie spółki podają w raportach wartość przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwie, dlatego w zestawieniu ujęte zostały tylko cztery spółki. Pay ratio w zachodnich firmach często przekracza wartość 100. Jak widać z poniższej tabeli, w Polsce te wartości jeszcze nie są tak duże. Największa różnica w wysokości wynagrodzenia prezesa i przeciętnego pracownika miała miejsce w ENERGA SA. Prezes zarobił tam aż 18 razy więcej niż przeciętny pracownik. Najmniejsza różnica dotyczy JSW. Prezes zarobił tam niecałe 10 razy więcej niż przeciętny pracownik. W tym miejscu należy przypomnieć, że Energa osiągnęła w zeszłym roku rekordowe wyniki finansowe, a JSW poniosła dużą stratę finansową.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Stosunek rocznego wynagrodzenia prezesa zarządu i przeciętnego wynagrodzenia w spółce

Największa różnica w wysokości wynagrodzenia prezesa i przeciętnego pracownika miała miejsce w ENERGA SA. Prezes zarobił tam aż 18 razy więcej niż przeciętny pracownik.


Podsumowanie


Wynagrodzenia prezesów zarządu spółek giełdowych wzbudzają wiele kontrowersji. Przeciętnego odbiorcę często szokują milionowe kwoty, jakie za zarządzanie przedsiębiorstwami otrzymują prezesi. Jednak w zestawieniu z zyskami netto jakie generują ich spółki, wielkości nie wydają się już takie ogromne. Warto tutaj wspomnieć, że wynagrodzenie najlepiej zarabiającego w zestawieniu prezesa, Herberta Wirtha, stanowiło tylko 0,09 % całkowitego zysku netto spółki.

Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: