Jak napisać dobre CV? Oto 10 wskazówek
2015-06-25 00:40
Jak napisać dobre CV? © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kreatywne CV zapewni pracę?
1. Każda oferta pracy to nowe CV. Życiorys powinien zmieniać się w zależności od stanowiska. Kompetencje i doświadczenie, którymi dzielimy się na łamach dokumentu, powinny być dostosowane do zawartych w ofercie pracy wymagań.2. Doświadczenie najważniejsze. Jak wynika z badania eyetrackingowego CV, zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl, rekruterzy 58% czasu poświęcanego na zapoznanie się z życiorysem spędzają na analizie doświadczenia. Opis doświadczenia zawodowego powinien więc stanowić najważniejszą sekcję dokumentu – ważne jednak, aby skoncentrować się na doświadczeniu, które wiąże się z danym stanowiskiem. Napiszmy w CV zakres najważniejszych obowiązków. Warto również wspomnieć o sukcesach i zrealizowanych celach.
3. Zastosuj odwróconą chronologię. Powinniśmy zaczynać od opisu najnowszych doświadczeń zawodowych oraz przedstawiać dyplomy od tych ostatnio zdobytych.
4. Dostosuj długość CV do swojego doświadczenia. Jak wynika z badania na zlecenie Pracuj.pl, prawie połowa Polaków uważa, że CV powinno zmieścić się na jednej stronie. To błędne założenie. Wszystko zależy od profilu firmy i wcześniejszych doświadczeń zawodowych. Osoba z dużym dorobkiem zawodowym może przedstawić swoją kandydaturę nawet na kilku stronach. Warto dodatkowo pogrubić najważniejsze informacje, aby rekruter nie miał problemu z dotarciem do nich.
5. Wybieraj odpowiednie informacje Na etapie tworzenia CV powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybierane przez nas treści były adekwatne do stanowiska, na które aplikujemy. Błędem jest chociażby informowanie o realizowanych kursach, jeżeli zdobyta na nich wiedza nie jest już aktualna lub jest nieistotna w odniesieniu do przyszłych obowiązków. Usuńmy z CV wszystkie zbędne informacje, aby skupmy się na tych, które mają znaczenie.
fot. Pio Si - Fotolia.com
Jak napisać dobre CV?
6. Pokaż, że posiadasz odpowiednią wiedzę Jak wynika z badania eyetrackingowego zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl, rekruterzy 9% czasu spędzają na analizie wykształcenia. Jest ono szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy koresponduje z pracą na stanowisku, na które aplikujemy. Poinformujmy wtedy rekrutera o zajęciach odbytych w ramach programu studiów, na których zdobyliśmy wiedzę potrzebną w przyszłej pracy.
Szczególnie młodzi kandydaci bez większego doświadczenia zawodowego powinni wyeksponować sekcję „wykształcenie”, a także swoje aktywności realizowane w trakcie studiów. Na pozytywny odbiór kandydata może wpłynąć działalność w samorządzie studenckim czy kołach naukowych. W życiorysie starającego się o pracę powinna także znaleźć się informacja na temat odbytych kursów i szkoleń organizowanych przez uczelnię.
7. Zadbaj o czytelne CV Rekruterzy potrzebują prostych i czytelnych CV. Kreatywne życiorysy z nadmiarem ozdobników graficznych często są przez rekruterów odrzucane jako nieczytelne. Dla osób przeprowadzających selekcję CV liczy się estetyka w postaci czytelnego układu, schludność i przejrzystość, a także spójność elementów tj. czcionka, interlinia itp.
8. Postaw na profesjonalny szablon. W celu stworzenia czytelnego i ładnego graficznie CV skorzystaj z Kreatora CV. Gotowe wzory znajdziesz między innymi na stronach z ofertami pracy.
Przydatne linki:
Szablony CV
List motywacyjny – szablony
Oferty pracy
9. Wyeliminuj błędy. Błędy w CV są niedopuszczalne. Wśród najczęstszych pomyłek wymienianych przez rekruterów możemy znaleźć błędy stylistyczne czy nawet ortograficzne. Kandydaci bardzo często nie zwracają uwagi na właściwe formatowanie tekstu. Pamiętaj też, że Twój adres e-mail musi być profesjonalny i zawierać nazwisko, a rubryka „zainteresowania” powinna być wypełniona prawdziwymi informacjami (o zamiłowaniu do alkoholi może lepiej nie wspominać).
10. Opisz konkretne umiejętności i ukończone kursy. Wypisz w CV umiejętności przydatne w danym miejscu pracy. Przy znajomości języków obcych określ konkretnie poziom ich znajomości, najlepiej poparty certyfikatami. Opisz, jakie ukończyłeś niedawno kursy i szkolenia – podawaj jednak tylko te, które mogą przydać Ci się na stanowisku, na które aplikujesz.
Informacje o badaniu na zlecenie Pracuj.pl
Badanie opinii publicznej, przeprowadzone w kwietniu 2015 roku przez TNS Polska, na zlecenie Pracuj.pl, metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pracujących Polaków, bądź osób pozostających bez pracy nie dłużej niż pół roku.
Informacje o badaniu eyetrackingowym CV
Badanie eyetrackingowe CV przeprowadzone wśród rekruterów na zlecenie Pracuj.pl przez ośrodek badawczy Bioscope. Celem badania było sprawdzenie sposobu selekcji materiałów aplikacyjnych (CV) przez rekruterów. W badaniu udział wzięło 21 specjalistów ds. HR. Do zbierania pomiarów użyto eyetrackerów – urządzeń śledzących uwagę wzrokową badanego. Przetestowano 60 CV w wersji autorskiej (przygotowanych samodzielnie przez kandydatów) oraz 60 CV w wersji utworzonej poprzez Kreator CV Pracuj.pl.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)