Wynagrodzenia promotorów klubów
2015-04-08 00:21
Ile zarabia promotor klubu? © Anna Khomulo - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ile zarabia promotor klubu?
Praca promotora polega na udzielaniu informacji o lokalu, ofercie i promocjach obowiązujących w danym dniu. Promotorzy pracują głównie wieczorami i w nocy. Zawód ten cieszy się dużym zainteresowaniem osób młodych, które mogą pogodzić go ze studiami. Wynagrodzenia w tej branży najczęściej zależą od stawki godzinowej i prowizji od liczby pozyskanych klientów.Promotor podczas pracy rozdaje przechodniom ulotki, które upoważniają do skorzystania z określonej promocji. Pracodawca podlicza, ile takich zaproszeń zostało wykorzystanych i na tej podstawie wypłaca pracownikom premie.
Wynagrodzenie promotora
Schemat 1. przedstawia minimalne, średnie i maksymalne wynagrodzenie promotorów. Zarobki te były liczone dla stawki godzinowej wynoszącej od 8 PLN do 10 PLN, oraz premii wynoszącej 0,50 PLN za pozyskanego klienta. Uwzględniliśmy pięciogodzinny czas pracy. Są to wartości przybliżone. Kwota 40 PLN, to minimalne wynagrodzenie, które dostają zazwyczaj pracownicy promocji w dniu, w którym ruch w okolicach klubu jest niewielki. Widełki 70-90 PLN to przeciętne wynagrodzenia w zwykłe weekendy. Górnej granicy nie da się tak łatwo określić, kwota podawana przez nas dotyczy 5 godzin pracy przy stawce 10 PLN i 100 pozyskanych klientach. Kwoty powyżej 100 PLN osiągają pracownicy w dni takie jak Halloween, Andrzejki, długie weekendy itp.
fot. mat. prasowe
Schemat 1. Przeciętne dzienne wynagrodzenie krakowskiego promotora
Stawki pracownicze
Tabela 1. pokazuje, jak różnorodne są oferty wynagrodzeń z dodatkami na tym stanowisku. Niektóre kluby oferują dodatkowe premie przy przekroczeniu pewnej liczby pozyskanych klientów. Średnio jest to ok. 20 PLN dodatkowo za każdych 50 gości.
Nieco inaczej niż zachęcający do wizyty w klubach rozliczani są zwykle promujący restauracje. Stawki godzinowe dla promotorów drogich restauracji są zazwyczaj niższe, ale za to wyższe są premie za klienta, który skorzystał z oferty. Niektóre restauracje jako premię wypłacają promotorowi np. 10% od rachunku, zapłaconego przez gościa. Inne oferują o wiele większe niż w klubach muzycznych kwoty za zdobytego klienta: od 1 do 3 PLN od zaproszenia. Trochę niższe zarobki oferowane są w krakowskich kawiarniach i niektórych pubach. Tutaj stawki są niższe, ale godzin pracy jest więcej. Promotorzy kawiarni pracują także w dzień.
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
- Kalkulator płac (wynagrodzenia) brutto-netto
- Kalkulator wynagrodzeń (kalkulator płacowy)
Trzeba tu podkreślić, że wiele lokali uzależnia wypłatę pełnej stawki godzinowej od realizacji wyznaczonego celu. Promotor, który zaprosi zbyt mało klientów, zamiast 10 PLN za godzinę może otrzymać 4 PLN.
Promotor zarobi dwa razy więcej od płacy minimalnej
Przy większości ofert pracy na tym stanowisku pracodawcy nie chcą podpisywać z zatrudnionymi żadnych umów. Podane stawki są więc zazwyczaj nieopodatkowane. W poniższym przykładzie porównaliśmy wynagrodzenie promotora i osoby zatrudnionej na umowie o pracę za pensję minimalną w listopadzie 2014 roku. Dla pracownika, który pracuje w 5 godzin dziennie (od 22 do 3 w nocy) w czwartki, piątki i soboty, liczba przepracowanych miesięcznie godzin wyniesie średnio 65. Dla zatrudnionego na etacie liczba godzin pracy w listopadzie wyniosła 160.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Przykładowe zarobki promotora w listopadzie 2014 roku
Podsumowując wszystkie godziny pracy promotora, według naszego przykładu zarobi on 1 005 PLN. Przyjęta przez nas stawka godzinowa wynosi 10 PLN, a premia za zaproszonego klienta 0,50 PLN. Wynagrodzenia dzienne przedstawione w tabeli 1. dotyczy 20 zwrotów w czwartek i 70 w piątek i sobotę. Natomiast pracownik otrzymujący minimalną krajową, po przepracowaniu 65 godzin, zarobi 683 PLN brutto, czyli około 550 PLN „na rękę”. Wynika z tego że wynagrodzenie promotora jest nominalnie wyższe aż o 332 PLN. Jeśli uwzględnimy fakt, że od pensji pracownika etatowego potrącane są składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz podatek PIT, różnica będzie niemal dwukrotna.
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Wynagrodzenie promotora w porównaniu do minimalnej krajowej dla 65 godzin w XI 2014 roku
Wymagania
Pracodawcy wymagają w tej pracy zazwyczaj trzech podstawowych umiejętności. Są to:
- komunikatywna znajomość języka angielskiego – jest to najważniejsze wymaganie stawiane na tym stanowisku.
- łatwość w nawiązywaniu kontaktów – praca ta polega na ciągłym kontakcie z klientem, dlatego ta umiejętność jest niezbędnym wymogiem. Osoby zapraszające do lokali powinny być otwarte, przebojowe i elokwentne. Dzięki takim cechom pracownik ma szansę na ściągnięcie do lokalu większej liczby klientów.
- dyspozycyjność – oferty pracy w tej branży zazwyczaj dotyczą godzin wieczornych i nocnych. W większości lokali wymaga się przynajmniej trzech dni pracy w tygodniu.
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
oprac. : Mateusz Rachucki / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)