eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaDługie weekendy 2015

Długie weekendy 2015

2014-11-24 19:44

Długie weekendy 2015

W roku 2015 kalendarz niestety nie będzie sprzyjał długim weekendom © a_korn - Fotolia.com

Jak kosztem zaledwie kilku dni urlopu uzyskać czasami nawet ponad tydzień wolnego? Odpowiedź zna chyba każdy Polak: wykorzystując tzw. długie weekendy. Długie weekendy w 2015 roku będą co prawda znacznie mniej korzystne niż w 2014, ale również pozwolą na "wykrojenie" kilkudniowych okresów wypoczynku kosztem niewielkiej liczby dni urlopowych.

Przeczytaj także: Długie weekendy 2014

Tradycyjnie już, pierwszy długi weekend czeka nas na samym początku roku. Nowy Rok, czyli dzień 1 stycznia, przypada na czwartek. Jeden dzień urlopu (w piątek 2 stycznia 2015 r.) pozwoli na uzyskanie nieprzerwanej, 4-dniowej przerwy. Ale wystarczy wziąć jeszcze jeden dzień urlopu - w poniedziałek 5 stycznia 2015 roku - by cieszyć się aż 6 dniową ciągłą przerwą w pracy. To wszystko za sprawą dnia wolnego który niedawno pojawił się w kalendarzu świąt, czyli święta Trzech Króli, przypadającego 6 stycznia.

Kolejne dni ustawowo wolne od pracy to święta Wielkanocne, przypadające w roku 2015 w dniach 5 i 6 kwietnia. Niestety w tym przypadku nie ma żadnej swobody manewru w "komponowaniu" długiego weekendu, bowiem święta te z założenia wypadają w niedzielę i poniedziałek.

Również i święta z początku mają nie pozwolą na wygospodarowanie długiego weekendu. Święto Pracy (1 maja 2015) przypada w piątek, a Święto Konstytucji 3 Maja w niedzielę, czyli wszystkie te dni umożliwią najwyżej 3-dniową przerwę w pracy. Majowy długi weekend w roku 2015 będzie więc dość krótki.



Dniem wolnym od pracy są Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego), święto to jednak też przypada zawsze w niedzielę - w roku 2015 będzie to 24 maja.

Dłuższą przerwę - kosztem jednego dnia urlopu - będzie można uzyskać przy okazji Bożego Ciała, które zawsze przypadka w czwartek. W 2015 roku przypadnie na dzień 4 czerwca. W ten sposób, biorąc urlop w piątek, 5 czerwca 2014, uzyska się cztery wolne dni (czwartek, piątek, sobota, niedziela, 4 - 7 czerwca 2015).

Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy to święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (a także również święto Wojska Polskiego), przypadające na 15 sierpnia. W roku 2015 będzie to sobota, czyli dzień wolny od pracy w typowym 5-dniowym tygodniu pracy. Jednak pracodawcy muszą "oddawać" pracownikom dzień wolny, o ile wypada on w sobotę. Za święto, które wypadnie w sobotę, pracodawca musi zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy w innym terminie (czyli "oddać" wolny dzień).

Również w przypadku listopadowego święta Wszystkich Świętych niemożliwe będzie "wykrojenie" długiego weekendu, bowiem w roku 2015 dzień 1 listopada przypada w niedzielę.

Narodowe Święto Niepodległości, czyli 11 listopada 2014 roku, przypada w środę. Co oznacza, że kosztem 2 dni urlopu będzie można wygospodarować 5 dni wolnych, albo też biorąc 4 dni urlopu pozwolić sobie na 9-dniowy nieprzerwany wypoczynek.

Święta Bożego Narodzenia AD 2015, czyli 25 i 26 grudnia, przypadną odpowiednio na piątek i sobotę, czyli bez większych zabiegów uzyskamy 3 dni wolne. Ponieważ jednak drugi dzień świąt przypada w sobotę, więc - jak opisano powyżej - pracodawcy będą musieli "oddać" jeden dzień wolny. Prawdopodobnie tym "oddanym" dniem będzie Wigilia (24 grudnia) albo Sylwester (31 grudnia).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: