eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaUmowy zlecenia ozusowane od 2016. Prezydent podpisał ustawę

Umowy zlecenia ozusowane od 2016. Prezydent podpisał ustawę

2014-12-11 12:46

Umowy zlecenia ozusowane od 2016. Prezydent podpisał ustawę

Umowy zlecenie będą szerzej oskładkowane © Adam Wodarczyk - Fotolia.com

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja rozszerza krag osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu na członków rad nadzorczych oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie.

Przeczytaj także: Sejm zdecydował: umowy zlecenia ozusowane od 2016 roku

Nowelizacja wprowadza obowiązek ubezpieczenia osób będących członkami rad nadzorczych. Podstawę wymiaru składki tych osób będzie stanowił przychód uzyskiwany z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, a płatnikiem składek jest podmiot, w którym działa rada nadzorcza. Obowiązek ubezpieczenia będzie dotyczyć wszystkich członków rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie z tego tytułu, bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu i fakt pobierania emerytury lub renty przez cały okres sprawowania funkcji. Oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych wejdzie w życie od początku roku 2015.

"Uszczelnione" umowy zlecenia

Druga istotna zmiana rozszerzająca zakres ubezpieczenia społecznego polega na wprowadzeniu zmian w zasadach podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby wykonujące umowy zlecenia (przez które należy rozumieć umowę zlecenia, umowę agencyjną albo inną umowę, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) oraz w przypadku występowania kilku tytułów do ubezpieczenia.

Obecnie osoby posiadające kilka umów zleceń podlegają ubezpieczeniom co do zasady z jednej umowy – pierwszej lub wybranej przez siebie. W przypadku kilku umów zlecenia równolegle wykonywanych przez zleceniobiorcę, podlega on ubezpieczeniom z jednej umowy, bez względu na wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony za wykonanie takiej umowy. W powszechnej praktyce zleceniodawcy ubezpieczają zleceniobiorców z tytułu wykonywania najniżej płatnej umowy (częstokroć kilkudziesięciozłotowej), z pozostałych umów odprowadzając jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Po wejściu w życie nowelizacji wprowadzony zostanie próg dla podstawy wymiaru składek w wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz sumowanie podstaw wymiaru składki z kilku tytułów, jeżeli podstawa wymiaru składki z jednego tytułu byłaby niższa niż minimalne wynagrodzenie. Rozszerzenie obowiązku ubezpieczenia dotyczy także zbiegu wykonywania umów zlecenia z inną działalnością.

Wielomilionowe wpływy do ZUS

Według początkowych planów rządu, umowy zlecenia miały być oskładkowane od początku roku 2015, jednak po protestach środowisk przedsiębiorców, Sejm zdecydował o przesunięciu o rok wprowadzenia tych zapisów, co oznacza, że umowy zlecenie będą ozusowane od początku roku 2016.

Oskładkowanie umów zlecenia oraz objęcie członków rad nadzorczych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi ma zwiększyć wpływy do ZUS o około 650 mln zł rocznie, z czego 350 mln zł to składki z wynagrodzeń członków rad nadzorczych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: