Płaca godziwa
Przeczytaj także: Pensja
Poziom płacy zapewniający utrzymanie pracownika i jego rodziny – w polskich warunkach o płacy godziwej można mówić wtedy, gdy dwie pracujące w pełnym wymiarze czasu osoby pod względem finansowym mogą pozwolić sobie na wychowywanie dwójki dzieci.Według Europejskiej Karty Społecznej wynagrodzenie powinno zapewnić pracownikom i ich rodzinom godny poziom życia, powinno być równe za pracę jednakowej wartości (niezależnie od płci), praca w godzinach nadliczbowych powinna być dodatkowo płatna, pracownicy powinni mieć zapewniony rozsądny okres wypowiedzenia w wypadku rozwiązania stosunku pracy, a potrącenia z wynagrodzenia mogą mieć miejsce tylko na warunkach przewidzianych w ustawodawstwie krajowym i w układach zbiorowych, lub w oparciu o orzeczenia arbitrażowe.
W Polsce kwestię płacy godziwej reguluje Art. 13 Kodeksu pracy, który głosi: “Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę”.
Według Komitetu Niezależnych Ekspertów Rady Europy, wysokość godziwego wynagrodzenia powinna wynosić ok. 60% płacy przeciętnej w danym kraju.
Przeczytaj także:
Wynagrodzenie godziwe
Więcej na ten temat:
płaca godziwa, płaca, pensja, wynagrodzenie, wynagrodzenie za pracę, wysokość wynagrodzenia, przeciętne wynagrodzenie
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)