eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaNajniższa krajowa 2015: 1.750 złotych brutto

Najniższa krajowa 2015: 1.750 złotych brutto

2014-11-24 20:54

Najniższa krajowa 2015: 1.750 złotych brutto

W roku 2015 minimalna krajowa wyniesie 1750 złotych © fotoaloja - Fotolia.com

Od początku roku 2015 wzrośnie wysokość płacy minimalnej. Najniższa krajowa 2015 wzrośnie w stosunku do roku 2014 o 70 złotych i będzie wynosić 1750 złotych brutto. Najniższa pensja krajowa dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę na pełny etat. Z wysokością płacy minimalnej powiązane są również inne wskaźniki.

Przeczytaj także: Najniższa krajowa 2014

Procedura ustalania najniższej pensji krajowej jest określona ustawowo. Każdego roku, do 15 czerwca rząd ma obowiązek zaproponować Komisji Trójstronnej, zrzeszającej przedstawicieli rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych, wysokość proponowanego minimalnego wynagrodzenia na rok następny. Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnej płacy do 15 lipca. Jeśli na forum Komisji nie dojdzie do porozumienia, wówczas decyzję o wysokości najniższej krajowej podejmuje rząd, na co ma czas do 15 września danego roku. Kwota płacy minimalnej ogłaszana przez rząd nie może być jednak niższa od sumy przedstawionej początkowo Komisji Trójstronnej.

W tym roku rząd postanowił, że od 1 stycznia 2015 roku wysokość minimalnej krajowej będzie wynosić 1.750 złotych brutto, o 70 złotych więcej niż w roku 2014. Kwota minimalnej pensji została już określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Minimalna większa od ustawowego minimum

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, określa, że minimalny wzrost płacy minimalnej w relacji rocznej ma być sumą prognozowanego poziomu inflacji i 2/3 wzrostu PKB (o ile pensja minimalna jest mniejsza od połowy średniej krajowej). Najniższa krajowa 2015 będzie o 19 złotych większa, niż to przewidziane prawem minimum.

Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, które musi otrzymywać pracownik zatrudniony na pełny etat na podstawie umowy o pracę. W przypadku pracowników początkujących, w okresie pierwszego roku pracy, płaca nie może być mniejsza od 80 procent pensji minimalnej.

Z płacą minimalną powiązane są również wysokości innych świadczeń, między innymi wynagrodzenie za czas przestoju czy odprawa w przypadku zwolnień grupowych.


Powiązać ze średnią?

Wysokość najniższej krajowej corocznie jest przedmiotem sporu pomiędzy organizacjami przedsiębiorców a reprezentującymi pracowników związkami zawodowymi. Pracodawcy, o ile ogólnie nie negują samej zasady płacy minimalnej, to postulują ustalanie jej wysokości dokładnie według ustawowego wskazania, opisanego powyżej. Związki zawodowe już od dawna chcą powiązania płacy minimalnej z krajową płacą średnią - tak, by na przykład pensja minimalna wynosiła określony odsetek (np. 50 procent) przeciętnego wynagrodzenia.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: