eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaWłasna Firma - zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

Własna Firma - zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

2005-10-07 14:24

Własna Firma - zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

© fot. mat. prasowe

Żeby być przedsiębiorcą, nie wystarczy tylko bardzo tego chcieć. Chociaż podobno chcieć - to móc. Owszem, powstają przedsiębiorstwa niejako na siłę i funkcjonują firmy, których właściciele bardzo chcieli zaistnieć. Męczą siebie, pracowników, których zatrudniają, a także klientów. Dlaczego? Ponieważ nie mają tego czegoś, co jest niezmiernie ważnym czynnikiem, niemal decydującym, czy ktoś będzie przedsiębiorcą, czy też nie. Znane w środowisku żeglarskim powiedzenie, że ludzie dzielą się na żywych, umarłych i tych, którzy żeglują po morzu, można by sparafrazować na: ludzie dzielą się na żywych, umarłych i tych, którzy są przedsiębiorczy.

Przeczytaj także: Własna firma - pieniądze na start

Także by być przedsiębiorcą, należy mieć do tego predyspozycje. Definicja tego słowa określa predyspozycje jako wrodzoną zdolność lub przynajmniej zadatek, który pod wpływem otoczenia, wychowania, aktywności i możliwości rozwojowych człowieka powiększa się i aktywizuje.

Jakie zatem talenty i umiejętności będą pomocne przy kierowaniu własną firmą?

Któż z nas nie pragnie być użytecznym dla innych? Chyba wszyscy odczuwamy to pragnienie. A dla kogo ty możesz być użyteczny, drogi przedsiębiorco? Między innymi dla swoich pracowników, bo dajesz im źródło utrzymania, a czasem możliwość realizacji własnych planów. Poprzez umiejętne zarządzanie firmą też będziesz dla nich użyteczny. Jesteś użyteczny także dla swoich klientów i to w bardzo szerokim pojęciu tego słowa, na przykład wtedy, gdy masz monopol na jakieś usługi lub towary, bo jako jedyny w okolicy świadczysz określone usługi – klienci mogą mówić wtedy: „Jak to dobrze, że taka firma tu jest”. Użyteczny jesteś także wtedy, gdy ciągle ulepszasz swoje usługi lub produkty, a twoim celem jest zadowolenie klientów.

Następną cechą pożądaną u przedsiębiorcy jest kreatywność. Oznacza ona bycie twórczym. Dzięki niej rozwijasz się ty sam, a wraz z tobą cała firma. Twórcze pomysły możesz wdrażać w takich dziedzinach jak: obniżanie kosztów prowadzenia działalności, zwiększanie sprzedaży czy wprowadzanie nowych produktów na rynek.

Umiejętność organizowania to cecha, bez której nie można prawidłowo prowadzić przedsiębiorstwa. W przypadku jednoosobowej firmy ty sam będziesz szefem i pracownikiem, ekonomistą i finansistą, menedżerem i zaopatrzeniowcem. Te i jeszcze inne role, jakie będziesz musiał przyjąć na siebie, wymagają zorganizowania sobie czasu, aby im podołać. Kiedy zaczniesz zatrudniać pracowników, również musisz się okazać dobrym organizatorem. Ludzie, których zatrudnisz, mogą nie wytrzymać przeciążenia pracą lub braku pracy. Są to częste powody, dla których pracownicy zmieniają miejsce pracy. W związku z tym określ dokładnie kompetencje, zakres prac wymaganych od każdego członka zespołu pracowniczego oraz odpowiedzialność za wykonaną pracę. Bez wątpienia będzie to dobrze zorganizowana praca.

Powinieneś także mieć optymistyczne nastawienie do ludzi (szczególnie tych zatrudnionych) i do tego, co robisz. Trudno sobie wyobrazić pełen sukces w prowadzeniu interesów, gdy każdą lub większość spraw będziesz kwitował stwierdzeniem: „To się na pewno nie uda”. Twoje wypowiedzi o bieżących sprawach lub projekty na przyszłość powinny dawać ludziom przekonanie, że to jest możliwe, że to się uda. Nikt cię w tym nie wyręczy, a przynajmniej nie oczekuj tego od innych. Pracownicy będą patrzeć na swego przywódcę. Z drugiej strony mierz siły na zamiary i nie stwarzaj wrażenia, że twoja firma może konkurować z każdym i wszędzie, bo będziesz raczej śmieszny niż optymistyczny.

Kolejną cechą, czasem niedocenianą, jest dobry gust i estetyka. Cecha ta może być zauważona w twoim ubiorze i ogólnym wyglądzie, wystroju biura i innych pomieszczeń firmowych, w miejscu przygotowanym do rozmów z klientami itp. Ta cecha w praktyce ma bezpośredni wpływ na jakość pracy i osiągane przychody. Z wyglądem ludzi jest podobnie jak z atrakcyjnie opakowanym towarem. Taki towar bardziej przyciąga i jest chętniej kupowany.

Istotne jest również, czy lubisz to, co robisz. Twój stosunek do prowadzonej działalności będzie się udzielał współpracownikom. Jeżeli praca stanowi jednocześnie centrum zainteresowania, to najgorsze zmęczenie tą pracą lub nawet niepowodzenia nie spowodują, że z niechęcią będziesz myślał o kolejnym dniu w firmie. O tym właśnie dobrze jest pomyśleć we wstępnej fazie zakładania firmy.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Paweł Małecki / Wydawnictwo Forum Wydawnictwo Forum

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: