eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik stanowiskAgent nieruchomości, pośrednik nieruchomości

Agent nieruchomości, pośrednik nieruchomości

Agent nieruchomości, pośrednik nieruchomości

Agent nieruchomości, pośrednik nieruchomości - zakres obowiązków i opis stanowiska © RFsole - Fotolia.com

Agent nieruchomości (inaczej pośrednik nieruchomości) zatrudniany jest w biurach nieruchomości, przy czym często prowadzi własną działalność gospodarczą. Osoba na tym stanowisku zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem nieruchomości, a jej zarobki są ściśle zależne od liczby i wartości przeprowadzonych transakcji. Jest to zawód dla osób zaradnych i odważnych, gdyż trudno w nim o stabilność – szanse na powodzenie w tej branży zależą w dużej mierze od sytuacji gospodarczej, natomiast duża konkurencja zmusza do ciągłego współzawodnictwa z innymi, nawet osobami z tego samego zakładu pracy.

Przeczytaj także: Dobry pośrednik nieruchomości, czyli jaki?

W wyniku deregulacji zawodów, od 1 stycznia 2014 roku agent nieruchomości nie musi posiadać licencji, a obowiązki między stronami są regulowane zawartą między nimi pisemną umową.

Czym się zajmuje agent nieruchomości, pośrednik nieruchomości (Zakres obowiązków):

  • przygotowywanie ofert sprzedaży i przedstawianie ich klientowi
  • negocjacja warunków sprzedaży lub wynajmu
  • doradzanie klientom
  • sporządzanie umów
  • monitoring rynku i działań konkurencji

Wymagania


Od agenta nieruchomości wymaga się zwykle wykształcenia minimum średniego, jednak w tym zawodzie rolę pierwszoplanową odgrywa osobowość i zdolności sprzedażowe. Konieczne może okazać się posiadanie prawa jazdy kat. B (a na pewno bardzo pomocne). Ważna jest znajomość rynku nieruchomości (zwłaszcza lokalnego), doświadczenie w handlu, sprawne posługiwanie się komputerem i chęć ciągłego doskonalenia.

Agenci są ponadto zobowiązani do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w ramach prowadzonej przez nich działalności. Nie mogą być też karani za niektóre przestępstwa, np. przeciwko obrotowi gospodarczemu, muszą ponadto posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.

Pośrednik nieruchomości, aby odnieść sukces w tym zawodzie, powinien być osobą komunikatywną, przedsiębiorczą, samodzielną, odporną na stres, odznaczać się wysoką kulturą osobistą oraz posiadać zdolności negocjacyjne.

Zarobki


Zarobki agenta nieruchomości zależne są od jego skuteczności – prowizja od sprzedaży nieruchomości wynosi zazwyczaj 2 – 3% wartości netto, jednak tylko część uzyskanej kwoty trafia na konto pośrednika (z reguły 50 – 70%), reszta należy do biura nieruchomości, w którym jest zatrudniony.

Dostępne oferty pracy:

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • matraskinga7 / 2019-11-02 11:02:11

    Warto przed skorzystaniem z usług biura nieruchomości popytać, czy ktoś ze znajomych czy rodziny miał jakieś doświadczenie z poszczególnym, warto zaczerpnąć informacji, poczytać opinie, można wtedy trafić na naprawdę fajne biuro i pośredników znających się na rzeczy. U nas tak właśnie było, z polecenia wybraliśmy biuro nieruchomości ABC DOM w Krakowie, bardzo szybko sprzedali nam mieszkanie i pomogli we wszystkim :)
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: