eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskPrzedstawiciel medyczny, przedstawiciel farmaceutyczny

Przedstawiciel medyczny, przedstawiciel farmaceutyczny

Przedstawiciel medyczny, przedstawiciel farmaceutyczny

Przedstawiciel medyczny, przedstawiciel farmaceutyczny - zakres obowiązków i opis stanowiska © Narong Jongsirikul - Fotolia.com

Przedstawiciel medyczny, albo inaczej przedstawiciel farmaceutyczny, to zawód bardzo podobny do przedstawiciela handlowego. Sprzedaż medykamentów regulowana jest jednak przez o wiele bardziej zawiłe i szczegółowe przepisy prawne. Osoba na tym stanowisku reprezentuje firmę farmaceutyczną lub wytwarzającą różnego rodzaju sprzęt i artykuły medyczne – zajmuje się promocją i sprzedażą produktów firmy. Jego zadaniem jest nawiązywanie i utrzymywanie stałego kontaktu z lekarzami, dyrektorami szpitali, pracownikami aptek oraz przedstawicielami środowiska medycznego i farmaceutycznego.

Przeczytaj także: Przedstawiciel farmaceutyczny znajdzie pracę

Przedstawiciel medyczny często też dostarcza lekarzom informacje o lekach, zachęca do ich stosowania (oczywiście w pewnych granicach etycznych), przekazuje materiały informacyjne oraz literaturę naukową dotyczącą najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny, farmacji, zawiadamia o organizowanych konferencjach naukowych czy sympozjach.

Czym się zajmuje przedstawiciel medyczny, przedstawiciel farmaceutyczny (Zakres obowiązków):


  • reprezentacja firmy
  • kreowanie marki
  • kontakt i utrzymacie relacji z kontrahentami
  • promowanie i sprzedaż produktów
  • monitorowanie przebiegu realizacji projektów sprzedażowych

Wymagania


Aby zostać przedstawicielem farmaceutycznym nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie, jednak coraz częściej firmy wolą zatrudniać osoby z wykształceniem wyższym po kierunkach tzw. biosciences, a więc medycynie i farmacji, ale także analityce medycznej, chemii, biologii, biotechnologii, fizjoterapii, pielęgniarstwie, jak również wychowaniu fizycznym czy technologii żywienia. Wszystko zależy od dziedziny, w jakiej chce się odnaleźć dany przedstawiciel. Bardzo ważną kwestią jest znajomość przepisów prawnych regulujących dystrybucję produktów medycznych. Istotne jest też doświadczenie handlowe, znajomość technik sprzedaży oraz posiadanie prawa jazdy kat. B.

Przedstawiciel medyczny musi być osobą kontaktową, o miłym usposobieniu, posiadającą zdolności negocjacyjne i dar przekonywania, a równocześnie odpowiedzialną.

Zarobki


Średnie zarobki można szacować na 3500 zł netto. Choć często razem z premiami dochody mogą osiągać poziom 10 000 złotych. W tej branży naturalnym dodatkiem motywacyjnym jest prowizja od sprzedaży.

Aktualne zarobki na stanowisku przedstawiciela medycznego można sprawdzić też pod adresem:
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/sprzedaz/medyczny-przedstawiciel-handlowy/.

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: