eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaWynagrodzenia robotników 2012: sektor publiczny i prywatny

Wynagrodzenia robotników 2012: sektor publiczny i prywatny

2014-08-27 00:40

Wynagrodzenia robotników 2012: sektor publiczny i prywatny

Ile zarabiali robotnicy w 2012 roku? © wawritto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Główny Urząd Statystyczny klasyfikuje zawody w Polsce na dziewięć „wielkich” grup. Jedną z nich stanowią robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Następstwem tej klasyfikacji jest podział pracowników według „dużych” grup zawodowych. W tym artykule opisano płace w trzech „dużych” grupach: robotników budowlanych i pokrewnych (z wyłączeniem elektryków), robotników obróbki metali, mechaników maszyn i urządzeń i pokrewnych oraz elektryków i elektroników. W artykule koncentrujemy się na różnicach w wynagrodzeniach w sektorze publicznym i prywatnym.

Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

Dane prezentowane w artykule pochodzą z publikacji „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2012 r.” wydanej w 2014 roku przez Główny Urząd Statystyczny. Badanie obejmowało podmioty gospodarki zatrudniające powyżej 9 osób. Prezentowane dane o wynagrodzeniach przeliczone są na pełny wymiar czasu pracy (23 dni robocze). Po uogólnieniu wyników, badanie odnosi się do ponad 8 mln zatrudnionych.

Klasyfikacja według wielkich grup zawodów

Omawiane w artykule „duże” grupy zawodów GUS przedstawia bardziej szczegółowo poprzez podział na „małe” grupy. Na schemacie 1. przedstawiono klasyfikację wspomnianych „małych” grup zawodów wewnątrz trzech „dużych”– wybranych do tej analizy. Ten szczegółowy podział pozwala na zobrazowanie specyfiki prac wykonywanych przez robotników należących do „dużych” grup zawodów.

fot. mat. prasowe

Schemat 1. Klasyfikacja według „małych” grup zawodów, dla trzech wybranych do artykułu „dużych” grup

Ten szczegółowy podział pozwala na zobrazowanie specyfiki prac wykonywanych przez robotników należących do „dużych” grup zawodów.


Mediany wynagrodzeń w wybranych „dużych” grupach zawodowych

Mediany wynagrodzeń w omawianych grupach zawodowych były zróżnicowane. W październiku 2012 r. połowa robotników budowlanych, którzy wzięli udział w badaniu, zarabiała powyżej 2 607 PLN. W przypadku robotników obróbki metali, mechaników maszyn i urządzeń, mediana płac wyniosła 3 225 PLN. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali elektrycy i elektronicy. Połowa zatrudnionych w tej grupie zawodowej zarabiała powyżej 3 703 PLN.

fot. mat. prasowe

Schemat 2. Mediany wynagrodzeń w wybranych „dużych” grupach zawodowych (w PLN)

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali elektrycy i elektronicy. Połowa zatrudnionych w tej grupie zawodowej zarabiała powyżej 3 703 PLN.



Zatrudnienie w sektorze publicznym i prywatnym

Główny Urząd Statystyczny po uogólnieniu wyników badania oszacował, że w październiku 2012 r. w charakterze robotnika budowlanego pracowało 233,6 tys. osób. Robotnicy obróbki metali, mechanicy maszyn i urządzeń, w tym czasie stanowili dominującą grupę – 406,4 tys. osób. Liczba elektryków i elektroników wynosiła 150,7 tys. W każdej omawianej grupie zawodów dominowali pracownicy sektora prywatnego. W pierwszej omawianej grupie zatrudnienie w sektorze prywatnym wyniosło około 195 tys. W kolejnej grupie zatrudnienie to osiągnęło poziom 349,5 tys. pracowników. Wśród elektryków i elektroników aż 106,4 tys. pracowało w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym, robotnicy z pierwszej i drugiej wybranej grupy zawodów stanowili niespełna 20% zatrudnionych. Liczba elektryków i elektroników, w sektorze publicznym w tym czasie, to około 30%.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Wielkość zatrudnienia w sektorze publicznym, prywatnym oraz ogółem

W każdej omawianej grupie zawodów dominowali pracownicy sektora prywatnego. W pierwszej omawianej grupie zatrudnienie w sektorze prywatnym wyniosło około 195 tys. W kolejnej grupie zatrudnienie to osiągnęło poziom 349,5 tys. pracowników.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: