eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca w księgowości - z czym to się je?

Praca w księgowości - z czym to się je?

2015-03-16 00:46

Przeczytaj także: Komu się opłaca outsourcing usług księgowych?


Księgowy w biurze rachunkowym


Poza tym, że księgowym można zostać w określonej firmie, prace można podjąć również w biurze rachunkowym.
Specyfika biura rachunkowego różni się jednak od pracy w dziale księgowym w firmie. Po pierwsze biura rachunkowe z reguły obsługują mniejszych klientów, dlatego też praca w biurze nie pozwoli już na tak wszechstronne nabranie doświadczenia. Z drugiej strony jeśli zajmujemy stanowisko referenta w firmie, nasza praca ograniczy się tylko do wybranego obszaru (wycinka) rachunkowości spółki (zapasy, zakupy, sprzedaż), podczas gdy obsługując klienta w biurze z zasady zajmuje się całą jego działalnością (odpowiadamy za wszystkie rozliczenia). Do tego pracujemy dla różnych klientów, a w firmie – zajmujemy się tylko działalnością naszej spółki.

Która forma pracy jest lepsza – trudno powiedzieć. Zależy to od naszego doświadczenia, ale też w znacznej mierze od charakteru, osobowości i oczekiwań co do dalszego rozwoju. Stanowisko głównej księgowej w firmie otwiera drzwi do dalszej kariery, np. stanowiska dyrektora finansowego. Biuro rachunkowe czasami „szufladkuje” pracownika (choć szufladkowanie zdarza się również w wielkich korporacjach).

Usługowe prowadzenie ksiąg


Poza pracą w biurze rachunkowym, można też usługowo prowadzić księgi rachunkowe, czyli de facto mieć własne biuro.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie następujących czynności:
  • prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym
  • okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów
  • wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego
  • sporządzanie sprawozdań finansowych
  • gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.

Działalność tę mogą wykonywać przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które:
  1. mają pełną zdolność do czynności prawnych
  2. nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa nieprowadzenia ksiąg rachunkowych lub niesporządzania sprawozdań finansowych.

Dodatkowo, osoby prowadzące usługowo księgi, muszą zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością.

Jak zostać księgowym?


Księgowym można zostać w każdym wieku. Praktyka pokazuje, że często ludzie odnajdują swoje przeznaczenie w księgowości, mimo iż wcześniej nie mieli z nią nic do czynienia, np. pielęgniarka dziś jest świetną księgową.

Z pewnością trzeba na początku wykazać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu podatków i rachunkowości, jednakże wiedza jest cechą nabytą. Punktem wyjścia jest po prostu zainteresowanie się księgowością i przynajmniej jej powierzchowne poznanie (np. podczas stażu lub praktyki w biurze rachunkowym, zastępstwa koleżanki w okresie urlopowym). Wskazane jest również zdobycie wykształcenia w kierunku rachunkowym lub ekonomicznym (mogą to być również studia podyplomowe). Warto korzystać z kursów i szkoleń tematycznych.

To, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że praca w księgowości skierowana jest do osób cechujących się systematycznością i potrzebą ciągłego rozwoju, a także analitycznymi zdolnościami i umiejętnością pracy z liczbami.

Praca w księgowości wielu osobom daje spełnienie, innym otwiera drzwi do osiągnięcia tytułu biegłego rewidenta, innym jeszcze ułatwia awans na stanowisko dyrektora finansowego. Z pewnością przekłada się również na życie prywatne: łatwiej nam wyjaśniać sprawy z urzędami, łatwiej zrozumieć warunki kredytu czy pożyczki.

Na pytanie, czy warto zostać księgowym, zdecydowanie odpowiadam „tak”. Ponieważ jest to praca przede wszystkim dająca godne wynagrodzenie i satysfakcję. Dodatkowo spełniamy się, mając udział w podejmowanych w firmie decyzjach. Uczy systematyczności. Księgowość jest fascynująca i najzwyczajniej w świecie ciekawa.

Sławomir Ekman

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: