Przeczytaj także: Kariera zawodowa: jak otworzyć nowy rozdział?
1. Wybór właściwej drogi? Bułka z masłem!
Nic bardziej mylnego. Planowanie kariery to naprawdę zaawansowany proces. Przede wszystkim, najpierw należy poznać samego siebie, a to trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Ważne, by dać sobie czas. Dokładnie rozważmy wszystkie za i przeciw, zastanówmy się czy naprawdę mamy predyspozycje do wykonywania danego zawodu.
2. Powinienem zająć się czymś z „top listy” zawodów
Niemal co roku mamy do czynienia z tą samą sytuacją. Media pełne są materiałów zawierających prognozy ekspertów: „w tych zawodach będzie praca”, „ta branża zagwarantuje Ci karierę” itp. Nie zaszkodzi oczywiście zapoznać się ze zdaniem specjalistów, ale nie możemy kierować się wyłącznie nimi. Przewidywania nie zawsze oparte są na prawidłowych założeniach, a rynek jest dynamiczny. To co gwarantuje zatrudnienie dziś, niekoniecznie będzie je przynosić za 5 lat. Poza tym to, że coś jest popularne nie oznacza, że okaże się odpowiednie także dla ciebie.
3. Na hobby nie da się zarobić
Nic bardziej mylnego. Dokonując wyboru - co chcemy w życiu robić, zawsze powinniśmy dążyć do podjęcia zajęcia powiązanego z naszymi zainteresowaniami. Udowodniono, że automatycznie przyswajamy więcej umiejętności, jeżeli nauka sprawia nam przyjemność. Jeżeli połączymy pracę z hobby, nim się obejrzymy, będziemy ekspertami w swojej dziedzinie.
4. Tylko pieniądze zagwarantują mi szczęście
Pieniądze są ważne, ale wybierając ścieżkę kariery nie możemy opierać się wyłącznie na nich. Takie podejście działa zawsze na krótką metę. Początkowa euforia wiążąca się z wysokimi zarobkami szybko przeradza się w frustrację. Warto przeanalizować, z jakim wynagrodzeniem wiąże się dane zajęcie, ale satysfakcja z pracy jest bardziej istotna.
5. Jak już wybiorę ścieżkę kariery, muszę się jej trzymać
To nieprawda. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu dotychczasowe zajęcie nie daje Ci satysfakcji, zawsze możesz obrać inną drogę. Z pewnością nie będziesz jedyny – wiele osób przechodzi z branży do branży i to wielokrotnie.
6. Jeżeli zmienię branżę, zdobyte przeze mnie umiejętności się zmarnują
Zdobytej wiedzy i doświadczenia nikt nie jest w stanie odebrać i na pewno przydadzą się także w nowej pracy. Być może trzeba je będzie wykorzystać w nieco inny sposób.
fot. mat. prasowe
Na hobby nie da się zarobić
To kolejny mit. Podejmując decyzję o wyborze ścieżki zawodowej warto kierować się zainteresowaniami.
7. Jeśli moi znajomi czują się spełnieni na danym stanowisku, ja też na pewno będę zadowolony
Oczywiście nie można tego wykluczyć, ale każdy człowiek jest inny. Nawet, jeżeli taka osoba i ty macie wiele wspólnego, nie daje to żadnych gwarancji. Wykorzystaj jednak taką znajomość, by uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie jej stanowiska i dopiero w oparciu o dokładną analizę tych dan, nim się obejrzymy, będziemy ekspertami w swojej dziedzinie.
fot. mat. prasowe
Wybór właściwej ścieżki kariery to łatwizna
Niestety podjęcie właściwej decyzji na temat drogi zawodowej nie jest decyzją prostą.
![Jak znaleźć pracę marzeń? Porady rekrutera [© WrightStudio - Fotolia.com] Jak znaleźć pracę marzeń? Porady rekrutera](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/planowanie-kariery-zawodowej/Jak-znalezc-prace-marzen-Porady-rekrutera-218624-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)