8 kroków do pracy marzeń
2015-06-26 00:22
Kariera © Alex_Po - Fotolia.com
Praca marzeń nie zawsze musi być łatwa i przyjemna, często wiąże się z wieloma obowiązkami i wyrzeczeniami, ale łatwiej się wstaje z łóżka gdy wiemy, że będziemy robić to, co sprawia nam przyjemność. Poniżej, przedstawiamy osiem prostych kroków, które zaprowadzą Cię prosto do zawodowego spełnienia.
Przeczytaj także: Kariera zawodowa: jak otworzyć nowy rozdział?
Ustal czego naprawdę chcesz
Zanim rozpoczniesz poszukiwania i zaczniesz chodzić na rozmowy kwalifikacyjne, zdefiniuj swoje cele i zastanów się, co naprawdę chciałbyś robić. To brzmi jak największy banał, ale jak podkreśla Michał Środa, specjalista zajmujący się rekrutacją w firmie GoWork.pl, jednym z najczęstszych wpadek kandydatów jest właśnie nieumiejętność uargumentowania tego, dlaczego zależy im właśnie na tej pracy. Jeżeli wcześniej to ustalisz, łatwiej będzie się określić przed potencjalnym pracodawcą. Popracuj także nad uzasadnieniem.
Postaw na elastyczność
Praca o której dziś marzysz może nie być szczytem twoich pragnień w przyszłości. Musisz być gotowy na zmiany, jakie niesie za sobą wolny rynek.
– Spójna linia kariery jest oczywiście ważna, ale pracodawcy cenią także to czy kandydat potrafi zaadaptować się w nowym środowisku i czy potrafi szybko nauczyć się nowych rzeczy – mówi specjalista GoWork.pl.Nie musimy robić wszystkiego perfekcyjnie, ale nie możemy bać się nowych rzeczy. Nawet jeżeli sytuacja zmusi nas do tego by na chwilę zboczyć z obranej ścieżki, starajmy się zdobyć cenne doświadczenie, być może w przyszłości to właśnie ono wyróżni nas na tle konkurentów?
Przygotuj plan działań
Przedstawiciel GoWork.pl, podkreśla, że o ile samo posiadanie planu jest istotne, to nie należy za bardzo się na nim skupiać. Chodzi głównie o spisanie pewnych pomysłów na to, co możemy zrobić, by stać się bardziej pożądanym kandydatem, a nie o odkreślanie kolejnych osiągniętych celów. Jak już wspomnieliśmy, rynek jest elastyczny, a na porażkach uczymy się więcej niż na sukcesach. Im większe mamy doświadczenie, tym więcej wiemy o tym jakie wzorce są skuteczne, a które lepiej sobie darować. Modyfikuj więc swój plan na bazie swoich doświadczeń.
fot. Alex_Po - Fotolia.com
Kariera
Wyspecjalizuj się
Tradycyjne kwalifikacje – praca w dużej firmie, dyplom ukończenia najlepszych szkół, nie mają już takiego znaczenia jak dawniej. Dzisiaj poszukiwani są pracownicy, którzy skupili się na specjalizacji.
– Na rynku jest np. bardzo wielu prawników, którym ze względu na dużą konkurencję nie jest łatwo. Ci, którzy się wyspecjalizowali, chociażby w prawie farmaceutycznym, na brak zleceń z pewnością nie będą narzekać – tłumaczy Michał Środa.
Rozwijaj się razem z rynkiem
Firmy szukają pracowników o określonym profilu. To, że potrafimy wykonać powierzone nam zadania dziś już nie wystarcza. Pracodawcy szukają osób, które potrafią tworzyć, lansować nowe pomysły i rozwiązania. Na rynku liczą się osoby aktywne, które myślą postępowo, nie boją się wyrażania własnych opinii, nabywają coraz to nowe umiejętności. Jeżeli zaprezentujesz się jako profesjonalista w swojej dziedzinie, nie będziesz się musiał martwić o zatrudnienie.
Wykorzystaj social media jako narzędzia do stworzenia własnej marki
Zamiast wykorzystywać media społecznościowe do celów towarzyskich, zacznij poprzez swoje wpisy kreować obraz pracownika pożądanego przez pracodawcę. Dzięki stronom powiązanym z twoją branżą możesz zdobywać cenną wiedzę i dzielić się nią z innymi. Pokaż, że to co robisz naprawdę jest twoją pasją.
Znajdź coś co Cię wyróżni
W Polsce pracy szuka obecnie ok. 2 mln osób. Gdy już znajdziemy wymarzoną ofertę na którą chcemy wysłać swoje zgłoszenie, nie zapominajmy, że aplikację swoją wyśle także dziesiątki innych osób. Poszukujący pracy muszą wykazać się kreatywnością.
– Do rekruterów codziennie spływają nowe CV. Dlatego tak ważne jest by aplikacja wyróżniała się na tle innych. Niekoniecznie musi być nietypowa, ale musi przyciągać uwagę przejrzystością i profesjonalizmem – mówi Michał Środa.
Bądź gotowy do poświęceń
By osiągnąć cel, czasem trzeba zrezygnować z wielu innych rzeczy – bogatego życia towarzyskiego czy lepiej płatnej (ale nie wymarzonej) pracy. Nie zawsze takie poświęcenie jest konieczne, ale bez determinacji trudno wytrwać w swoim postanowieniu. Dlatego gotowość do wyrzeczeń jest niezbędna.
Przeczytaj także:
Jak znaleźć pracę marzeń? Porady rekrutera
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)