eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaZarobki specjalistów i menedżerów w 2014 roku

Zarobki specjalistów i menedżerów w 2014 roku

2015-07-24 11:01

Zarobki specjalistów i menedżerów w 2014 roku

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie w Polsce? © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

9658 złotych brutto - tyle według najnowszego Raportu Płacowego Antal 2015 wyniosła w minionym roku wysokość średniej miesięcznej pensji, którą w naszym kraju oferowano specjalistom i menedżerom. W zestawieniu z poprzednim rokiem taki wynik oznacza niewielki spadek.

Przeczytaj także: Zarobki specjalistów i menedżerów w 2013 roku

Kto zarobił najwięcej?


W tym przypadku raczej trudno o zaskoczenie - najwyższe pensje przypadły w udziale Wyższej Kadrze Zarządzającej, która w minionym roku zarabiała średnio nieco ponad 17 500 PLN brutto. Kolejne miejsce przypadło specjalistom z dziedziny Prawa ze średnią 12 460 PLN brutto, a trzecia pozycja specom od Sprzedaży i Marketingu - 10 380 PLN brutto.

Jak podkreśla Artur Skiba, prezes zarządu Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, najnowsza odsłona Raportu Płacowego Antal dowodzi stabilności sektorów, w których pracodawcy oferują najwyższe wynagrodzenia.
„Co więcej, w sektorach tych wynagrodzenia wzrastają, co dobrze wróży na przyszłość. Po raz kolejny na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć przedstawiciele Wyższej Kadry Zarządzającej – z najnowszego raportu wynika, iż oferowane średnie wynagrodzenie brutto wynosi 17 503 PLN. Również sektory Prawo oraz Sprzedaż i Marketing niezmiennie zajmują pozycje liderów – w sektorach tych, mimo wystarczającej liczby odpowiednich kandydatów na rynku pracy, pracownicy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia” – dodaje.

Nieznaczne spadki…


Mimo iż średnie wynagrodzenie oferowane w 2014 roku okazało się nieco niższe niż w roku poprzednim, tendencje są bardzo pozytywne, gdyż na spadek wynagrodzenia wpływ miały głównie dwa sektory – Logistyka oraz Bankowość i Ubezpieczenia. Branże te, mimo że odnotowały obniżenie oferowanych wynagrodzeń – o 1620 PLN brutto w Logistyce i o 280 PLN w Bankowości – są w dobrej kondycji.
„Niewielki spadek wynagrodzenia w Bankowości wynika przede wszystkim ze zmniejszonej w stosunku do lat poprzednich, rotacji wśród pracowników. Co więcej, sektor ten jest obecnie rynkiem pracodawcy, na którym dostępna jest duża liczba kandydatów. Pracodawcy nie „przepłacają” więc zatrudnianych osób, ale za to oferują ciekawe wyzwania oraz dodatkowe możliwości rozwoju. Warto też pamiętać, że wynagrodzenia oferowane w poprzednich latach przewyższały stawki rynkowe” – komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.

fot. olly - Fotolia.com

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie w Polsce?

9658 złotych brutto - tyle według najnowszego Raportu Płacowego Antal 2015 wyniosła w minionym roku wysokość średniej miesięcznej pensji, którą w naszym kraju oferowano specjalistom i menedżerom.


W Logistyce, podobnie jak w sektorze Bankowość i Ubezpieczenia, główną przyczyną spadku oferowanego wynagrodzenia w 2014 roku w stosunku do roku wcześniejszego, była zdecydowanie większa rotacja wśród specjalistów.
„W 2014 roku menedżerowie w Logistyce zmieniali pracę znacznie rzadziej niż specjaliści. Konsekwencją tego średni wskaźnik wynagrodzeń proponowanych w tej branży wydaje się niższy niż w 2013 roku. Mimo rynku kandydata pracodawcy stawiają potencjalnym pracownikom coraz większe wymagania. Co więcej, nie są już skłonni do oferowania znacznie większych wynagrodzeń niż te przewidziane w budżecie” – twierdzi Artur Migoń, Dyrektor, Antal Engineering & Operations.

Znaczące wzrosty


Pozytywnie w przyszłość mogą spoglądać osoby pracujące w branżach IT, Prawo, HR i SSC/BPO – sektory te odnotowały znaczne wzrosty wynagrodzeń w stosunku do roku 2013. W sektorze Prawa średnie wynagrodzenie brutto oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2014 roku wyniosło 12 460 PLN, czyli niemalże o 2000 PLN więcej niż w poprzednim roku.
„Wynagrodzenia oferowane prawnikom są zdecydowanie wyższe niż w 2013 roku, z dwóch powodów: ze względu na znaczną liczbę rotacji na stanowiskach menedżerskich oraz prężne rozwijanie nowych specjalizacji wśród kancelarii, które chcą powiększać swoje zespoły o nowe linie biznesowe” – komentuje Agnieszka Pastuła, menedżer Antal Legal.

Dużym wzrostem wynagrodzeń cieszą się też sektory SSC/BPO i HR – wynagrodzenia brutto wyniosły odpowiednio 7320 PLN oraz 8110 PLN. W porównaniu z poprzednim Raportem Płacowym Antal, wynagrodzenia są wyższe o ponad 2000 PLN w branży SSC/BPO i przeszło 1000 PLN w HR.
„W mojej ocenie wzrost średniego wynagrodzenia w obszarze stanowisk HR związany jest z poprawą koniunktury na rynku polskim i tym, co organizacje mogą zaoferować swoim kandydatom. Nie bez znaczenia jest też fakt, że świadomość tego, jak ważni w organizacji są ludzie wzrasta, a pracownicy HR, dbający o ten aspekt personalny są coraz bardziej doceniani, co przekłada się na ich wynagrodzenia” – twierdzi Marta Tobiasz, Team Leader Antal HR & Admin.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: