eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaPorady dla pracownikaMiejsce pracy: jaka firma będzie najlepsza?

Miejsce pracy: jaka firma będzie najlepsza?

2014-07-08 00:22

Miejsce pracy: jaka firma będzie najlepsza?

Małe firmy zapewniają przyjazną atmosferę © Nick Freund - Fotolia.com

Obecnie na rynku pracy jest ogromny wachlarz potencjalnych pracodawców – od małych, dopiero zaczynających funkcjonowanie firm, po ogromne międzynarodowe przedsiębiorstwa. Wybór typu firmy, który odpowiada Ci najbardziej, należy tylko do Ciebie i zależy od Twoich indywidualnych upodobań, osobowości a także doświadczenia. Jeśli nie jesteś pewny swojej decyzji, daj sobie trochę czasu na dogłębniejsze poszukiwania informacji dotyczących poszczególnych przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Praca w małej firmie ma wiele zalet

W Internecie znajdziesz wiele rankingów i podsumowań takich jak „najlepszy pracodawca”, „najbardziej pożądany pracodawca”. Ich wyniki i znajdujące się tam opinie o firmach mogą Ci znacznie pomóc w wybraniu tej najlepszej dla siebie.

Oto trzy główne typy firm, w których możesz pracować, oraz ich potencjalne wady i zalety, na które powinieneś zwrócić uwagę:

Małe firmy: ze względu na swoją wielkość oraz mniejsze przychody, zarobki i różnego rodzaju świadczenia dodatkowe w nich mogą być niższe. Będzie to miało przełożenie na Twoją sytuację finansową, a czasem nawet i na stabilność. Małe firmy bardzo często nie mają długoterminowych planów działania, co czasem może wiązać się z ich słabszym potencjałem i stabilnością. Pamiętaj jednak, że nie zawsze jest to regułą.

Z drugiej strony, w małej firmie wszyscy lepiej się znają i atmosfera pracy jest zdecydowanie korzystniejsza dla każdego pracownika. Tutaj też będziesz miał większy wkład własny w różnego rodzaju projekty i będziesz pracować w mniejszych grupach. Dzięki temu zyskasz wiele cennego doświadczenia i nabędziesz większej niezależności – opisuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Średnie firmy: w tym przypadku możesz spodziewać się większych zarobków, premii czy dodatkowych świadczeń. Zwiększy się także zakres Twoich obowiązków, a co za tym idzie – zdobywanego doświadczenia. Praca w tego typu firmie będzie lepiej postrzegana, ponieważ bardzo często w parze z wielkością firmy idzie jej prestiż.

fot. Nick Freund - Fotolia.com

Małe firmy zapewniają przyjazną atmosferę

W małej firmie wszyscy lepiej się znają i atmosfera pracy jest zdecydowanie korzystniejsza dla każdego pracownika. Tutaj też będziesz miał większy wkład własny w różnego rodzaju projekty i będziesz pracować w mniejszych grupach.


Praca w średnich firmach niesie jednak za sobą pewne wady. Tutaj zarówno pracodawcy, jak i współpracownicy mogą być o wiele bardziej wymagający niż w małych firmach. Rodzinna atmosfera ustępuje tu miejsca zasadom, regułom i niekiedy nawet – wyścigowi szczurów - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Większa firma oznacza większe wymagania, większe projekty i zazwyczaj – krótszy czas ich realizacji. Dlatego też średnie firmy nie są polecane jako pierwsza praca chociażby dla studentów czy świeżych absolwentów.

Duże firmy: zapewniają większe zarobki, premie i dodatkowe świadczenia. Inwestują w rozwój osobisty i zawodowy swoich pracowników, dając także szanse na podejmowanie nowych wyzwań i zdobywanie doświadczenia, chociażby przy międzynarodowych projektach. Bardzo często zapewniają możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju kursach, szkoleniach czy konferencjach.

Duże korzyści i zalety niosą ze sobą jednak także dosyć duże i zauważalne wady. W typowej korporacji stajesz się osobą anonimową, dla niektórych pracodawców będziesz jedynie ich pracownikiem – nie kolegą. Liczą się przede wszystkim Twoje umiejętności i kwalifikacje, a nie to jakim człowiekiem jesteś – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. To one bowiem pozwolą Ci dobrze wykonać Twoją pracę – a to jest dla szefów korporacji najważniejsze. Poza zarobkami, także kary czy konsekwencje niewykonania pracy będą zdecydowanie większe.

Jeśli nie jesteś pewny, w jakiej firmie chciałbyś pracować, rozpocznij od programów stażowych czy też okresu próbnego. Zanim się zaangażujesz, poznasz od wewnątrz zasady funkcjonowania takiej bądź innej firmy i na własnej skórze przekonasz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Także praca na część etatu jest dobrym sposobem na poznanie danej firmy, a co za tym idzie – z własnych preferencji.

Zanim podejmiesz decyzję sprawdź wszystkie dostępne materiały. Poczytaj w Internecie informacje i opinie dotyczące danej firmy, popytaj wśród znajomych – może któryś z nich pracował tam przez jakiś czas?

Dla niektórych duże korporacje kojarzą się z pięknymi szklanymi wieżowcami, nowoczesnymi biurami i profesjonalną atmosferą. Dopiero później przekonują się, że są jedynie pionkami w grze, a atmosfera wyścigu po władzę ich zdecydowanie przerasta – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Małe firmy zapewniają przyjazną atmosferę i możliwość tworzenia więzi między współpracownikami. Idzie za tym ich większa satysfakcja i efektywność z pracy. Jednak taka stabilizacja i względny spokój sprawiają, że z czasem nie możemy się dalej rozwijać. Wykonywanie takich samych zadań przez lata i brak ciekawych wyzwań sprawiają, że pracownik taki popada w stagnację.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: