eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2013 roku

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2013 roku

2015-01-07 10:40

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2013 roku

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2013 roku © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Przeciętne wynagrodzenia kobiet kształtują się na niższym poziomie niż mężczyzn. Największa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (30 %) dotyczy grupy osób z wykształceniem wyższym magisterskim. Jak kształtowały się zarobki obu płci w poszczególnych działach?

Przeczytaj także: Zarobki kobiet i mężczyzn w 2013 roku - różnice

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w 2013 roku


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w 2013 roku ukształtowało się na poziomie 4 500 PLN. Kobiety zarabiały o 900 PLN mniej. Co czwarta z nich, otrzymywała wynagrodzenie niższe od 2 500 PLN. Wynagrodzenia 25% mężczyzn wynosiły powyżej 7 500 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite brutto kobiet i mężczyzn (w PLN)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn w 2013 roku ukształtowało się na poziomie 4 500 PLN. Kobiety zarabiały o 900 PLN mniej.


Na wykresie 2. zaprezentowano dane dotyczące wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w wybranych miastach Polski. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w stolicy. W Warszawie kobiety zarabiały o 26% mniej niż mężczyźni. Najniższe płace zaobserwowano w Lublinie. Tam mężczyźni otrzymywali płace w wysokości 3 700 PLN, zaś kobiety na poziomie 3 100 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Różnice między wynagrodzeniami całkowitymi brutto kobiet i mężczyzn w wybranych miastach

Zarówno kobiety jak i mężczyźni, najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w stolicy.


W tabeli 1. przedstawiono dane dotyczące wynagrodzeń kobiet i mężczyzn o różnym wykształceniu. Najwyższą różnicę w wynagrodzeniach zaobserwowano w grupie osób z wykształceniem wyższym magisterskim. Kobiety zarabiały o 1 716 PLN mniej niż mężczyźni. Procentowo różnica ta ukształtowała się na poziomie 30%.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Przeciętne wynagrodzenie całkowite brutto kobiet i mężczyzn o różnym wykształceniu (w PLN)

Najwyższą różnicę w wynagrodzeniach zaobserwowano w grupie osób z wykształceniem wyższym magisterskim. Kobiety zarabiały o 1 716 PLN mniej niż mężczyźni.


W tabela 2. zaprezentowano dane dotyczące wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w wybranych działach. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, otrzymywali najwyższe wynagrodzenia w dziale marketingu oraz dziale HR i personalnym. Jednak kobiety zarabiały znacznie mniej od mężczyzn. W dziale HR/personalnym otrzymywały pensję niższą o 1 200 PLN. Warto zwrócić uwagę, że w dziale administracyjnym oraz w dziale finansowym, księgowości i audycie pracowało zdecydowanie więcej kobiet. Odwrotna sytuacja miała miejsce w dziale produkcyjnym.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite brutto kobiet i mężczyzn pracujących w wybranych działach (w PLN)

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, otrzymywali najwyższe wynagrodzenia w dziale marketingu oraz dziale HR i personalnym. Jednak kobiety zarabiały znacznie mniej od mężczyzn.


Największe różnice między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn zaobserwowano na szczeblu dyrektora/zarządu. Kobiety zarabiały przeciętnie o 3 200 PLN mniej. Połowa mężczyzn zatrudnionych na stanowisku kierownika zarabiała od 4 400 PLN do 10 000 PLN. Kobiety otrzymywały pensję na poziomie 5 800 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Mediana wynagrodzenia kobiet i mężczyzn na różnych szczeblach zatrudnienia

Największe różnice między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn zaobserwowano na szczeblu dyrektora/zarządu.



W tabeli 3. przedstawiono przeciętne wynagrodzenia na różnych szczeblach zatrudnienia w firmach z kapitałem polskim lub obcym. W firmach rodzimych kobiety otrzymywały zdecydowanie niższe wynagrodzenie (w przypadku szczebla dyrektora/zarządu ponad dwukrotnie). Podobną sytuację zauważono w przypadku wynagrodzeń mężczyzn. Zarówno w firmach zagranicznych jak i polskich, kobiety zarabiały mniej od mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Mediana wynagrodzenia kobiet i mężczyzn - firmy polskie i zagraniczne

W firmach rodzimych kobiety otrzymywały zdecydowanie niższe wynagrodzenie. Zarówno w firmach zagranicznych jak i polskich, kobiety zarabiały mniej od mężczyzn.


Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: