Wynagrodzenia w branżach w 2014 roku
2015-11-13 00:40
Wynagrodzenia w branżach w 2014 roku © ESCALA - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia w organizacjach pozarządowych w 2014 roku
Niezmiennie, na drugim biegunie znaleźli się pracownicy kultury i sztuki oraz usług dla ludności. Tam 50% pracowników zarabiało poniżej 3 000 PLN.IT nie wszędzie najwyżej cenione
W połowie województw najwyżej opłacaną branżą było IT. Jednak w mazowieckim i dolnośląskim najwięcej płacono w telekomunikacji (odpowiednio 7 400 PLN i 7 000 PLN). W warmińsko-mazurskim co drugi zatrudniony w przemyśle ciężkim zarabiał powyżej 4 675 PLN. W pozostałych województwach najwyżej opłacanymi branżami była bankowość oraz energetyka i ciepłownictwo.
Najniższe wynagrodzenie dostawali pracownicy zatrudnieni w kulturze i sztuce. Branża ta była najniżej opłacaną w dziesięciu województwach. Wśród branż, w których zarobki są niskie znalazły się też usługi dla ludności oraz służba zdrowia czy transport i logistyka.
Dyrektor i członek zarządu opłacany jak specjalista
Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najwyższe pensje otrzymywali w 2014 roku dyrektorzy i członkowie zarządu w telekomunikacji. Co drugi zatrudniony tam dyrektor otrzymywał powyżej 17 500 PLN, a 50% zarabiało pomiędzy 10 000 PLN a 30 000 PLN. Najwyżej opłacane stanowiska wykonawcze odnotowano w branży IT. Mediana wynagrodzeń na tym szczeblu wyniosła 3 600 PLN.
Wśród dyrektorów i członków zarządu najmniej zarabiali zatrudnieni w służbach mundurowych. Wynagrodzenie co drugiego dyrektora nie przekraczało 5 500 PLN, czyli nie przekraczało wysokości pensji 50% specjalistów w IT. Wynagrodzenie pracownika szeregowego w usługach dla ludności stanowiło 63% pensji pracownika szeregowego w IT – czyli w branży, gdzie stanowisko wykonawcze było najwyżej opłacane.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Mediana wynagrodzeń całkowitych w poszczególnych branżach w 2014 roku (brutto w PLN)
W 2014 roku przedsiębiorstwa z kapitałem polskim płaciły swoim pracownikom około 40% mniej niż firmy zagraniczne. W najwyżej opłacanej branży, jaką były technologie informatyczne, różnica wysokości mediany wyniosła 2 659 PLN, czyli zarobki w polskich przedsiębiorstwach IT stanowiły 65% zarobków w firmach z przewagą kapitału zagranicznego.
fot. mat. prasowe
Schemat 1. Najwyżej i najniżej opłacane branże w poszczególnych województwach w 2014 roku
Wśród najwyżej wynagradzanych branż w polskich firmach za IT znalazły się bankowość oraz energetyka i ciepłownictwo. W firmach z kapitałem zagranicznym kolejność była nieco inna: IT nadal na pierwszym miejscu, dalej telekomunikacja oraz służba zdrowia.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Najwyżej i najniżej opłacane branże na poszczególnych szczeblach zarządzania w 2014 roku
Patrząc na wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń po raz kolejny można zauważyć, że choć branża jest jednym z bardzo istotnych czynników wpływających na wysokość płac, nie jest czynnikiem jedynym. Dobrym przykładem jest pochodzenie kapitału. Wysokość mediany wynagrodzeń w najwyżej opłacanych branżach w firmach z kapitałem polskim jest zbliżona do mediany najniżej opłacanych branż w przedsiębiorstwach zagranicznych.
fot. mat. prasowe
Schemat 2. Wynagrodzenia całkowite w firmach polskich i zagranicznych w wybranych branżach w 2014 r
Informacje o badaniu: 125 624 uczestników, 62,3% osób ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 72,2% ma wykształcenie wyższe, 69,4% zajmuje stanowiska specjalistyczne lub kierownicze, 45,1% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach.
Partnerzy badania: interia.pl, regiopraca.pl, wp.pl, gazeta.pl
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Terminy użyte w artykule:
wynagrodzenie całkowite - miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne.
mediana - wartość dzieląca wszystkie dane na pół; lepiej niż średnia oddaje tendencję centralną wyników, jako że średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 2 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie połowy osób w danej grupie jest niższe, a połowy wyższe od 2 000 PLN.
dolny kwartyl - wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 1 500 PLN, to wynagrodzenie 1/4 osób w danej grupie są niższe, a 3/4 osób wyższe od 1 500 PLN.
górny kwartyl - wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 2 500 PLN, to wynagrodzenie 3/4 osób w danej grupie jest niższe, a 1/4 osób wyższe od 2 500 PLN.
oprac. : Sylwia Radzięta / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)