eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaPraca w księgowości - z czym to się je?

Praca w księgowości - z czym to się je?

2015-03-16 00:46

Praca w księgowości - z czym to się je?

Księgowy © apops - Fotolia.com

Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie, że księgowym może zostać każdy. Zawód ten nie cieszył się ani popularnością, ani tym bardziej uznaniem. Księgowość – co gorsza - kojarzyła się jedynie z działem generującym koszty, ale w zamian nie przynoszącym żadnych korzyści firmie. Społeczeństwo polskie odchodzi jednak od stereotypowego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości, a zawód księgowego nabiera coraz większego znaczenia. Czy słusznie? Na czym polega praca księgowego? Czy warto związać się z tym zawodem, a jeśli tak – to jak nim zostać?

Przeczytaj także: Komu się opłaca outsourcing usług księgowych?

Obowiązki księgowego


Zakres obowiązków księgowego zależy od wielkości i specyfiki firmy, której księgi prowadzi, oraz od zajmowanego stanowiska. Innymi zagadnieniami zajmuje się bowiem młodszy referent (znacznie mniej odpowiedzialne zadania), a innymi – główna księgowa.

Co do zasady, obowiązki księgowego sprowadzają się do:
  • dekretacji dokumentów (czyli takiego oznaczenia, które umożliwi wprowadzenie go do systemu finansowo – księgowego) oraz ich księgowania
  • prowadzenia ewidencji księgowej (poza księgami w firmach prowadzone są rejestry środków trwałych i wartości materialnych i prawnych, ewidencje magazynowe (ilościowe, wartościowe lub ilościowo – wartościowe), ewidencja zakupów i sprzedaży na cele podatku od towarów i usług)
  • wykonywanie rozliczeń z bankami oraz innymi instytucjami, a także dokonywanie płatności za faktury wystawione przez dostawców towarów lub usług
  • okresowa kontrola rozrachunków z klientami i dostawcami (np. potwierdzanie sald, wyjaśnianie różnic, często wstępny etap windykacji należności)
  • klasyfikowanie poniesionych przez firmę kosztów jako koszty podatkowe i niepodatkowe (tzw. KUP i NKUP)
  • prawidłowe i terminowe sporządzanie deklaracji – ZUS, VAT, PIT, CIT
  • sporządzanie przelewów wynagrodzeń dla pracowników (w mniejszych firmach księgowość zajmuje się dodatkowo wszelkimi sprawami kadrowymi, jednakże w większych wydziela się do tego zadania odrębny dział)
  • przygotowywanie dla kierownictwa okresowych raportów dotyczących wpływów i wydatków firmy
  • sporządzanie sprawozdania finansowego, obejmującego co najmniej wprowadzenie, bilans, rachunek wyników i informacje dodatkowe (w większych firmach dodatkowo sporządza się zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych).

fot. apops - Fotolia.com

Księgowy

Praca w księgowości skierowana jest do osób cechujących się systematycznością i potrzebą ciągłego rozwoju, a także analitycznymi zdolnościami i umiejętnością pracy z liczbami.


Rola księgowego w firmie


Rola księgowego w firmie nie ogranicza się jedynie do rzetelnego sprawdzania słupków z obliczeniami, księgowania dokumentów czy wyliczania podatków. Obecnie przypisuje się tutaj istotną rolę decyzyjną. Księgowy bowiem odpowiada za wszelkiego rodzaju optymalizacje podatkowe (oczywiście, przy złożonych strukturach optymalizacyjnych warto korzystać z pomocy specjalistów: doradców podatkowych, doradców księgowych czy pomocy biegłego rewidenta). Jednakże w zakresie podstawowej działalności to księgowa sporządza raporty, na podstawie których można wydedukować dalszy kierunek rozwoju – co więcej, to księgowa prezentuje najczęściej alternatywne sposoby rozwiązania jakiegoś zagadnienia. A wszystko po to, aby firma generowała możliwie najwyższy zysk.

Księgowość odpowiada za odpowiednie wyliczenia zobowiązania podatkowego – np. w podatkach lokalnych. Od jej wiedzy zależy, jakiej wysokości Spółka podatki będzie płaciła, a więc jakie koszty będą obciążały wynik finansowy.

Dlatego w pracy księgowego ważne jest szerokie patrzenie na działanie firmy. Nie można zamykać się jedynie do kwestii zaksięgowania faktur. Księgowość to nieustanne śledzenie przepisów, ich interpretacji, prawidłowe wdrożenie zmian w firmie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: