Jaki wzrost wynagrodzeń na świecie w 2015 roku?
2015-01-12 13:15
Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Stała presja w Ameryce Łacińskiej
Wzrost płac w Ameryce Łacińskiej zniwelowała wysoka inflacja. Choć w całym regionie prognozuje się najwyższy wzrost wynagrodzeń pracowniczych, sięgający przeciętnie 9,7%, wskutek szacunkowej inflacji na poziomie 10,7% pracownicy odczują w istocie realny spadek płac, średnio o 1,0%. W skali globalnej w największym stopniu ucierpi Wenezuela. Mimo podwyżki wynagrodzeń o 40,3%, po uwzględnieniu prognozowanej stopy inflacji (64,4%) realne płace pracowników spadną o 24,1%.
Najwyższy wzrost płac w Azji
W Azji prognozowany wzrost wynagrodzeń wyniesie 6,8% – o 0,2 punktu procentowego mniej niż w ubiegłym roku – uwzględniając jednak stosunkowo niską inflację (3,7%), można mówić o najwyższym w skali globalnej wzroście realnego dochodu pracowników (o 3,1%). Najbardziej znaczący wzrost płac nastąpi w Wietnamie (11,4%), Indonezji (10,0%) i Chinach (8,0%). Nawet po uwzględnieniu inflacji, realne podwyżki wynagrodzeń w tych krajach wyniosą odpowiednio 6,6%, 4,4% oraz 5,7%.
Silny wzrost płac w tym regionie obrazuje nieustającą wojnę o talenty, zarówno w odniesieniu do doświadczonych menedżerów, jak i świeżo upieczonych absolwentów najlepszych uczelni. W Chinach jest on również wynikiem starań rządu centralnego, dążącego do utworzenia rosnącej klasy średniej – wiąże się to ze wzrostem płacy minimalnej w miastach średniej wielkości. W Wietnamie natomiast pracownicy korzystają z ponadprzeciętnego wzrostu PKB.
fot. mat. prasowe
Realny wzrost płac
Ameryka Północna
Wzrost wynagrodzeń w Ameryce Północnej szacowany jest na 2,8% – o 0,1 punktu procentowego więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przewidywana stopa inflacji na poziomie 2,1% zapewni pracownikom realny przeciętny wzrost dochodu o 0,7%.
Silny wzrost na Bliskim Wschodzie i w Afryce
Pomimo daleko idących zawirowań gospodarczych i politycznych, prognozowane płace na Bliskim Wschodzie i w Afryce wzrosną odpowiednio o 5,6% oraz 6,9%, przy czym z uwagi na stosunkowo niską przewidywaną inflację realny wzrost dochodu powinien wynieść odpowiednio 2,9% oraz 2,0%.
Dla lepszego wykorzystania niewielkiego wzrostu płac pracownicy osiągający dobre wyniki otrzymają zapewne podwyżki wyższe od średniej, natomiast pensje tych, którzy radzą sobie przeciętnie lub słabo, wzrosną nieznacznie lub nie wzrosną wcale. Firma nie może jednak działać bez pracowników, dlatego też w okresach niskiego wzrostu organizacje powinny z pomysłem podchodzić do problemu motywowania i wynagradzania swoich ludzi – podsumowuje Agnieszka Milewczyk.
fot. mat. prasowe
Prognozowany wzrost wynagrodzeń w 2015 r.
fot. mat. prasowe
Prognozowany wzrost wynagrodzeń w 2015 r.
Informacje o badaniu
Dane zaczerpnięto z bazy Hay Group PayNet, gromadzącej informacje dotyczące ponad 16 milionów pracowników z 24 000 organizacji w ponad 110 krajach.
Tabela przedstawia prognozowany wzrost wynagrodzeń w 2015 r., porównując je z prognozami wykonanymi dla roku 2014. W zestawieniu znalazły się również prognozowane stopy inflacji na rok 2015, opracowane przez Economist Intelligence Unit.
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)