Jak znaleźć pracę?
2014-03-25 10:56
Przeczytaj także: Szukanie pracy: zachowaj pozytywne nastawienie!
Myśl i działaj globalnie
Wystarczy spojrzeć na polską mapę bezrobocia, żeby określić w których regionach jest więcej ofert pracy, a gdzie pracy po prostu brak. Warszawa, Wrocław, Poznać, czy Kraków stwarzają dziś porównywalne możliwości rozwoju zawodowego. Mimo to, Polacy niechętnie podejmują pracę w innych miastach. Co ciekawe, nie mamy problemu z emigracją zarobkową, nawet jeśli przeprowadzka oznaczałaby wyjazd na inny kontynent. Warto pamiętać, że im mniejsze mamy ograniczenia co do regionu poszukiwania pracy w Polsce, tym większe mamy szanse na znalezienie nowej pracy. Coraz więcej pracodawców decyduje się na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzką i akomodacją w nowym miejscu. Niekiedy też przeprowadzka do innego miasta daje możliwość negocjowania wyższego wynagrodzenia.
Wykorzystaj wszystkie możliwości
Jeszcze nigdy kandydaci do pracy nie mieli tyle możliwości szukania pracy, co dziś. Prasa, internet, media społecznościowe – wszędzie tam można znaleźć informacje o ofertach pracy i aplikować na wybrane stanowisko. Aktualny profil kandydata na portalach Goldenline czy Linkedin to dzisiaj podstawa. Dodatkowo możliwości stwarza także Facebook – coraz więcej pracodawców szuka informacji o kandydatach do pracy właśnie przez ten portal, a także udostępnia informacje o ofertach pracy na swoich firmowych profilach. Proces wirtualnego szukania pracy jest pozornie prosty i szybki, ale wymaga od kandydatów proaktywności i refleksu. Nieaktualne informacje na temat naszego doświadczenia zawodowego, lub niestaranny profil mogą skutecznie zniechęcić pracodawcę i przekreślić szanse na pracę w danej firmie. Media społecznościowe to także naturalne miejsce do networkingu na skalę globalną.
Wbrew trendom panującym na rynku i coraz większej wirtualizacji procesów rekrutacyjnych wciąż doceniany jest bezpośredni kontakt kandydata z pracodawcą. Nawet w krajach Ameryki Północnej, gdzie rozwój technologiczny jest bardzo zaawansowanym etapie, kontakt bezpośredni jest nadal jednym z popularniejszych sposobów szukania pracy. Warto też wziąć pod uwagę, że dziś coraz więcej pracodawców stawia nacisk na wartości i budowanie odpowiedniej kultury organizacyjnej. Ma to znaczenie także na etapie rekrutacji – poszukiwani są pracownicy, którzy utożsamiają się z daną firmą, podzielają ten sam system wartości. Dlatego dla pracodawcy kandydat do pracy, który jest zdeterminowany do pracy w danej firmie i konsekwentnie do tego dąży, może być na wagę złota.
fot. mat. prasowe
10 porad – co zrobić, żeby znaleźć pracę?
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)