eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia na wschodzie i zachodzie Polski w 2013 roku

Wynagrodzenia na wschodzie i zachodzie Polski w 2013 roku

2014-10-03 13:37

Wynagrodzenia na wschodzie i zachodzie Polski w 2013 roku

Wynagrodzenia na wchodzie i zachodzie Polski w 2013 roku © Pio Si - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W 2013 roku przeciętne płace na wschodzie Polski kształtowały się na poziomie 3 200 PLN brutto, podczas gdy w rejonie zachodnim mediana zarobków wyniosła 4 000 PLN – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia 2013: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Porównanie wynagrodzeń na wschodzie i zachodzie Polski


Na potrzeby artykułu wydzielono dwa obszary Polski: wschodni i zachodni. Do obszaru wschodniego zaliczono województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Zachód Polski obejmuje województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie oraz opolskie.

Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto dla wschodniego obszaru Polski w 2013 roku wyniosła 3 200 PLN a zachodniego 4000 PLN. Co czwarty zatrudniony w jednym z województw wschodnich otrzymywał wynagrodzenie nieprzekraczające 2 300 PLN. Na zachodnim obszarze Polski połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie wynoszące od 2 775 PLN do 6 300 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wynagrodzenia całkowite brutto na wschodzie i zachodzie Polski (w PLN)

Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto dla wschodniego obszaru Polski w 2013 roku wyniosła 3 200 PLN a zachodniego 4000 PLN.


Na wschodzie Polski, najwyższe płace otrzymywały osoby pracujące w województwie świętokrzyskim. Połowa osób tam zatrudnionych zarabiała od 2 310 PLN do 5 000 PLN. Dla zachodniego obszaru kraju mediana wynagrodzeń całkowitych brutto była najwyższa w województwie dolnośląskim (4 331 PLN). Również w tym województwie co czwarty pracownik zarabiał powyżej 7 000 PLN.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Wynagrodzenia całkowite brutto na wschodzie i zachodzie Polski według województw (w PLN)

Na wschodzie Polski, najwyższe płace otrzymywały osoby pracujące w województwie świętokrzyskim. Dla zachodniego obszaru kraju mediana wynagrodzeń całkowitych brutto była najwyższa w województwie dolnośląskim.



Porównanie danych pod względem wysokości wynagrodzeń osób o różnym wykształceniu wykazało, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim pracujące na wschodzie kraju, zarabiają przeciętnie o 23% mniej niż pracownicy z zachodniej części Polski. Najniższe płace otrzymywały osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym zatrudnione na wschodzie kraju.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Mediana wynagrodzeń całkowitych brutto osób o różnym wykształceniu (w PLN)

Najniższe płace otrzymywały osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym zatrudnione na wschodzie kraju.


Wynagrodzenia pracowników szeregowych zarówno w części wschodniej jak i zachodniej Polski kształtowały się na podobnym poziomie. Pracownicy szeregowi zatrudnieni we wschodniej części Polski zarabiali przeciętnie 2 300 PLN. Na zachodzie kraju mediana wynagrodzeń ukształtowała się na poziomie 2 600 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 2. Wynagrodzenia całkowite brutto pracowników na różnych szczeblach zatrudnienia (w PLN)

Wynagrodzenia pracowników szeregowych zarówno w części wschodniej jak i zachodniej Polski kształtowały się na podobnym poziomie.


Wykres 3. przedstawia procentowe różnice pomiędzy przeciętnymi wynagrodzeniami na wschodzie i zachodzie Polski. Znaczną różnicę w wynagrodzeniach zaobserwowano na szczeblach kierownika oraz specjalisty. Płace na szczeblu kierowniczym we wschodniej części kraju były niższe o 20% od wynagrodzeń na zachodnim obszarze. W przypadku specjalistów, różnica ta wynosiła 19%.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. % różnica pomiędzy medianą wynagrodzeń całkowitych brutto na wschodzie i zachodzie

Płace na szczeblu kierowniczym we wschodniej części kraju były niższe o 20% od wynagrodzeń na zachodnim obszarze.


W tabeli 3. przedstawiono dane dotyczące wynagrodzeń całkowitych brutto w firmach z przewagą kapitału polskiego lub zagranicznego. We wschodniej części kraju połowa zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału polskiego zarabiały od 2 200 PLN do 4 400 PLN. Wysokie płace otrzymywali pracownicy firm z kapitałem zagranicznym na zachodzie kraju. Przeciętne całkowite wynagrodzenie brutto wynosiło 5 200 PLN.

fot. mat. prasowe

Tabela 3. Wynagrodzenia całkowite brutto w firmach z przewagą kapitału polskiego lub zagranicznego

We wschodniej części kraju połowa zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału polskiego zarabiały od 2 200 PLN do 4 400 PLN.



Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .

oprac. : Patrycja Tryka / wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: