Staż zawodowy
Przeczytaj także: Fundusz pracy
Instrument mikroekonomiczny wchodzący w skład aktywnych polityk rynku pracy, którego celem jest wsparcie osób bezrobotnych poprzez umożliwienie im zdobycia praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania określonej pracy.Staże kierowane są do osób bezrobotnych, które:
- nie ukończyły 25 roku życia lub 27 roku życia (jeśli nie minął rok od ukończenia przez nich szkoły wyższej);
- osób długotrwale bezrobotnych;
- bezrobotnych po 50 roku życia;
- osób bez doświadczenia zawodowego lub kwalifikacji zawodowych;
- bezrobotnych niepełnosprawnych;
- wychowujących samotnie dziecko;
- bezrobotnych, którzy nie podjęli pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności.
Staż realizowany jest na podstawie umowy między pracodawcą a starostą reprezentowanym przez Powiatowy Urząd Pracy (nie jest to stosunek pracy), może trwać od 3 do 12 miesięcy (w przypadku osób do 25 lub 27 lat) lub od 3 do 6 miesięcy (dla pozostałych grup).
Jeżeli staż ma formę płatną, stażyście przysługuje stypendium w wysokości 120% zasiłku. Stażyście przysługują również 2 dni wolne za każdy miesiąc stażu, a jego czas pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.
Przeczytaj także:
Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy?
![Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy? [© janews094 - Fotolia.com] Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/uslugi-dla-biznesu/Branza-BSS-rekrutacja-pracownikow-bez-nowych-miejsc-pracy-265468-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)