eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaSkuteczne negocjowanie wynagrodzenia

Skuteczne negocjowanie wynagrodzenia

2014-08-02 00:22

Skuteczne negocjowanie wynagrodzenia

Przekonanie szefa do podwyżki wcale nie jest łatwe © Jeanette Dietl - Fotolia.com

Skuteczne negocjacje dotyczące wynagrodzenia. Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl przedstawia dziesięć złotych reguł.

Przeczytaj także: Jak negocjować wynagrodzenie?

1. Przekonujące wystąpienie

Przekonanie szefa do podwyżki wcale nie jest łatwe, być może już nie jedna z takich prób źle wpłynęła na Twoje stosunki w pracy. Dlatego spróbuj przekonać szefa, że z podwyżki Twego wynagrodzenia skorzysta cała firma. Na początek będzie to poprawa atmosfery w pracy. Unikaj jednak sformułowań brzmiących jak groźba.

2. Mierzyć wysoko, ale realistycznie

Liczne badania wykazały, że określenie celu pozostaje w ścisłym związku z sukcesem w negocjacjach. Powinieneś wysuwać takie propozycje, które mogą zyskać akceptację szefa.

3. Dźwięk tworzy muzykę

Jeśli chcesz, aby Twoje wystąpienie było przekonujące, musisz dać szefowi do zrozumienia, że go słuchasz i starasz się zrozumieć jego punkt widzenia. Jednocześnie przekonaj go, że tego samego oczekujesz od niego. Nie przykładaj mu od razu broni do piersi, nie dawaj żadnego ultimatum i unikaj gróźb – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

4. Zdefiniować i ocenić cele

Twoje wynagrodzenie powinno starczyć na pokrycie wszystkich potrzeb i to nie tylko z perspektywy finansowej. Pomyśl też o wynagrodzeniu jako całości, np. udział w wygranych, akcjach, bonach, większej odpowiedzialności, lepszych szansach awansu oraz urlopie.

5. Uwzględnij punkt widzenia Twojego szefa

Twój szef też ma potrzeby i problemy, które musi zaspokoić lub rozwiązać. Uwzględnij je, jeśli starasz się o jego przychylność. Bądź przygotowany na kompromis. Pomyśl o tym, by zrozumieć jego cele, a wtedy przestrzeń dla kompromisu stanie się większa.

fot. Jeanette Dietl - Fotolia.com

Przekonanie szefa do podwyżki wcale nie jest łatwe

Znacznie łatwiej jest przekonać kogoś do swojej propozycji, jeśli dyskutuje się o faktach. Należą do nich: dane o wynagrodzeniach pracowników na podobnym stanowisku, porównanie z wynagrodzeniami współpracowników oraz osób z innych firm.


6. Otwórz się na alternatywne rozwiązania

Wspólna "burza mózgów" to najlepsza droga do zadowolenia obu stron. Metoda ta skutkuje, jeśli choć na moment zdystansujesz się od celów osobistych. Najpierw przemyśl możliwe rozwiązania, a potem podejmij decyzję – sugeruje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

7. Fakty wzmacniają siłę argumentów

Znacznie łatwiej jest przekonać kogoś do swojej propozycji, jeśli dyskutuje się o faktach. Należą do nich: dane o wynagrodzeniach pracowników na podobnym stanowisku, porównanie z wynagrodzeniami współpracowników oraz osób z innych firm.

8. Strategie w negocjacjach

Jeśli mimo starań nie udaje Ci się przekonać szefa, aby zrealizować swój cel potrzebujesz planu B. Opracuj go dokładnie, by wiedzieć jak postępować po rozmowie wstępnej. Najprawdopodobniej będziesz chciał pozostać jeszcze na dotychczasowym stanowisku, przynajmniej tymczasowo. Zwróć uwagę na fakt, żeby nie pozostawiać za sobą "spalonych mostów" - nawet jeśli chwilowo nie możesz przeforsować swojego planu związanego z podwyżką – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

9. Perfekcyjne przygotowanie

W negocjacjach z przełożonym jest jeden punkt, który powinieneś mieć całkowicie pod kontrolą. Aby efektywnie skorzystać z wymienionych wyżej zasad, musisz poświęcić sporo czasu i energii na przygotowanie się do rozmowy.

10. Nauka z doświadczenia

Zręczność prowadzenia negocjacji możesz doskonalić, pod warunkiem, że będziesz uczyć się z własnego doświadczenia. Przemyśl, co funkcjonowało nie tak i co następnym razem mógłbyś zrobić lepiej. Jeśli teraz nie osiągnąłeś celu, w dłuższej perspektywie nie będziesz zadowolony z aktualnego wynagrodzenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: