Rzeczoznawca
Rzeczoznawca - zakres obowiązków i opis stanowiska © vege - Fotolia.com
Zawód w kategorii specjaliści. Rzeczoznawca to osoba wydająca opinie i sporządzająca ekspertyzy w dziedzinie, w której się specjalizuje. Tytuł ten jest przyznawany (na podstawie odpowiednich przepisów) osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalizacji zawodowej.
Przeczytaj także: Druga transza deregulacji podpisana
Czym się zajmuje rzeczoznawca (Zakres obowiązków):
- Rzeczoznawca majątkowy: ustawa o gospodarce nieruchomościami
- Rzeczoznawca budowlany: prawo budowlane (tytuł rzeczoznawcy budowlanego dotyczy określonej specjalności budowlanej, w której osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy musi posiadać uprawnienia budowlane i praktykę)
- Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
- Rzeczoznawca do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy
- Rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych
- Rzeczoznawca samochodowy
- Rzeczoznawca w zakresie psychotroniki: nadaje Polskie Towarzystwo Psychotroniczne
- Rzeczoznawca kosztorysowy: nadaje Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych
- Rzeczoznawca systemów technicznego zabezpieczenia osób i mienia: nadaje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem "POLALARM"
Zakres obowiązków
- wydawanie opinii
- sporządzanie ekspertyz
Wymagania
Wymagania, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o tytuł rzeczoznawcy, określają poszczególne przepisy prawne. Do podstawowych należy posiadanie wykształcenia wyższego kierunkowego, czasami również studiów podyplomowych spełniających określone minimum programowe. Istotna jest udokumentowana w odpowiedni, zgody z wymaganiami sposób praktyka zawodowa, niekaralność oraz zdanie obowiązkowego egzaminu. Czasem konieczna jest opinia środowiska zawodowego (stowarzyszenia, izby zawodowej), lub kilku osób posiadających już tytuł rzeczoznawcy, oraz przynależność od odpowiedniej organizacji (np. izby zawodowej).
Poza wymaganiami formalnymi rzeczoznawca zobowiązany jest do rzetelności i uczciwości, bezstronności, poszanowania prawa, odpowiedzialności za powierzone zadanie, obiektywizmu w zakresie udzielanych porad i opinii oraz przestrzegania tajemnicy zawodowej. Jest odpowiedzialny za treść i formę opracowań, których jest autorem. Rzeczoznawca winien ponadto cechować się zdolnością do nawiązywania kontaktu z klientami.
Zarobki
W zależności od rodzaju pracy zarobki rzeczoznawcy mogą być regulowane przez ilość wydanych ekspertyz lub przez zawartą umowę o pracę. Płaca zazwyczaj kształtuje się w okolicy 3 000 zł brutto, choć zdarzają się rzeczoznawcy, którzy zarabiają 7 000 zł brutto.
Przeczytaj także:
Wycena nieruchomości zwolniona z podatku VAT?
Więcej na ten temat:
rzeczoznawca
Dostępne oferty pracy:
- Więcej ofert na: Praca rzeczoznawca
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)