eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskWindykator

Windykator

Zawód o charakterze usługowym. Windykator jest osobą, która zajmuje się windykacją, czyli stara się pomóc w odzyskaniu dla swoich klientów (np. osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych) wszelkich przeterminowanych długów lub należności znajdujących się po stronie dłużnika. Dochodzi on właściwych roszczeń za pomocą środków określonych w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych, zgodnie z zasadami etyki.

Przeczytaj także: Czym jest windykacja polubowna i dlaczego warto z niej skorzystać?

Zawód ten różni się od zawodu komornika tym, że mimo, iż obaj dążą do odzyskania należności, windykator nie ma w zamiarze zajęcia majątku dłużnika, lecz doprowadzenie do porozumienia i zawarcia z nim ugody. Jego zadaniem jest skutecznie wyegzekwowanie od dłużnika zobowiązań pieniężnych w jak najkrótszym czasie w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela w sposób dogodny i akceptowalny zarazem dla obu stron. Windykację dzielimy na dwa obszary – polubowną i sądową.

Czym się zajmuje windykator (Zakres obowiązków):

  • monitowanie telefoniczne, listowne lub osobiste dłużnika
  • negocjowanie z dłużnikiem warunków dobrowolnej spłaty; wybór właściwego sposobu postępowania
  • windykacja polubowna (bezpośrednie negocjacje z dłużnikiem )
  • windykacja sądowa (brak jest chęci współpracy ze strony dłużnika, windykacja sprowadza się do uzyskania sądowego wyroku lub nakazu zapłaty, który może być podstawą do późniejszej egzekucji komorniczej)
  • nadzorowanie harmonogramu spłat wierzytelności

Wymagania


Od osób pracujących w tym zawodzie wymaga się minimum wykształcenia średniego ogólnego lub humanistycznego. Szczególnie pożądane są osoby posiadające wykształcenie wyższe, po studiach prawniczych (bez konieczności posiadania aplikacji) i administracyjnych ze względu na posiadaną wiedzę z zakresu prawa, ale także po psychologii czy socjologii ze względu na umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem. Największym atutem windykatora jest posiadane przez niego doświadczenie zawodowe. Przydatne może się okazać prawo jazdy kategorii B.

Od pracowników w tym zawodzie wymaga się wiedzy z zakresu negocjacji, umiejętności perswazyjnych, silnej osobowości, asertywności oraz odporności na stres.

Zarobki


Wynagrodzenie tego pracownika często składa się z podstawowej pensji oraz prowizji, która zależy m.in. od osiąganych wyników, rodzaju długu, okresu przedawnienia. Zarobki windykatora mogą wahać się od 2.000 zł do 6.000 zł pensji podstawowej + prowizje od odzyskanych należności – rozbieżność jest więc bardzo duża.
Więcej na ten temat: windykator

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: