eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskCieśla, stolarz budowlany

Cieśla, stolarz budowlany

Cieśla, stolarz budowlany

Cieśla, stolarz budowlany - zakres obowiązków i opis stanowiska © fot. mat. prasowe

Cieśla (inaczej stolarz budowlany) zajmuje się obróbką drewna, jednak w innym zakresie niż stolarz. Do jego zadań możemy zaliczyć prace związane z formowaniem konstrukcji z drewna potrzebnych na placu budowy, takich jak pomosty robocze, konstrukcje rozporowe i podporowe ścian, konstrukcje wieńcowe, więźby dachowej, okien i drzwi. Cieśla jest odpowiedzialny także za naprawdę owych konstrukcji oraz urządzeń, jak również za konserwację drewna różnymi środkami chemicznymi chroniącymi przed insektami, ogniem, chłonięciem wody.
Cieśla znajdzie zatrudnienie przede wszystkim na placu budowy, gdzie musi pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych, a także na zapleczu budowy (w warsztatach rzemieślniczych i pomieszczeniach zamkniętych). Niewykluczona jest także praca w głębokich wykopach i na wysokościach.

Zawód cieśli dzieli się na kilka specjalizacji, np. cieślę konstrukcyjnego, cieślę szalunkowego (wykonuje szalunki, które są następnie wypełniane betonem), cieślę okrętowego (naprawy statków, ciesielstwo na potrzeby żeglugi).

Czym się zajmuje cieśla, stolarz budowlany (Zakres obowiązków):


  • wykonywanie konstrukcji drewnianych stosowanych w budownictwie
  • łączenie poszczególnych elementów za pomocą materiałów takich jak gwoździe, śruby, jarzma, klamry, ściski stalowe itp.
  • wybór drewna, które będzie najodpowiedniejsze do danej konstrukcji
  • budowa domów w szkielecie drewnianym
  • wykonywanie szalunków

Wymagania


Aby zostać cieślą należy ukończyć szkołę zawodową o profilu budowlanym. W Centrach Kształcenia Praktycznego i Centrach Kształcenia Ustawicznego można również odbyć kursy przygotowujące do tego zawodu. Niezbędnym warunkiem jest umiejętność odczytywania rysunków technicznych oraz sprawność fizyczna. Cieśla musi znać właściwości i wady różnych gatunków drewna, aby móc określić ich przydatność do wykonywania poszczególnych konstrukcji, a także posiadać wiedzę na temat przygotowania drewna i łączenia go za pomocą różnych materiałów.

Cieśla powinien posiadać zdolności manualne, odznaczać się dokładnością, sumiennością i cierpliwością.

Zarobki


Zarobki na tym stanowisku oscylują wokół średniej krajowej.
Więcej na ten temat: cieśla, stolarz budowlany

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Różnie bywało

    delta401 / 2019-04-05 12:21:26

    Z tymi zarobkami bardzo różnie u mnie bywało. Na dobra sprawę dopiero jak trafiłem do firmy Iwo-Bau zacząłem naprawdę dostrzegając, że moja praca jest szanowana i doceniana. I pieniadze mam lepsze.Tak to myślałem, że to niewdzięczny zawód, bo człowiek się narobi i nic. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: