Dane osobowe w cv: co powinny zawierać?
2014-03-10 09:35
Co powinny zawierać dane osobowe w cv? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kreatywne CV - pułapki
Przygotowując cv warto zastanowić się, czy odbiorcę tego dokumentu będą interesować szczegółowe zawiłości rodzinne. Czasem mniej znaczy więcej – ograniczenie danych osobowych do minimum (imię, nazwisko, adres i dane kontaktowe) pozwalają skupić się na tym, co ważniejsze – wykształcenie, przebieg zatrudnienia, umiejętności. Mimo to, zdarza się, że osoba szukająca pracy jest nadgorliwa. Nawet, jeśli ma niewielkie doświadczenie zawodowe i cv zdaje się być skromne, lepiej zachować umiar niż na siłę tworzyć archaiczny styl wpisując dane takie jak: nazwisko rodowe, stan cywilny, liczbę (a nawet imiona!) dzieci. Tego typu informacje nie przydadzą się potencjalnemu pracodawcy, a spowodują jedynie chaos informacyjny i odciągnięcie uwagi od wyartykułowanych kompetencji.Najlepiej zawęzić się do danych, o które na podst. art. 22§1 k.p. pracodawcy mogą pytać potencjalnych pracowników:
- imię (imiona) i nazwisko
- imiona rodziców
- data urodzenia
- miejsce zamieszkania (adres korespondencyjny)
- wykształcenie
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
Jeśli absolwent ma wrażenie pustki w swoim cv, zamiast wpisywania nieco na siłę suchych danych, warto wzbogacić dokument inaczej:
- przemyślana kompozycja – odstępy między poszczególnymi sekcjami, dodanie zdjęcia, nagłówka (z nazwą/numerem referencyjnym stanowiska, o które się ubiega); elegancka edycja tekstu oraz ewentualnej fotografii;
- krótkie streszczenie obowiązków zawodowych pod każdym wyszczególnionym stanowisku (nawet, jeśli był to staż lub praktyka);
- dodanie profilu osobowościowego, w tym zaznaczenie cech, które mogą wydać się pożądane na danym stanowisku (np. łatwe nawiązywanie kontaktów, skrupulatność – koncentrowanie się na detalach, wysokie zdolności analityczne – zmysł matematyczny i in.).
fot. apops - Fotolia.com
Co powinny zawierać dane osobowe w cv?
Znamienne, iż błędy przy rekrutacjach popełniają i sami specjaliści HR. Zdarza się na przykład, iż nie przestrzegają przytoczonego powyżej przepisu kodeksu pracy. Najczęstszym żądaniem pracodawcy, które nie ma prawnego uzasadnienia, jest obligatoryjne dołączenie fotografii do aplikacji. Nawet, jeśli prowadzi nabór na reprezentacyjne stanowisko (recepcjonista, office manager, specjalista ds. kontaktów z klientem i in.), nie powinien prosić o zdjęcie. Natomiast kandydat, jeżeli uzna, że zdjęcie doda „twarzy” sztywnej formie dokumentu, może je dołączyć (pamiętając jednakowoż, że nawet ładnej buzi nie pomoże okoliczność upamiętnienia wakacji albo zakrapianej imprezy).
Przydatne linki:
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
- Kodeks pracy
Rekruter nie powinien też drążyć wrażliwych tematów, które zbytnio ingerują w prywatność rozmówcy. Zdawałoby się, iż w dzisiejszych czasach osoba rekrutująca nie zapytałaby kandydata o stan rodzinny czy np. o plany rodzicielskie. O dziwo, takie pytania ciągle padają (zadziwiające, że adresatami tych pytań są prawie zawsze kobiety; czyżby rekruterzy uznali, iż mężczyzn kwestia posiadania dzieci nie dotyczy?). Kandydat nie musi odpowiadać na niewygodne pytania, a chcąc uszanować sytuację i zachować takt, powinien delikatnie zmienić temat lub grzecznie odmówić odpowiedzi. By uniknąć wpadki podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która może zdarzyć się zarówno kandydatowi jak i osobie przepytującej, obie strony powinny wcześniej dowiedzieć, o co nie należy pytać, by nie przekroczyć granic dobrego wychowania i prawa. Warto zatem przed napisaniem cv i później, przed ewentualną rozmową kwalifikacyjną, sprawdzić, jakie osobiste informacje kandydat może ujawnić.
oprac. : Karolina Maciąg / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)