eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaNiewłaściwy pracodawca? Oto 5 sygnałów

Niewłaściwy pracodawca? Oto 5 sygnałów

2014-11-04 10:28

Niewłaściwy pracodawca? Oto 5 sygnałów

Niewłaściwy pracodawca? © ArtFamily - Fotolia.com

Praca dla organizacji, która gwarantuje przyjemne i inspirujące środowisko pracy, to prawdziwe szczęście. Ponura rzeczywistość dosięga jednak wielu pracowników. Mnóstwo firm nie kładzie nacisku na takie warunki zatrudnienia, które zapewniałyby każdemu członkowi zespołu poczucie komfortu, bezpieczeństwa i stabilności. Na szczęście można w porę zidentyfikować potencjalnie niewłaściwych pracodawców.

Przeczytaj także: Dobry szef nie kradnie sukcesów pracowników

Wystarczy bacznie przyjrzeć się kilku oznakom:

Brak przywództwa


Możesz uskarżać się na trudnego szefa lub niekompetentnego managera, jednak nic nie będzie tak szkodliwe dla Twojego rozwoju zawodowego, jak brak ogólnego przywództwa. Bez nadzoru i kontrolowanych zasad ładu, firma nie posiada odpowiedniego kierunku rozwoju. Brak osoby stojącej na straży zarządzania, to także wyraźny sygnał, że organizacja nie ma warunków do zapewnienia pracownikom możliwości rozwoju czy wskazania im właściwej ścieżki kariery – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Brak określonych reguł i zasad


Twoje stanowisko w firmie powinno zawsze opierać się na ustalonych przez przełożonego obowiązkach, z których jesteś rozliczany. Jeśli jednak nie dostałeś jasno określonych zadań i sam zastanawiasz się, jaką pełnisz rolę w firmie – powinieneś zastanowić się, czy organizacja traktuje Cię poważnie. Ta sytuacja rodzi raczej Twoją frustrację, bo większość dnia w pracy spędzisz na bezproduktywne zajęcia. Szkoda przecież Twojego czasu na nierozwijającą posadę.

fot. ArtFamily - Fotolia.com

Niewłaściwy pracodawca?

Brak przywództwa, jasnych reguł i zasad, słaba komunikacja czy brak wypłaty na czas to sygnały, że trzeba się zastanowić nad odejściem z pracy.


Słaba komunikacja


Nieodpowiedni przepływ informacji na linii pracownik – przełożony to podstawowy błąd komunikacji. Wprowadza chaos organizacyjny i nie sprzyja efektywności. Także brak odpowiedniej wymiany wiadomości pomiędzy zespołami pracowników sprawia, że niektórzy z nich mogą poczuć się wyobcowani. To rodzi bariery oraz konflikty. Nie pozwól, by to wpłynęło na Twój komfort pracy.

Nieregularna wypłata


Nie ma co się oszukiwać, dla większości osób wypłata jest jednym z kluczowych elementów codziennej pracy, a jej wysokość – skutecznym lub nie motywatorem do działań. Jeśli jednak pracodawca często spóźnia się z zapłatą wynagrodzenia, powinno to wzbudzić naszą czujność. Co gorsza, szef może celowo ją zmniejszać, tłumacząc się chociażby cięciami w budżecie lub chwilowymi problemami finansowymi firmy. Pamiętaj jednak, że rzetelna firma dba o terminowość wypłat, co jest przejawem szacunku wobec każdego pracownika. Jeśli tego nie robi – poszukaj lepiej innego pracodawcy – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Łamanie obietnic


Dobry szef zawsze wsłuchuje się w prośby swoich podwładnych, a obiecując im pewne kwestie – zawsze wywiązuje się z danego słowa. Warto jednak zawsze zabezpieczać się na wypadek niedotrzymania ustaleń. Wystarczy przygotować warunki na piśmie. Pamiętaj, że nierzetelny pracodawca może łatwo zapomnieć o tym, co obiecał. Nie zawsze może wynikać to ze złej woli, ale jeśli powtarza się notorycznie – lepiej zastanów się nad odejściem.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: