Prezes zarządu
Prezes zarządu - zakres obowiązków i opis stanowiska © emiliau - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiana prezesa a wpis do KRS
Prezes zarządu reprezentuje spółkę (czynności sądowe i pozasądowe) i prowadzi jej sprawy – m.in. dba o jej ciągły rozwój, nadzoruje finanse (w tym odpowiada materialnie za działanie na szkodę spółki, a także ryzykuje swoim prywatnym majątkiem w przypadku, gdy spółka staje się niewypłacalna, a on nie złoży w odpowiednim terminie wniosku do sądu o upadłość). Jego głównym zadaniem jest zarządzanie przedsiębiorstwem w taki sposób, aby funkcjonowało zgodnie z założeniami zarządu. Do podjęcia wielu decyzji lub wdrożenia nowych rozwiązań prezes potrzebuje zgody jego członków.W zależności od konstytucji, statutu przedsiębiorstwa lub organizacji, prezesa powołuje zarząd lub inna osoba do tego uprawniona (np. prezesa NBP na wniosek prezydenta powołuje sejm). Prezesi mogą pełnić kadencję w określonych ramach czasowych lub pracować na tym stanowisku aż do odwołania. Prezesowi podlegają dyrektorzy poszczególnych działów.
Czym się zajmuje prezes zarządu (Zakres obowiązków):
- prawowanie kontroli kierowniczej nad całokształtem działalności
- wdrażanie planów i strategii
- kierowanie pracą Zarządu
- zarządzanie kapitałem ludzkim
- koordynowanie i kontrolowanie pracy podległych mu dyrektorów
- prawidłowe gospodarowanie majątkiem
- współpraca z Radą Nadzorczą
- reprezentowanie spółki na zewnątrz
Wymagania
Stanowisko to wymaga wykształcenia wyższego oraz bardzo dobrej znajomości branży, w której firma prowadzi działalność. Niezbędnym wymogiem stawianym kandydatom na prezesa zarządu jest kilkuletni/kilkunastoletni staż pracy, kilkuletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym, w tym kierowniczym obejmującym swoim zakresem zarządzanie podmiotami gospodarczymi lub dużymi jednostkami organizacyjnymi podmiotów gospodarczych.
Wśród wymogów predysponujących osobę na stanowisko prezesa zarządku znajdują się m. in.: umiejętność kierowania zespołem, myślenie strategiczne, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, zdolności interpersonalne.
Zarobki
Prezesi niepublicznych przedsiębiorstw zarabiają, w zależności od wielkości i zysku firmy, od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Średnie pensje kształtują się w przedziale od 10 do 20 tys. zł brutto. Kilkakrotnie wyższe wynagrodzenie otrzymują prezesi spółek giełdowych. Do ustalania wynagrodzeń wielu z nich ma zastosowanie ustawa z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.
Dostępne oferty pracy:
- Więcej ofert na: Praca prezes zarządu
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)