eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskAgent ubezpieczeniowy

Agent ubezpieczeniowy

Agent ubezpieczeniowy

Agent ubezpieczeniowy - zakres obowiązków i opis stanowiska © Brian Jackson - Fotolia.com

Zawód agenta ubezpieczeniowego jest dość specyficzny – większość firm ubezpieczeniowych wymaga, aby współpracujący z nimi agenci mieli założoną własną działalność gospodarczą, a otrzymywane wynagrodzenie jest wynagrodzeniem prowizyjnym. Agenci mają ponadto nienormowany czas pracy – właściwie całą dobę muszą być gotowi stawić się na wezwanie potencjalnego klienta, z reguły jednak spotkania z nimi odbywają się wieczorami lub w weekendy.

Przeczytaj także: Umowa agencyjna

Zadaniem agenta jest przekonanie danej osoby do wykupienia polisy firmy, którą reprezentuje. Dobrze, jeżeli na początku swojej kariery dysponuje on szerokim gronem znajomych – to zwykle od nich zaczyna się tworzenie bazy klientów. Firmy ubezpieczeniowe dysponują również własnymi bazami, z których może skorzystać agent. Po telefonicznym ustaleniu terminu spotkania agent spotyka się z osobą zainteresowaną ubezpieczeniem (zazwyczaj w domu klienta lub kawiarni), przedstawia mu ofertę i podpisuje umowę. Na tym jego rola się kończy.

Czym się zajmuje agent ubezpieczeniowy (Zakres obowiązków):


  • tworzenie bazy klientów
  • kontakt telefoniczny z potencjalnymi klientami w celu umówienia się na spotkanie
  • spotkania z klientami i przedstawianie im oferty ubezpieczyciela
  • doradzanie w kwestii wyboru najkorzystniejszego pakietu ubezpieczeniowego
  • podpisywanie umów z klientami


Wymagania


Od agentów ubezpieczeniowych wymaga się wykształcenia minimum średniego. Przed rozpoczęciem pracy agent odbywa szkolenie, które kończy się egzaminem, następnie przez pewien okres czasu towarzyszy w spotkaniach bardziej doświadczonych kolegów z agencji, aż w końcu rozpoczyna pracę na własną rękę.

Do pracy tej zachęcane są osoby młode, nawet bez doświadczenia zawodowego (choć mile widziane jest doświadczenie w sprzedaży). Kluczowymi cechami są dyspozycyjność i gotowość do stawiania się na wezwanie klienta w różnych porach dnia, a także zaangażowanie, samodyscyplina i silne ukierunkowanie na wyniki. Pomocne, jeżeli nie konieczne, będzie posiadanie prawa jazdy kat. B.

Skuteczny agent to człowiek komunikatywny, otwarty, przebojowy, wzbudzający zaufanie, potrafiący słuchać, jasno precyzujący myśli. Musi też umiejętnie odczytywać oczekiwania klienta i być odporny psychicznie – jako że często będzie się spotykał z odmową.

Zarobki


Zarobki na tym stanowisku zależne są od skuteczności danego agenta – najlepsi potrafią zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, inni mogą popaść w długi (należy wziąć pod uwagę konieczność prowadzenia własnej działalności, co wiąże się z konkretnymi kosztami).
Więcej na ten temat: agent ubezpieczeniowy

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: