eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaRelacje w pracy: przyjaźnie przełożonego

Relacje w pracy: przyjaźnie przełożonego

2014-07-26 00:10

Relacje w pracy: przyjaźnie przełożonego

Relacje w pracy: przyjaźnie przełożonego © gudo - Fotolia.com

Jeśli pracujesz w jednej firmie od kilku lat, z pewnością zawarłeś wiele znajomości. Niektórzy ze współpracowników mogą być Twoimi bliskimi przyjaciółmi, a z innymi podzielisz się jedynie weekendową historią w poniedziałkowy ranek. Przyjaźń w pracy może być potężnym narzędziem dobrej współpracy, ale też toksyczną relacją. Co sprawdza się najlepiej, gdy jesteś na stanowisku kierowniczym?

Przeczytaj także: Przemoc w pracy to nie tylko mobbing

Aby zachować powagę i szacunek na pozycji przywódczej, musisz trzymać się kilku ważnych zasad.
  • Ustal reguły z bliskimi znajomymi: Usiądź i porozmawiaj z nimi na temat Waszej wspólnej pracy. Daj jasno do zrozumienia, że nie mogą oczekiwać specjalnego traktowania. W pracy powinni zwracać się do Ciebie tak, jak pozostali pracownicy.
  • Uważaj, komu ufasz: To bardzo ważne, aby nie spieszyć się zawierając przyjaźnie w pracy. Obserwuj, które osoby wydają się godne zaufania oraz kto z kim „trzyma”. Budowanie zaufania wymaga czasu, więc nie zwierzaj się z ważnych sekretów nowo poznanej osobie – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
  • Bądź sprawiedliwy w stosunku do wszystkich swoich podwładnych: Nie pozbawiaj całkowicie swoich przyjaciół możliwości awansu ze względu na Waszą przyjaźń. Jeśli Twój przyjaciel ma najlepsze kwalifikacje, daj mu duży projekt –podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.. Jeśli wszyscy są na równi, rób to naprzemiennie. Jeśli uważasz, że możesz być stronniczy, poproś kogoś innego o podjęcie ostatecznej decyzji.
  • Zarządzaj swoją własną wiarygodnością: Jeśli wszyscy w Twojej firmie wiedzą, że jesteś blisko z konkretnymi osobami, możesz być pomijany w niektórych kwestiach z obawy, że wyjawisz wszystko przyjacielowi. Bądź ostrożny i staraj się nie afiszować z przyjaźnią w pracy.
  • Zawrzyj nowe przyjaźnie poza firmą: Nie musisz wypierać się znajomych z pracy, ale dobrym pomysłem jest nawiązywanie przyjaźni poza miejscem pracy. Kiedy potrzebujesz powiernika lub porady związanej z pracą, lepiej jest zwierzyć się komuś, kto nie jest osobiście zainteresowany sprawami organizacji.
Jak utrzymać w pracy dystans?

Przyjaźnie w pracy mogą się sprawdzać, ale zastanów się dobrze, czy naprawdę chcesz mieć najlepszego przyjaciela pracującego obok całe dnie? Jeśli zaś już zawarłeś bliskie relacje w pracy, unikaj dzikich imprez i codziennych wspólnych wypadów. Idź na drinka, aby pokazać, że jesteś częścią zespołu, ale lepiej szybko się potem zmyj – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Dobrze jest znaleźć sobie w firmie mentora. Mentor to zazwyczaj osoba starsza i mądrzejsza od nas – ktoś, kto może wskazać Ci odpowiednią ścieżkę. Zawarcie takiej relacji pomoże Ci uniknąć spędzenia zbyt długiego czasu z przyjaciółmi oraz może pomóc Twojej karierze. Jeśli Ci się poszczęści, może mentor zmieni się w przyjaciela na całe życie – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zanim zdecydujemy się na bycie firmowym outsiderem, dać sobie trochę czasu na rozpracowanie firmy i zasad pracy w niej.

3. Ukrywanie się

Z drugiej strony nie możesz zachowywać się jak tchórz, który umywa ręce od samodzielnej pracy. Postaraj się nawiązać kontakt ze współpracownikami, porozmawiać z nimi na stopie towarzyskiej – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Pamiętaj, że takie nieformalne rozmowy i gesty mają dobry wpływ na postrzeganie Ciebie w firmie.

4. Niesprecyzowane oczekiwania

Jeśli nie będziesz dokładnie wiedział czego oczekujesz, będzie Ci ciężko nawiązać współpracę. Spotkaj się ze swoim menadżerem, postaraj się przedyskutować najważniejsze sprawy. Dowiedz się jakie są priorytety. W jaki sposób masz prowadzić projekty? W jaki sposób Twoje osiągnięcia będą oceniane?

5. Odmowa przyznania się do błędów

Każdy popełnia błędy, a nowozatrudnieni pracownicy robią ich mnóstwo. Nie popełnij podstawowego błędu nie przyznawania się do swoich pomyłek, myśląc, że nikt tego nie zauważy. Zamiast tego ucz się dużo, doceniaj rady innych i poprawiaj to, co źle zrobiłeś.

6. Nie proszenie o pomoc

Nie będziesz uczyć się przez pół roku, jeśli poprosisz współpracowników o pomoc. Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie menadżera o spotkanie np. po miesiącu pracy. Na takim spotkaniu możesz przedyskutować najważniejsze wątki współpracy oraz poprosić o ocenę, a także wskazówki co możesz jeszcze poprawić – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nastaw się na skuteczne działania

Rozpoczynanie nowej pracy nigdy nie jest proste. Jeśli wiesz, że czasami zdarza Ci się popełniać, któreś w wymienionych wyżej błędów skup się i przygotuj strategię wcześniej. Pamiętaj, nikt nie będzie Cię oceniał po jednym dniu. Jeżeli chcesz zrobić dobre wrażenie, wyróżnij się pracą i zaangażowaniem.

oprac. : Monster Polska Monster Polska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Relacje w pracy: przyjaźnie przełożonego

    w49780 / 2014-08-11 12:54:51

    Przyjaźń przełożonego z pracownikami zapewne należy do wyzwań- zarówno dla tych bezpośrednio zainteresowanych , jak i całego zespołu. Choć bliskie więzi z szefem często powodują większą efektywność pracy, to nie rzadziej są źródłem nieporozumień i zawiści innych pracowników. Każde osiągnięcia osoby przyjaźniącej się z szefem mogą być ocenianie na podstawie jej relacji z szefem. Taka osoba często odrzucana jest przez innych pracowników. Dlatego przyjaźń przełożonego z pracownikiem powinna ściśle podlegać pewnym regułom, które oddzielają życie zawodowe od prywatnego. I choć przyjaźnimy się z szefem, to w pracy powinien zostać on dla nas tylko przełożonym. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w firmie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: