eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskDziennikarz

Dziennikarz

Dziennikarz

Dziennikarz - zakres obowiązków i opis stanowiska © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

Mówiąc najogólniej, dziennikarz to osoba pracująca w mediach – prasie, radiu, telewizji, a obecnie również w serwisach internetowych. Dziennikarz interesuje się bieżącymi wydarzeniami z kraju i ze świata, zbiera na ich temat potrzebne informacje, a następnie pisze artykuł lub przygotowuje reportaż. Dziennikarze mogą pracować w różnych branżach i poruszać różnorodną tematykę – najważniejsze jest to, aby umieli zaciekawić czytelnika, przyciągnąć jego uwagę, pozostając przy tym rzetelnymi i bezstronnymi.

Przeczytaj także: Dziennikarz Maciej Z. skazany na 2 lata więzienia

Dziennikarzy można podzielić na felietonistów, reporterów czy korespondentów. Często pełnią też funkcję redaktora. Obecnie konkurencja na rynku jest bardzo duża i tylko nielicznym udaje się odnieść sukces w tym zawodzie.

Czym się zajmuje dziennikarz (Zakres obowiązków):


  • poszukiwanie ciekawych tematów
  • zbieranie informacji, przeprowadzanie wywiadów (często łączy się to z podróżami zarówno po kraju, jak i świecie)
  • pisanie artykułów, reportaży, felietonów

Wymagania


Aby zostać dziennikarzem, nie trzeba ukończyć studiów na kierunku dziennikarstwo. Wykształcenie wyższe jest ważne w tym zawodzie, ale równie dobrze – jeśli nie lepiej – jest ukończyć studia z zakresu socjologii, psychologii, ekonomii, politologii lub dziedzin pokrewnych, a następnie uzupełnić je studiami podyplomowymi z dziennikarstwa. Ze względu na bardzo dużą konkurencję warto być bowiem specjalistą w konkretnej dziedzinie. Istotna w tym zawodzie jest znajomość zasad poprawnej polszczyzny, umiejętność obsługi komputera (zwłaszcza edytorów tekstu), znajomość języków obcych (podróże i pozyskiwanie materiałów z obcojęzycznych portali). Dziennikarz musi znać również prawo prasowe i autorskie.

Dziennikarz to jednak przede wszystkim osobowość. Ciekawość świata, zmysł do znajdowania ciekawych tematów, lekkie pióro, gotowość do poświęceń, odwaga, komunikatywność, błyskotliwość, determinacja, mobilność, odporność na stres, dociekliwość i łatwość formułowania myśli dają szansę powodzenia w tym zawodzie. Dziennikarz musi ponadto cechować się rzetelnością i przedstawiać temat w sposób obiektywny, odrzucając na bok własne przekonania.

Zarobki


Przez wzgląd na bardzo dużą liczbę absolwentów dziennikarstwa i osób zainteresowanych pracą w tej branży zarobki dziennikarzy nie należą do wysokich. Wielu z nich jest nawet gotowych pracować za darmo, aby tylko zaistnieć i zdobyć doświadczenie – wykorzystują to firmy, oferując bezpłatne staże i praktyki. Z drugiej strony internet otwiera przed dziennikarzami wiele możliwości – mogą oni prowadzić blogi, nagrywać materiały wideo itp., jednak bez gwarancji zysku.

Doświadczeni i cenieni dziennikarze mogą zarobić sporo – nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Szeregowi dziennikarze zarabiają od najniższej krajowej do około 3 000 zł brutto.
Więcej na ten temat: dziennikarz

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: