Wniosek o urlop warto złożyć wcześniej
2014-06-03 20:22
Wniosek o urlop © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plan urlopów a związki zawodowe
Kodeks pracy określa, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu w terminie, o który ubiegał się pracownik składając wniosek o urlop. Pracodawca może nie ustalać planu urlopów, jeśli związki zawodowe działające w firmie wyraziły na to zgodę. Jeśli w zakładzie nie działają związki zawodowe, wówczas pracodawca również nie musi ustalać planu urlopów. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.Urlop wypoczynkowy wyznacza się tak, by przynajmniej jedna jego część (w zależności od wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi) nie trwała krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracownik w trakcie urlopu nie może być zwolniony. Pracodawca ma jednak prawo - w uzasadnionych przypadkach - odwołać pracownika z urlopu, musi jednak wówczas pokryć koszty, które ponosi pracownik przerywając urlop.
Wniosek o urlop złożyć najlepiej w postaci pisemnej. W niektórych firmach stosowane są kwestionariusze wniosków urlopowych, ale nie istnieje żaden określony prawem wzór opisujący jak ma wyglądać wniosek o urlop. Oznacza to, że może przybierać on dowolne formy, byle zawierał istotne dane. Wniosek o urlop może być więc na zakładowym kwestionariuszu, napisany samodzielnie przez pracownika i wydrukowany, ale też i napisany odręcznie.
Co powinien zawierać wniosek o urlop wypoczynkowy? Zwyczajowo wszystkie dane charakterystyczne dla pism oficjalnych, to znaczy oznaczenie miejscowości, datę sporządzenia wniosku, imię i nazwisko, ewentualnie inne identyfikatory pracownika (w zależności od norm obowiązujących w zakładzie) oraz oczywiście sam wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego, wraz z oznaczeniem terminu. Niektóre firmy wymagają jeszcze podania dodatkowych danych, na przykład sposobu kontaktu w czasie urlopu, czyli podania np. numeru telefonu komórkowego czy adresu e-mail. Dane te są potrzebne w przypadku wspomnianej powyżej konieczności odwołania pracownika z urlopu.
Wniosek warto składać w dwóch egzemplarzach, gdzie na jednym pracodawca czy wyznaczony pracownik albo przełożony kwituje odbiór, potwierdzając datę złożenia wniosku. Działanie takie pozwoli uniknąć problemów w przypadku np. zaginięcia złożonego wniosku urlopowego.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)