Co wpływa na wysokość wynagrodzenia?
2014-04-19 00:22
Przeczytaj także: Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Zmiana działu lub zmiana branży
Zmiana działu (charakteru pracy) lub też branży w praktyce nie należy do prostych przedsięwzięć. Zazwyczaj wymaga ona przekwalifikowania lub zdobycia dodatkowych kompetencji. Niemniej jednak i tak stanowi ona mniejsze wyzwanie niż znalezienie zatrudnienia w przypadku gdy brak nam zarówno znajomości specyfiki danego sektora, jak i podstawowych umiejętności koniecznych do pracy w określonym dziale.
Patrząc na ogół branż to do działów, w których zarabia się najlepiej należałoby zaliczyć generalnie działy IT, marketingu, kontrolingu, badań i rozwoju. Nienajgorzej w takim zestawieniu wypadają również działy finansów i HR/personalne, które prawie nigdy nie zajmują pozycji czołowych, ale zazwyczaj mieszczą się pierwszej piątce najlepiej płacących. Najniższe płace odnotowuje się najczęściej w administracji, obsłudze klienta i produkcji. Częściowo sytuację tę ilustruje tabela 1.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Najwyżej i najniżej opłacane działy w poszczególnych branżach
Jeśli chodzi o najlepiej opłacane sektory gospodarki to także tutaj można zaobserwować wyraźne trendy. W zasadzie nieważne jaki dział weźmiemy pod uwagę – praktycznie zawsze jego pracownicy będą otrzymywać najwyższe wynagrodzenia w branży IT, telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej, bankowości i ewentualnie w przemyśle. Z kolei najniższe zarobki odnotowuje się generalnie w nauce i sztuce, kulturze, sektorze publicznym, służbie zdrowia oraz handlu i usługach.
fot. mat. prasowe
Tabela 2. Branże, w których pracownicy otrzymują najniższe i najwyższe wynagrodzenie
Więcej informacji o zarobkach w poszczególnych działach i branżach można znaleźć na naszych stronach w artykułach opisujących wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z różnych lat.
Przeprowadzka
Ostatnia z przedstawionych w tym artykule alternatyw to znalezienie pracy w regionie, który oferuje wyższe zarobki. Jeśli aktualnie jest się zatrudnionym poza miastem wojewódzkim wtedy pierwszym rozważanym kierunkiem poszukiwań bardziej hojnego pracodawcy może być właśnie miasto wojewódzkie. Różnice pomiędzy zarobkami w regionie i jego stolicy wynoszą generalnie od kilkuset do nawet tysiąca PLN (Małopolska, Dolny Śląsk, Wielkopolska). Oczywiście w tym przypadku struktura próby może odgrywać już większe znaczenie i mieć znaczący wpływ na wyniki analiz. Przykładowo mediana wynagrodzeń w Warszawie wynosi 6 000 PLN, a w województwie mazowieckim (bez miasta stołecznego) tylko 3 800 PLN. Nie oznacza to jednak, iż magazynier z Siedlec bez problemu znajdzie w Warszawie pracę z wynagrodzeniem o 2 200 PLN wyższym. Źródeł tak znaczącej różnicy należałoby się raczej doszukiwać w tym, iż w próbie pracowników z Warszawy znajdziemy stosunkowo wiele osób zatrudnionych w centralach dużych, międzynarodowych korporacji, operujących w branżach uznawanych za dobrze opłacane (finanse i bankowość, ubezpieczenia, IT etc.). Na pozostałym terenie województwa odsetek tego rodzaju zatrudnionych będzie znacząco mniejszy, co może tłumaczyć istotną część dysproporcji zarobków.
Niemniej jednak dane, jak również logika wskazują, iż spośród dwójki pracowników zajmujących te same stanowiska i cechujących się podobnymi kwalifikacjami ten zatrudniony w mieście wojewódzkim może zarabiać kilkaset PLN więcej. Zjawisko to jest jedną z form regionalnego zróżnicowania wynagrodzeń. Bardziej znany jego przejaw stanowią różne wysokości płac w poszczególnych regionach/województwach/miastach. Jest to fakt niezaprzeczalny i bardzo wyraźny. W Warszawie lepiej płatnej pracy mogą poszukiwać pracownicy praktycznie każdego zawodu i z niemal każdego regionu kraju. Stosunkowo wysokie zarobki, w porównaniu do reszty kraju, odnotowuje się także przykładowo w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie.
Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w następujących tekstach opublikowanych na naszych stronach:
- Czy na moim stanowisku warto szukać pracy w innym mieście
- Sprawdź gdzie masz szansę na znacznie wyższe zarobki
- Czy Warszawa to jedyna „ziemia obiecana”
- Regionalne zróżnicowanie wynagrodzeń w 2012 roku
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. .
1 2
oprac. : Grzegorz Spólnik / wynagrodzenia.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Marcin Ptaszek / 2014-04-19 14:31:29
Kwestia wysokości zarobków Polaków stanowi w dzisiejszych czasach bardzo istotny element życia. Przecież często zastanawiamy się jak to możliwe, że naszego kolegę stać na samochód prosto z salonu, a kolejne pytanie jakie można sobie zadać, to co zrobić, aby poprawić swój status majątkowy.
Stąd nasuwa się jasny wniosek, że wysokość wynagrodzenia stanowi bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą kwestię, która wpływa, na to, że Polacy są skłonni do częstych zmian pracodawcy, celem awansu finansowego, chociaż o szczebel wyżej. Dzieje się to właśnie przez zmiany pracodawców lub poprzez zmianę branży na taką, która przynosi większe pieniądze. Oczywiście każda z tych dróg jest trafna, zależy tylko od pomysłu samego pracownika. Zawsze warto się rozwijać, stawiać sobie ambitne cele zawodowe, a przy tym uzyskiwać oczywiście wzrost zarobków.
Moim zdaniem każda zmiana, która przynosi korzyści, to zmiana plus. Jeśli tylko mamy ma się możliwość powinno się wykorzystywać swoje szanse na rynku pracy, aby kiedyś powiedzieć sobie, że „było się kowalem własnego losu”.
[ odpowiedz ] [ cytuj ]