Stres w pracy: jak sobie radzić?
2014-03-21 00:50
Jak poradzić sobie ze stresem w pracy? © mariesacha - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy internauci a stres w pracy
Wszyscy chcemy być najlepsi w pracy, rozwijać się i awansować, osiągnąć sukces i jednocześnie lubić swoją pracę. Ciężko jest jednak realizować te cele, kiedy stale towarzyszy nam stres, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, pracę i relacje ze współpracownikami, szefem czy klientami.Dobry pracodawca powinien wspierać swoich pracowników i pomagać im w redukowaniu poziomu stresu wynikającego z pracy. Przecież pozbawione stresu miejsce pracy pozwala pracownikom wykonywać obowiązki w sposób efektywny i rozwijać się, wpływając na sukces firmy i realizację założonych celów. Jeśli jednak Twój szef nie kwapi się, by pomóc Ci poradzić sobie z presją, przeczytaj poniższe wskazówki, dzięki którym zredukujesz poziom stresu w pracy.
Przedyskutuj zakres swoich obowiązków
Zanim stracisz kontrolę nad sobą i swoim poziomem stresu, spróbuj przykuć uwagę szefa. Szanse na uniknięcie nerwowych sytuacji wzrosną, kiedy zawczasu zauważysz pierwsze symptomy nadchodzących problemów i będziesz o tym mówił – mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Dobry szef będzie chciał, byś czuł się komfortowo w pracy i przez to działał efektywnie. Nie bój się więc przyznać mu do tego, że czujesz się przytłoczony obowiązkami czy natłokiem zadań. Być może ktoś z zespołu będzie mógł Cię wesprzeć w wykonywaniu codziennej pracy.
fot. mariesacha - Fotolia.com
Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?
Nie jesteś robotem – każdy ma swoje granice
Nie bierz na siebie więcej niż jesteś w stanie udźwignąć. Najczęściej osobą, która najwięcej od Ciebie wymaga, jesteś Ty sam. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały, a Ty robisz wszystko, co w Twojej mocy. Nie bierz na siebie dodatkowej pracy czy obowiązków, jeśli nie jesteś pewny, że im podołasz. Naucz się mówić „nie” bez strachu, że zawiedziesz innych.
Wyznacz priorytety
Ważne jest, byś umiał stwierdzić, które z zadań są pilne, a które mogą poczekać, aż będziesz mógł się nimi na spokojnie zająć. Każdego ranka sporządzaj listę rzeczy, które musisz zrobić i podziel ją na pół: na górze niech pojawią się pilne i niecierpiące zwłoki zadania, a niżej umieść te mniej naglące. Jeśli uporasz się z tymi istotniejszymi zadaniami, Twój dzień wyda się nagle bardziej produktywny i wszystko wyda się łatwiejsze oraz przyjemniejsze. Skreślanie kolejnych wykonanych zadań z listy pokaże Ci również, że Twoja praca przynosi realne efekty, co pomoże Ci mniej się stresować.
Uporządkuj przestrzeń i czas
Niekiedy stres jest wynikiem chaosu panującego wokół Ciebie. Posprzątaj więc swoje stanowisko pracy, pozbądź się wszystkich niechcianych, niepotrzebnych śmieci i przedmiotów, wyrzuć stare, nieaktualne dokumenty i spróbuj uporządkować wszystko. Jeśli to możliwe, znajdź czas pomiędzy kolejnymi zadaniami, by przez kilka minut ochłonąć i móc w pełni skoncentrowanym wrócić do wykonywania obowiązków.
Zrelaksuj się
Każda przerwa – w ciągu dnia, ale i tygodnia oraz roku – sprawia, że możesz skupić się na sobie i zrelaksować. Bez momentów dla siebie nie będziesz w stanie zredukować poziomu stresu. Dlatego jeśli przysługuje Ci godzinna przerwa na lunch, korzystaj z niej. Możesz przy posiłku porozmawiać z kimś, posłuchać muzyki lub poczytać książkę. Korzystaj też z urlopu, który Ci przysługuje. I jeśli to nie jest konieczne, w weekend nie wykonuj obowiązków służbowych, nie sprawdzaj poczty i wyłącz telefon, jeśli to możliwe.
Jeśli jednak próbowałeś bezskutecznie walczyć ze stresem spowodowanym pracą, przemyśl na spokojnie, czy już nie najwyższy czas na zmianę miejsca i środowiska pracy. Nie warto narażać się na utratę zdrowia. Dlatego istotne jest, byś potrafił dostrzec i zrozumieć, co powoduje u Ciebie stres, i eliminował to ze swojego życia stopniowo. Nadgorliwość i profilaktyka są niezmiernie ważne. Rób więc wszystko, by miejsce, w którym spędzasz prawie każdy dzień, było dla Ciebie źródłem samozadowolenia i spełnienia, a nie stresu i niepotrzebnych nerwów.
oprac. : Małgorzata Majewska / Monster Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (5)
-
Paulina21272 / 2014-03-21 19:04:31
1. Poznaj, co Cię stresuje!
Po pierwsze trzeba rozpoznać, jakie sytuacje nas stresują. Wydaje się banalne, ale to pierwszy i najważniejszy etap, o którym zwykle zapominamy.
Nie ma potrzeby zatrzymywać się nad tym zbyt długo i koncentrować się na sytuacjach stresowych. Najlepiej wypisać to, co nas stresuje na kartce papieru.
Jeśli chcesz się nauczyć, jak sobie radzić ze stresem w Twoim życiu, musisz najpierw wiedzieć, jakie są jego najważniejsze źródła.
2. Wyeliminuj niepotrzebny stres!
Po drugie należy się zastanowić, które sytuacje stresowe możemy wyeliminować z naszego życia.
Warto podzielić sobie je na dwie grupy: te, które da się łatwo wyeliminować oraz te, z którymi będzie więcej problemu.
Sytuacje, które można łatwo wyeliminować, należy załatwić od razu. Na przykład, stresuje mnie niemiła pani w sklepie osiedlowym pod domem – więc od dziś chodzę do innego sklepu z miłą obsługą.
Sytuacje, które mogą sprawić więcej problemów, należy postarać się wyeliminować wtedy, kiedy będzie to możliwe. Najlepiej znów sięgnąć po kartkę papieru i napisać sobie plan dla każdej sytuacji osobno. Na przykład, stresuje mnie moja nienajlepsza sytuacja finansowa, w takim razie piszę plan (może zawierać kilka opcji), który pozwoli mi krok po kroku wyeliminować sytuację stresową. Do tego warto się także posłużyć technikami ustalania celów.
Może się okazać, że wyeliminowanie danej sytuacji byłoby zbyt czasochłonne, zbyt trudne lub nawet niemożliwe do wykonania, w takim przypadku przechodzimy do punktu 3.
3. Zaakceptuj stres, którego nie da się wyeliminować!
Wielu sytuacji stresowych nie da się wyeliminować. Jeżeli stresuje mnie to, że codziennie muszę wstawać z łóżka, to... no cóż, takiej sytuacji raczej nie da się wyeliminować w rozsądny sposób.
Może stresuje mnie jakieś dręczące pytanie, na które nie da się odpowiedzieć, albo osoba, z którą jednak nie można/nie chciałoby się zerwać kontaktów.
Sytuacji, których nie da się wyeliminować, jest bardzo dużo.
Takie sytuacje należy zaakceptować – po prostu się z nimi pogodzić. Należy pamiętać o tym, że stres jest tak naprawdę naszą reakcją na bodziec zewnętrzny. Tylko od nas zależy, czy dana sytuacja wywołuje u nas reakcję stresową, czy nie.
Akceptacja sytuacji stresowej czasami może być trudna, ale nauczenie się akceptowania takich sytuacji jest niezbędne. Warto przyjąć postawę odpowiedzialności za nasz własny stres. To ja jestem odpowiedzialny za mój stres, więc przyjmuję za niego odpowiedzialność. Jest to moja decyzja, czy będę się tym czy owym stresował, czy też nie.
Warto także pamiętać, że wypieranie sytuacji stresowej jest dla mózgu dużo bardziej kosztowne, niż zaakceptowanie go.
W akceptacji sytuacji stresowej mogą pomóc także podane niżej techniki.
4. Uśmiechaj się!
Śmiech to jeden najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem.
Po pierwsze, śmiech to zdrowie. Należy jak najczęściej się śmiać, aby stać się bardziej odpornym na stres. Śmiech, choćby i sztuczny, wywołuje w organizmie człowieka reakcje fizjologiczne ograniczające negatywne skutki stresu. Warto zrobić sobie swoją własną listę sposobów na wywołanie śmiechu: może to być oglądanie komedii, spotkania ze znajomymi, czytanie książek lub dowcipów, oglądanie śmiesznych zdjęć itd.
Po drugie, sytuacje stresowe z punktu 3 (niemożliwe do wyeliminowania) należy ośmieszać. Jest kilka bardzo skutecznych technik na ośmieszanie sytuacji stresowej. Jedna z nich polega na tym, że będąc w stanie relaksacji (czytaj dalej) odtwarzamy sobie sytuację stresową jak film. Mamy w ręce pilota i przewijamy filmik do przodu i wstecz. Odtwarzamy go kilka razy. Następnie zaczynamy się tym filmem bawić: dorysowujemy twarzom śmieszne wąsy, zmieniamy wygląd postaci, podkładamy inny głos (np. Chipa i Dale'a), wprowadzamy dodatkowe postaci lub wydarzenia, które powodują, że sytuacja stresowa wywołuje w nas uśmiech. Czynność należy powtarzać kilkukrotnie do ustąpienia objawów stresu. Gdy następnym razem pomyślimy o tej sytuacji, zareagujemy śmiechem.
5. Użyj wyobraźni w walce ze stresem!
Jest wiele technik bazujących na wyobraźni czy pracy z podświadomością. Są to bardzo skuteczne metody radzenia sobie ze stresem. Takie techniki można znaleźć pod hasłami "NLP" czy "metoda Silvy". Poniżej zamieszczam przykładowe techniki:
Miejsce marzeń
Stwórz w wyobraźni swoje miejsce marzeń i odwiedzaj je, kiedy się stresujesz. Użyj do tego jak najwięcej zmysłów: wzrok, słuch, zapach, smak, dotyk. Wymarzonym miejscem może być plaża w tropikach i towarzyszący Ci zapach oceanu; świetlisty las, w którym słychać łagodny śpiew ptaków; ogród na wsi i pokryta poranną rosą trawa, po której stąpasz boso itd. Takie miejsce niech będzie Twoim sekretnym miejscem marzeń, które powinno być indywidualne, stworzone przez Ciebie, dla Ciebie, ku Twojej przyjemności. Będzie to przystań, do której będziesz mógł/mogła wracać, kiedy będziesz potrzebować.
Submodalności
Technika NLP składająca się z kilku kroków.
1. Wyobraź sobie bardzo dokładnie sytuację, która Cię stresuje. Przeżywaj ją przez chwilę – odczuj ją w trzewiach.
2. Wyobraź sobie, w którym miejscu ciała jest zlokalizowany stres związany z tą sytuacją. Poczuj jego kształt, kolor, stan skupienia, zapach i smak. Może to być ciężki, ciemny kamień gdzieś w żołądku albo czerwona gazowa kula pod pępkiem.
3. Wyciągnij ten stres w wyobraźni ze swojego ciała i połóż go przed sobą.
4. Zmień charakterystykę stresu: zmień kolor, na jaki chcesz, zmodyfikuj stan skupienia, gęstość, zapach itd. tak, aby budziła miłe uczucia.
5. Jeżeli sytuacja przestanie budzić w Tobie złe emocje, jest gotowa, aby włożyć ją tam, skąd została wyciągnięta, do wewnątrz ciała. Włożenie jej z powrotem powinno wywołać uczucie ulgi i odprężenia.
6. Uprawiaj sport!
Nie chodzi tu o sport wyczynowy czy zawodowy, ale o zwykły wysiłek fizyczny (np. przekopanie ogródka, spacer z psem, taniec). Regularne uprawienie ruchu nie tylko pozwala rozładować napięcie, pobudza wydzielanie endorfin, ale także zwiększa odporność na stres.
To w zasadzie powinien być punkt numer 1!
Wybierz coś dla siebie i zacznij ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Najlepiej wybrać taką formę ruchu, która sprawia nam przyjemność (może to być nawet jakaś zabawa!) - w innym przypadku trudniej będzie zadbać o regularność ćwiczeń.
7. Miej kogoś bliskiego!
Osoby żyjące w udanych związkach są bardziej szczęśliwe. Jeśli kogoś masz (kogoś z rodziny, przyjaciela, partnera) – dbaj o swój związek z nim. Jeśli nie masz nikogo bliskiego to... znajdź sobie kogoś takiego! Jeśli to dla Ciebie trudne, pamiętaj, że to nie musi być koniecznie człowiek. Może to być jakiś zwierzak albo ulubiona roślina. Jest szeroki wachlarz możliwości. Mimo wszystko polecam ludzi, wbrew pozorom jest to łatwiejsze niż się wydaje. Może to być zwykły przyjaciel czy znajomy.
Warto znaleźć sobie istoty, którym chcemy pomagać i o które chcemy się troszczyć.
Troszcząc się o innych zapominamy o swoich problemach!
8. Pomódl się!
Aby się modlić, nie trzeba być człowiekiem wierzącym. Nie trzeba też być wyznawcą konkretnej religii. Jest wiele sposobów na modlitwę.
Modlitwę podzieliłbym na dwa rodzaje.
Pierwsza to modlitwa szczera, pochodząca z wnętrza, to głos własnego serca ubrany w słowa. Po prostu mówimy, co dla nas ważne, co wywołuje w nas emocje. Rozmawiamy w ciszy z samym sobą.
Druga to modlitwa przypominająca pieśń, melodyjna, posiadająca zwrotki i refren. Inaczej mówiąc "klepanie paciorków". Równie dobry sposób, co pierwszy, uspokajający, wspomagający koncentrację. Jest to sposób na medytację. Umysł koncentruje się na jakiejś czynności, odpoczywa od wszystkiego, o czym nie myśli, znajduje dzięki temu czas na to, aby pomyśleć o tym, na co zwykle nie miałby czasu.
Oba sposoby skuteczne i polecane; można wybrać jeden albo stosować obydwa. [ odpowiedz ] [ cytuj ] -
Małgorzata Dudek / 2014-04-19 18:46:00
W dzisiejszych czasach bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem jakim jest stres w miejscu pracy.
Oczywiście w wielu przypadkach jest on powodem natłoku wykonywanych zajęć i niemocy radzenia sobie z nimi, z powodu nieadekwatnych kwalifikacji do stanowiska pracy, bądź też nadmiaru narzucanych przez pracodawcę zadań. W konsekwencji prowadzi to do powstawania nieporozumień pomiędzy współpracownikami, a także z samym pracodawcą. Większość osób w tym przypadku stara się zapomnieć o zaistniałych problemach, bojąc się, że utracą pracę, a jednocześnie godząc się na zaistniałą, niekomfortową dla nich sytuację. Jednakże złe napięcie które się w tym czasie gromadzi przeradza się w stres w czystej postaci, który to zamiast mobilizować pracownika do dalszych działań, spowalnia i uniemożliwia wykonywanie realizowanych czynności. W takich wypadkach często dochodzi do wypalenia zawodowego, które może przerodzić się w chorobę depresyjną. Większość ludzi, a przeważnie młodych osób, kończących dopiero co szkołę średnią bądź będących po uczelniach wyższych ma problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy dla siebie. Osoby takie są uważane przez potencjalnych pracodawców za osoby niedoświadczone i niezbyt kompetentne. Dlatego też nowo zatrudnieni pracownicy starają się jak najlepiej wykazać swoimi umiejętnościami, poprzez branie na swoje barki zbyt wielkiej ilości zadań na raz. Jak już wspomniałam wyżej prowadzi to do zwiększenia poziomu negatywnego napięcia, które zakłóca harmonie pracy. W dużym stresie nie jesteśmy w stanie wykonać nawet podstawowych czynności. Dlatego warto jest ustalić z pracodawcą najodpowiedniejszy dla wszystkich zakres obowiązków oraz systematyczność wykonywania poszczególnych zadań. Ważne jest także to by po wyjściu z pracy całkowicie wyłączyć się od niej, zrelaksować i odpocząć.
[ odpowiedz ] [ cytuj ] -
anna_nowak / 2014-05-19 13:33:06
Stres jest nierozłącznym elementem naszego życia zawodowego. Niestety !Stres towarzyszy nam od początku, czyli w momencie przyjmowania do pracy, w czasie jej trwania i na koniec naszego życia zawodowego. Badania pokazały,że 60% pytanych odczuwa stres związany z miejscem pracy każdego dnia. jak można pracować w warunkach kiedy zżera nas stres ? Każdy z nas pracowników chce być dobry, wydajny w pracy chce się rozwijać, awansować a jednocześnie chce lubić swoją pracę. Połączenie tych wszystkich elementów w całość w warunkach kiedy jesteśmy ciągle zestresowani jest wręcz niemożliwe, albo bardzo trudne. Stres to również negatywny wpływ na nasze samopoczucie, na relacje z współpracownikami z szefem, a nawet klientami. To wszystko bardzo źle wpływa nie tylko na nasz wizerunek, ale także wizerunek firmy w której pracujemy. Ogromna rola leży po stronie pracodawcy, który powinien pomagać i wspierać swoich pracowników w walce ze stresem. Brak czynników stresogennych to lepiej wykonywana i efektywna praca, realizowanie celów i rozwój firmy. Wypowiadamy wojnę stresowi, który wpływa na wszystkich destrukcyjnie. Walkę zacznijmy od samych siebie. Powodzenia ! [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Marek Seryła / 2014-06-05 10:59:53
Żyjemy coraz szybciej, rozwój cywilizacji sprawia, że jesteśmy zmuszeni być w ciągłym biegu, by nadążyć za wszelkimi nowinkami, informacjami czy też udogodnieniami dnia codziennego. Ten ciągły pośpiech, by nie zostać w tyle, wywiera duży nacisk na naszą psychikę co często wywołuje stres. Stres spowodowany taką sytuacją towarzyszy nam na co dzień, niestety, także podczas pracy, a ta wymaga od nas skupienia, jasnego myślenia i rzetelnego postępowania, po to aby nasz trud przynosił owoce, stres jednak potrafi pokrzyżować nam te ambitne plany. Aby uniknąć lub zminimalizować niepotrzebny stres w pracy, należy odpowiednio podchodzić do swoich obowiązków, w pierwszej kolejności wybierając te, które trzeba zrealizować ze względu na ich wagę oraz termin, należy odpowiednio rozkładać zadania, tak aby nie przeciążać swojej osoby, gdyż prowadzi to tylko do nieefektywnego wykonania zadania, które przeważnie zajmie nam o wiele więcej czasu, niż w sytuacji bezstresowej. Nie mała jest tutaj także rola osoby będącej kierownikiem naszym, czy naszego zespołu, ważnym jest by potrafiła odpowiednio rozdzielać zadania i dawkować pracę w odpowiednim tempie. Dla nas samych istotne jest dokładne poukładanie swoich zadań, wprowadzenie porządku w miejscu pracy oraz wejście w odpowiedni „rytm” pracy, który da nam czas na odpoczynek pomiędzy zadaniami, który zaowocuje wydajniejszą oraz przyjemniejszą pracą.
Pamiętajmy, iż w walce ze stresem, tak jak w każdej codziennej czynności, najistotniejszą rolę odgrywa nasz mózg, poświęcając czas na relaks i pozwalając sobie na spokojne przemyślenia nad naszymi planami i celami, jesteśmy w stanie wypracować najlepszą dla nas, indywidualną, metodę na odpowiednie rozłożenie obowiązków i zrealizowanie ich z uśmiechem i wiarą we własne siły, co automatycznie pozwoli nam uniknąć stresu.
[ odpowiedz ] [ cytuj ] -
Michał Mazur / 2014-06-16 13:00:20
Stres jest powszechnym problemem i dotyczy dużej grupy społecznej. Może nasilać się szczególnie w pracy, która jest dla nas ważnym elementem w życiu, gdyż dzięki niej zarabiamy pieniądze, a z drugiej strony możemy się rozwijać i osiągać sukcesy. Jednak ciągły stres może nam w tym przeszkodzić, ponieważ negatywnie wpływa na samopoczucie, relacje z innymi pracownikami, a gdy człowiek się gubi, może powodować to nieefektywność czy nierealizowanie wyznaczonych celów. Pracodawca powinien dbać o to, aby miejsce pracy było przyjazne, miła atmosfera czy często dostępna pomoc. Wszystko musi być dla pracowników, tak aby wykonywali swoje obowiązki odpowiednio i nie czując dużej presji. Pracownik powinien informować o tym jak się czuje, czy nie ma za dużo narzuconych obowiązków, z którymi nie może sobie poradzić lub nie jest w stanie robić takiej ilości zadań naraz. Jeśli czujemy, że nie jesteśmy w stanie sobie ze wszystkim poradzić, nie bierzmy na siebie tylu obowiązków, róbmy to co robimy dobrze, a na pewno nie będzie to postrzegane jako nasze porażki czy strata zaufania w stosunku do nas. Dobrą metodą jest również podział zadań - najpierw robimy te najważniejsze, a później te mniej ważne. Wtedy praca powinna przynosić lepsze efekty, a my pozbędziemy się również niepotrzebnego stresu. NA stanowisku pracy powinniśmy utrzymywać porządek, tak aby nie pracować w chaosie, gdyż to także niepotrzebny stres. Poza pracą musimy zadbać o siebie, zaplanować czas na relaks, nie myśleć dużo o pracy, rozmawiać dużo z ludźmi. Ważne jest również miejsce pracy - jeśli nie jesteśmy w stanie powstrzymać stresu, czy praca nas przerasta, a otoczenie nie jest przyjazne i dlatego bardzo niechętnie chodzimy do pracy spróbujmy zmienić środowisko, znaleźć coś co by nam odpowiadało i nie powodowało u nas stresu. Trzeba znaleźć przyczyny naszego stresu i starać się je wyeliminować, gdyż zdrowie jest najważniejsze, a bezstresowa praca jest zdecydowanie przyjemniejsza i bardziej efektywna. [ odpowiedz ] [ cytuj ]