Własny biznes: 5 rzeczy o których musisz pomyśleć
2014-09-18 10:11
Przeczytaj także: Zakładanie firmy: warto mieć zaufany profil na ePUAP
Każda z powyższych form pozwala w określonych sytuacjach zoptymalizować koszty związane z obciążeniami publiczno-prawnymi, ale też niesie ze sobą określony stopień ryzyka. Przy wyborze formy opodatkowania przyda się znajomość wskaźników ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem firmy, o których wspominaliśmy wcześniej tj. wielkość spodziewanych przychodów i wydatków, czyli kosztów uzyskania przychodu.
Wydaje się, że zwłaszcza na początku działalności najbezpieczniejszą, najprostszą i najbardziej sprawiedliwą formą opodatkowania jest rozliczenie wg skali podatkowej. Przedsiębiorca płaci podatek tylko wówczas, kiedy rzeczywiście zarobi. Jeśli jego koszty przekroczyły dochody, jeśli inwestował, jeżeli poniósł stratę, podatku nie zapłaci.
Jednak w przypadku form działalności, gdzie koszty są niskie, planowane przychody wysokie i stałe, a rozruch firmy nie wymaga wysokich nakładów, opłacalne może być rozliczenie ryczałtem. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości odliczania kosztów, skorzystania z ulg i wspólnego rozliczenia ze współmałżonkiem. W przypadku firmy, która przynosi wysokie dochody warto rozważyć podatek liniowy w wysokości 19% dochodu. Dlatego przed debiutem w roli przedsiębiorcy, gdy niewiele mamy danych, które pozwalają przewidzieć przychody i tempo rozwoju firmy, warto zasięgnąć indywidualnej opinii doradcy podatkowego.
Kwestie podatkowe obejmują również podatek od towarów i usług (VAT). Większość firm w pierwszym okresie działalności może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku odprowadzania VAT-u (do czasu gdy wartość sprzedaży przekroczy 150 tys. zł). Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektóre branże nie mogą skorzystać z tego zwolnienia np. działalność prawnicza, doradcza lub obrót środkami transportu. Co więcej nie zawsze opłaca się skorzystać ze zwolnienia w VAT, szczególnie wtedy, kiedy na początku musimy więcej zainwestować w wyposażenie albo środki trwałe, lub jeśli będziemy dostarczać towary czy świadczyć usługi przede wszystkim dla firm. Warto o tym pomyśleć wybierając profil działalności ponieważ zgłoszenia do ewidencji VAT należy dokonać przed rozpoczęciem świadczenia pierwszej usługi (przed pierwszą transakcją) objętej tym obowiązkiem podatkowym.
5. Komu powierzyć prowadzenie księgowości?
Z kwestią podatków wiąże się jeszcze jedno pytanie: kto i w jakiej formie będzie prowadził ewidencję rachunkową naszej działalności. Spółki prawa handlowego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne) i kilka innych typów podmiotów wymienionych w Ustawie o rachunkowości, mają obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych.
Pozostałe podmioty gospodarcze na początku (do czasu przekroczenia 1,2 mln euro przychodów w roku podatkowym) mają wybór między pełną księgowością a podatkową księgą przychodów i rozchodów. Wprawdzie ta druga możliwość jest tańsza i prostsza, ale daje tylko częściową wiedzę o operacjach i procesach finansowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Tymczasem może być ona bardzo użyteczna w przypadku działalności opartej na skomplikowanych transakcjach (np. w branży finansowej).
Wybierając formę rozliczenia, musimy zatem wziąć pod uwagę:
- rodzaj działalności, którą zamierzamy uruchomić,
- jej rozmiar,
- wysokość spodziewanych przychodów i kosztów.
Przy księgach rachunkowych bez pomocy wykwalifikowanej księgowej się nie obędzie. Można się tylko zastanawiać czy zatrudnić własnego pracownika na tym stanowisku, czy zlecić ich prowadzenie biuru rachunkowemu.
Podatkową książkę przychodów i rozchodów przy niewielkiej skali działalności można prowadzić samemu, ewentualnie wspierając się programami komputerowymi lub aplikacjami dostępnymi w Internecie (odpłatnie lub nawet nieodpłatnie). Warto jednak, przynajmniej w pierwszym okresie, kiedy nasza wiedza o podatkach i rachunkowości jest niewielka, skorzystać z outsourcingu księgowości w firmie, która zatrudnia własnego doradcę podatkowego.
1 2
oprac. : Zbigniew Maciej Szymik / GRUPA Leader
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)