4 kroki do skutecznego autocoachingu
2014-10-16 10:39
![4 kroki do skutecznego autocoachingu [© Jakub Jirsák - Fotolia.com] 4 kroki do skutecznego autocoachingu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/autocoaching/4-kroki-do-skutecznego-autocoachingu-144930-200x133crop.jpg)
Najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: Planowanie zadań: jak przejść od myśli do celu?
Autocoaching to darmowy trening samego siebie. Sami sobie jesteśmy mentorem, coachem i przewodnikiem. Człowiek sam pracuje na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu. W tradycyjnym coachingu podczas pracy klienta z trenerem wykorzystywane są różne metody i narzędzia, co prowadzi do stworzenia indywidualnego planu działania dla klienta. W autocoachingu sami musimy wypracować swoją drogę działania, przy czym pomocne okaże się stawianie sobie pytań na każdym etapie. Dzięki temu będziemy w stanie przekroczyć dotychczasowe ograniczenia w działaniu i myśleniu, a także poprawić własną efektywność.Zadawanie pytań pobudza nas do myślenia. Nasz mózg instynktownie poszukuje odpowiedzi na postawione pytania. W ten sposób dokonujemy istotnych odkryć i możemy dotrzeć do naszych najcenniejszych zasobów - umiejętności, sprawdzonych strategii skutecznego działania, doświadczeń. Marlena Babicka z firmy AkademiaGier.com zwraca uwagę na 4 etapy autocoachingu:
Pierwszym i najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu. W tym miejscu należy zadać sobie pytania czego chcę i do czego w życiu dążę? Ponadto powinniśmy zdefiniować co tak naprawdę jest dla nas ważne.
Po drugie musimy ocenić naszą obecną sytuację i zastanowić się co pomoże nam w osiągnięciu zamierzonego celu. Należy także pomyśleć nad tym, które życiowe doświadczenia będą przydatne, a które mogą nam przeszkadzać.
Praca z własnymi ograniczeniami jest jednym z najtrudniejszych momentów autocoachingu. Uczciwość wobec samego siebie jest absolutnie niezbędna, aby zakończyć ten etap z powodzeniem. Myślenie pytaniami pomaga odblokować własne schematy myślowe i zrozumieć co nas powstrzymuje przed działaniem.
fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com
Najważniejszym krokiem w autocoachingu jest określenie własnego celu
W tym miejscu należy zadać sobie pytania czego chcę i do czego w życiu dążę? Ponadto powinniśmy zdefiniować co tak naprawdę jest dla nas ważne.
Trzeci krok to sprecyzowanie sposobów działania niezbędnych do osiągnięcia celu. W tym miejscu powinniśmy się zastanowić jaka forma działania będzie zgodna ze mną. Kluczowe jest wybranie takiej drogi dojścia do celu, która jest zgodna z naszym systemem wartości, przekonaniami i posiadanymi umiejętnościami.
Ostatni etap to wdrożenie w życie planu działania. Najpierw należy się zastanowić jaki powinien być nasz pierwszy krok do realizacji celu. Następnie należy ustalić konkretne zadania i terminy ich realizacji. By w pełni wykonać plan musimy z góry wiedzieć jak stopniowo postępować by przybliżyć się do swojego wyznaczonego celu.
Jeżeli chcesz by Twój autocoaching okazał się skuteczny, pomocne w tym może być zadanie sobie następujących pytań:
- Co chcę osiągnąć?
- Za co jestem odpowiedzialny?
- Jakie są fakty?
- Czego potrzebuję, żeby to osiągnąć?
- Jakie mam doświadczenie w podobnych obszarach?
- Czego mogę się nauczyć?
- Co/ kto pomoże mi w osiągnięciu celu?
- Co mnie powstrzymuje przed działaniem?
- Jaki jest pierwszy krok, żeby zbliżyć się do osiągnięcia mojego celu?
Przekonania to nasze postrzeganie reguł, w jaki działa świat, wpływające bezpośrednio na nasze wzorce zachowań. Przekonania są jak samospełniające się przepowiednie. Wyróżniamy przekonania wzmacniające, które motywują nas do działania oraz przekonania ograniczające, które blokują nasze myślenie i zachowania. Aby rozbroić w sobie ograniczające przekonania zadaj sobie następujące pytania:
- Czy zawsze w to wierzyłem?
- Co spowodowało, że nabyłem to przekonanie?
- Co jest niedorzecznego i śmiesznego w tym przekonaniu?
- Ile będzie mnie kosztowało podtrzymywanie tego przekonania?
- Co się stanie, jeżeli będę nadal wierzyć w to przekonanie?
- Jakie moje doświadczenia zaprzeczają temu przekonaniu?
- Jakim innym przekonaniem mogę je zastąpić?
Jeżeli autocoaching ma przynieść rezultaty to potrzebna jest do tego nasza dyscyplina i uczciwość wobec samego siebie. – przekonuje Marlena Babicka z AkademiaGier.com.Dzięki pracy nad własnymi przekonaniami, zmienimy sposób myślenia, a nawet swoje samopoczucie. Różnicę odczujemy także w efektywności zawodowej, która poprawi się poprzez zniwelowanie różnic pomiędzy naszym rozumowaniem, a strategią działania.
![Zarządzanie oparte na coachingu. Lider w roli coacha zespołu [© Freepik] Zarządzanie oparte na coachingu. Lider w roli coacha zespołu](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/coach/Zarzadzanie-oparte-na-coachingu-Lider-w-roli-coacha-zespolu-262103-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)