eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaWłasna Firma - zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

Własna Firma - zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

2005-10-07 14:24

Przeczytaj także: Własna firma - pieniądze na start


Innym sposobem finansowania działalności jest franchising. Ta forma opiera się na środkach finansowych partnerów chcących współpracować w twoim własnym biznesie. Ma zastosowanie przy założeniu, że twój produkt, towar lub usługa będzie sprzedawany w kilku miejscach. Miejsca te musiałbyś wyposażyć przed otwarciem, a później zatrudnić pracowników. Znacznie mniej kosztowne jest opracowanie i rozreklamowanie twojego pomysłu, a następnie sprzedanie licencji na prowadzenie tych miejsc, tym chętnym, którzy wyposażą lokale zgodnie z twoimi zaleceniami. Głównie chodzi o wystrój zewnętrzny i wewnętrzny, ale również sposób oferowania towaru lub usługi musi łączyć wszystkie te miejsca w jedną sieć handlową. Na pewno ważna jest utrwalona marka oferowanego produktu. Markę można jednak utrwalić poprzez liczbę tak samo wyglądających punktów sprzedaży i identyczny sposób sprzedaży. Przykładem niech będą sklepy sieci „Zielona żabka”, które działają według zasady „w jedności siła” i „niska cena, duży obrót”. Handel artykułami spożywczo-przemysłowymi to nic nowego, a jednak ciągle nie brakuje nowych chętnych dysponujących odpowiednim lokalem, żeby się włączyć do sieci. Podobnie można zadziałać w mniejszej skali, np. na terenie miasta w jego różnych dzielnicach. W każdej nieznanej marce produktu musi być jakiś haczyk, który ściągnie klienta akurat do twojej sieci sklepów lub punktów usługowych.

Co uzyskuje franchinsingodbiorca płacąc za licencję? Przede wszystkim prawo do otwarcia i prowadzenia punktu wyglądającego podobnie jak inne punkty opatrzone zastrzeżoną nazwą. Ponadto może on liczyć na porady dotyczące wyposażenia punktu, przygotowania personelu oraz pozyskiwania oferowanego produktu. W wielu franchinsigach do punktów handlowych dostarczane są elementy wystroju zewnętrznego lub wewnętrznego. Dodatkową korzyścią jest uczestniczenie w centralnej kampanii reklamowej całej sieci.

Korzystając z tego, co można zauważyć w przyrodzie, można przenieść na grunt biznesu współdziałanie dwóch firm, podobnych do dwóch organizmów żyjących ze sobą w symbiozie. Oba korzystają z działalności wzajemnie skierowanej. Poszukując inwestora dla twojej firmy, zadaj sobie pytanie: „Która z firm mogłaby skorzystać, gdyby mój pomysł się powiódł?” Tu przywołać można przykład punktów gastronomicznych McDonald’sa, które często lokują się w pobliżu stacji paliw koncernu BP. Korzyść obu firm z takiej „symbiozy” jest bezsporna. Jednym z bardziej wymarzonych początków własnej firmy jest moment, w którym jesteś pracownikiem jakiegoś przedsiębiorstwa i dostrzegasz lukę na rynku produktów, które to przedsiębiorstwo wytwarza. Luka ta może polegać na tym, że nie wszędzie te produkty docierają lub też jest zapotrzebowanie na produkty nieco zmodyfikowane. Dużemu przedsiębiorstwu może się nie opłacać zapełniać te luki, ale chętnie sfinansuje działanie innej firmy, która je zapełni. Może to być właśnie twoja firma. To źródło finansowania może oferować o wiele lepsze warunki niż większość banków. W odróżnieniu od instytucji bankowych nastawionych na zysk, przedsiębiorstwa udzielające wsparcia finansowego bardziej kładą nacisk na poszerzanie się rynku zbytu. Istnieje ewentualność wykorzystania twojego pomysłu bez twojego udziału.

W tym celu można zabezpieczyć się umową wykluczającą taką możliwość, podpisaną przed wyjawieniem twojego pomysłu. Ponadto element niezbędności twojej osoby ze względu na posiadane uprawnienia lub znaczne zaangażowanie prac nad projektem jest jeszcze lepszym zabezpieczeniem.

Przykładem takiego finansowania są przedsiębiorstwa budujące domy mieszkalne. Produkt ten powstaje w głównej mierze dzięki mieszkańcom, którzy wpłacając kolejne raty lub starając się o kredyty na ten cel, stanowią źródło finansowania tej inwestycji. Wpłacając z góry opłatę rocznej, półrocznej czy nawet kwartalnej prenumeraty również finansujemy, jako konsumenci, redakcję periodyku. Wszędzie tam, gdzie konsument oddalony jest od producenta i pieniądze przekazuje na odległość za pomocą pośredniczących banków, zazwyczaj dochodzi do finansowania powstającego produktu.

Wśród źródeł finansowania nie można nie wspomnieć o funduszach unijnych, które mają pomóc w dojściu do partnerstwa przedsiębiorców polskich z przedsiębiorstwami z krajów zrzeszonych w unii. W ramach funduszy pomocowych uruchomiono największy i najdłużej działający z funduszy przedakcesyjnych – program PHARE (Poland and Hungary Assistance for Restucturing their Economies). Rozpoczął on działanie na mocy Rozporządzenia Rady Unii Europejskiej z 1989 r. Początkowo program PHARE wspierał przemiany gospodarcze i społeczne w Polsce i na Węgrzech. Kolejnym funduszem jest program ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre-Accession). W ramach tego programu wspiera się inwestycje w zakresie ochrony środowiska oraz transportu. Trzecim programem jest SAPARD (Special Accession Programme for Agriculture and Rural Development). Został on uruchomiony ze względu na duże braki w rozwoju gospodarczym na obszarach wiejskich na terenie wszystkich państw kandydujących. Ze środków SAPARD finansowane są ponadto inwestycje w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Z programu SAPARD mogą korzystać gminy (drogi, oczyszczalnie ścieków), rolnicy (modernizacja gospodarstw rolnych), przedsiębiorstwa (dostosowanie produkcji żywności do norm UE, tworzenie nowych miejsc pracy). Te trzy główne programy pomocowe uzupełniają liczne szkolenia, konferencje, konsultacje i literatura fachowa. Wszystkie one stanowią inicjatywy, których głównym celem jest pomoc strukturom administracyjnym, ale także przedsiębiorstwom dużym, średnim i małym w przygotowaniu do skutecznego konkurowania na rynkach Unii Europejskiej. Ponieważ tak płynąca pomoc, szczególnie ta finansowa, jest udzielana przedsiębiorstwom pośrednio, za pomocą upoważnionych instytucji rządowych i pozarządowych, po bliższe szczegóły odsyłam zainteresowanych na strony internetowe (www.eurobiuro.pl lub www.firmawunii.pl). Więcej informacji na temat pozyskiwania funduszy unijnych można znaleźć w publikacji Wydawnictwa FORUM „Fundusze Unii Europejskiej i inne źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstw”.

Omówione instytucje i osoby jako źródła finansowania dla twojej firmy – jeżeli zdecydują się udzielić tobie kredytu, dofinansowania czy też pomocy finansowej – to bez względu na to, jak by tego nie nazwać, uczynią tak tylko dla jednej przyczyny: ponieważ chcą zarobić pieniądze lub odnieść inną bezpośrednią korzyść. No może z wyjątkiem rodziny i przyjaciół.

I jeszcze jedno – chociaż wiele możesz zrobić, żeby wyeliminować ryzyko, to jednak musisz sobie zdawać sprawę z występowania nieprzewidzianych zdarzeń, mogących zmienić nawet najlepiej zaplanowane przedsięwzięcie. Zatem, pomimo całej arytmetyki i planowania jest jeszcze coś takiego jak łut szczęścia i wyczucie chwili.


fot. mat. prasowe

Artykuł jest fragmentem książki "Własna Firma - Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej" (ISBN: 83-7412-281-1) wydanej przez Wydawnictwo Forum Sp. z o.o.

Publikacja pełni rolę osobistego doradcy dla osób, które zamierzają uruchomić własną działalność gospodarczą. Podpowiada jak przygotować i poprowadzić działalność gospodarczą zgodnie z aktualnymi wymogami prawnymi, m.in. Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z 2.07.2004 r. oraz ostatnimi zmianami w Kodeksie Cywilnym i w Kodeksie Spółek Handlowych.

Opisuje "krok po kroku" każdy etap zakładania własnej firmy, wskazuje na obowiązki formalne, wymagane dokumenty oraz zezwolenia.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Paweł Małecki / Wydawnictwo Forum Wydawnictwo Forum

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: