eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskArchitekt

Architekt

Architekt

Architekt - zakres obowiązków i opis stanowiska © goodluz - Fotolia.com

Architekt to inżynier-artysta. Wyróżnić można architektów budynków mieszkalnych, architektów krajobrazu, architektów miast (urbaniści), architektów terenów wiejskich (ruraliści) oraz architektów wnętrz. Osoba na tym stanowisku zajmuje się projektowaniem budowli (architekt budowlany) i sprawuje nadzór nad jej wykonaniem. Architekt wnętrz przygotowuje projekty zagospodarowania przestrzennego różnych powierzchni, takich jak hotele, firmy, banki, restauracje lub mieszkania. Aranżacja musi być dostosowana do przeznaczenia danego miejsca i oparta na oczekiwaniach klienta.

Przeczytaj także: Ile zarabia architekt?

Architekci pracują w biurach projektów i pracowniach urbanistycznych, przedsiębiorstwach budowlanych, własnej pracowni architektonicznej, a także w wydziałach architektury i nadzoru budowlanego różnych urzędów.

Czym się zajmuje architekt (Zakres obowiązków):


  • tworzenie koncepcji i ich weryfikacja z inspektorami nadzoru
  • uzyskiwanie pozwoleń na budowę
  • dbanie o zgodność powstającego budynku z projektem


Zakres obowiązków architekta wnętrz:
  • tworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzennego określonego obiektu
  • ustalenie szczegółów dotyczących wyposażenia wnętrza – kolorystyki, oświetlenia, faktury, wzornictwa użytych materiałów
  • doradzanie klientom (np. sugerowanie przebudowy wnętrza)
  • opracowanie kosztorysu
  • nadzorowanie wykonania projektu

Wymagania


Aby zostać architektem, należy ukończyć studia na kierunku architektura. W przypadku architekta budowlanego po uzyskaniu dyplomu należy jeszcze ukończyć trzyletnią praktykę, potwierdzoną w specjalnym dzienniku praktyk wydawanym przez organ samorządu zawodowego. Po zdaniu egzaminu architekt uzyskuje uprawnienia i musi zapisać się do właściwej izby architektów, co wiąże się z opłacaniem comiesięcznej składki członkowskiej.

Architekt musi dobrze znać programy graficzne (Photoshop, Corel itp.), posiadać wyobraźnię przestrzenną i zdolności plastyczne, być sumienny, twórczy, kreatywny, a także mieć dobre wyczucie barw i faktur. Architekt powinien ponadto umieć dostosować się do oczekiwań klientów – nie zawsze będą się one pokrywać z jego preferencjami i wizją. Przydatne mogą być więc zdolności interpersonalne i negocjacyjne.

Zarobki


Zarobki architekta zależą od wielkości i prestiżu firmy, w której pracuje, a także od zapotrzebowania rynku i konkurencji. Obecnie w zawodzie tym panuje duże bezrobocie, a mediana wynagrodzeń wynosi 4 700 zł brutto.
Więcej na ten temat: architekt

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Dobrze napisany artykuł

    Gabinet Wnętrz / 2023-05-19 18:03:14

    Zgadzam się z tym, co zostało powiedziane na temat architektury wnętrz, ale uważam, że jest jeszcze więcej do zaoferowania w tej dziedzinie. Tak, tworzymy koncepcje zagospodarowania przestrzeni, doradzamy klientom i nadzorujemy realizację projektów. Ale robimy to, biorąc pod uwagę szereg różnych aspektów, które wpływają na ostateczne doświadczenie z danego miejsca.

    Architektura wnętrz, podobnie jak każda forma projektowania, to zrównoważona mieszanka sztuki i nauki. Musimy rozważyć estetykę, ale także funkcjonalność, bezpieczeństwo i trwałość. Naszą rolą jest stworzenie przestrzeni, które są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także przemyślane pod względem ich celu i użytku. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: