eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaSłownik pojęć rynku pracyPraca nakładcza

Praca nakładcza

Przeczytaj także: Elastyczne formy zatrudnienia - EFZ

Potocznie "chałupnictwo" – forma zatrudnienia odrębna od stosunku pracy, najczęściej wykonywana w domu, w dowolnie ustalonych godzinach, wolna od bezpośredniej kontroli ze strony zlecającego. Z tych względów forma ta jest szczególnie korzystna dla matek opiekujących się dziećmi i osób niepełnosprawnych.

Wykonywana jest na podstawie umowy o pracę nakładczą, zawieraną między pracodawcą zwanym nakładcą, a pracownikiem zwanym wykonawcą na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony lub na czas wykonywania określonej pracy.

Wykonawca ma obowiązek poddać się badaniom lekarskim, przestrzegać przepisów BHP, a także wykonać pracę w sposób niewadliwy – w przeciwnym razie nie będzie przysługiwać mu wynagrodzenie, gdyż chałupnik opłacany jest za wynik pracy, a nie sam fakt jej wykonywania. Nakładca z kolei musi dostarczyć niezbędnych materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonania danej pracy.

Istotną kwestią jest ustalenie minimalnej miesięcznej ilości pracy, którą musi wykonać pracownik, przy czym musi ona zapewnić przynajmniej 50% minimalnego wynagrodzenia (w przypadku, gdy jest dodatkowym źródłem utrzymania) lub 100% minimalnego wynagrodzenia (gdy jest wyłącznym lub głównym źródłem utrzymania).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: