Zasada równej wartości płacy
Przeczytaj także: Wynagrodzenie
Zasada, według której za taką samą pracę lub pracę o równej wartości (pod względem trudności, wymaganych kompetencji, doświadczenia, wysiłku i zakresu podejmowanych decyzji) przysługuje wynagrodzenie w takiej samej wysokości, uwzględniając wszystkie jego składniki i świadczenia związane z pracą. Nie można więc różnicować pracowników ze względu na płeć czy wiek, ale dopuszczalne jest to ze względu na ich staż pracy i umiejętności.Mówi o tym wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2007 r. (I PK 242/06): Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości, a pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Kwestię równego traktowania pracowników reguluje art.11 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków.
Z kolei według art. 18 §1 Kodeksu pracy, pracownicy mają być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Przeczytaj także:
Płaca realna
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)