Rząd uszczelnia system: umowy-zlecenia będą szerzej oskładkowane
2014-03-04 17:34
Więcej składek do ZUS © bzyxx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Umowy zlecenia ozusowane od 2016. Prezydent podpisał ustawę
Obecnie w przypadku kilku umów-zlecenia zleceniobiorcy płacą składki tylko od pierwszej umowy, najniżej płatnej, w pozostałych przypadkach odprowadzają tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Rządowy projekt określa, że składka emerytalna i rentowa od umów-zlecenia miała by być płacona od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia, o ile oczywiście pracownik taki przychód by osiągał. W 2014 roku kwotą minimalnego wynagrodzenia jest 1680 zł. Składka będzie pobierana od jednej umowy - tej, której wartość jest równa lub przekracza pensję minimalną, albo od kilku umów, których łączna wartość jest równa lub przekracza wynagrodzenie minimalne.Dodatkowo, składkami zostaną objęci wszyscy członkowie rad nadzorczych, pobierający z tego tytułu wynagrodzenie. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla takich osób będzie przychód z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Oskładkowanie umów-zlecenia oraz objęcie członków rad nadzorczych obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi ma zwiększyć wpływy do ZUS o około 650 mln zł rocznie.
Nowe regulacje mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Tak krótkiemu vacatio legis sprzeciwiają się przedsiębiorcy.
– Zmiany w zasadach funkcjonowania umów zleceń stanowią olbrzymie wyzwanie dla pracodawców, przede wszystkim ze względu na groźbę drastycznego wzrostu kosztów realizacji bieżących umów z kontrahentami. Niewystarczający czas trwania vacatio legis uniemożliwi skuteczne renegocjacje długoterminowych kontraktów ze zleceniobiorcami - w szczególności z sektora publicznego - co w praktyce oznaczać będzie przeniesienie przymusu oszczędności do działów firm odpowiedzialnych za aktualne i przyszłe zatrudnienie – komentuje Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.
Zdaniem środowisk gospodarczych, szersze objęcie składkami umów-zlecenia to przygrywka do oskładkowania innych umów cywilnoprawnych.
– Ta decyzja może być pierwszym krokiem do pełnego ozusowania wszystkich umów cywilnoprawnych – ostrzega ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska. – Biorąc pod uwagę ostatnie propozycje Ministra Finansów oraz pomysł oskładkowania umów o dzieło, istnieje ryzyko, że taki scenariusz może niestety okazać się realny. Projekt przyjęty przez Radę Ministrów nie daje bowiem gwarancji, że w toku prac parlamentarnych nie zostanie uwzględniona propozycja Ministerstwa Finansów, dotycząca pełnego oskładkowania umów-zleceń od 2017 roku – dodaje Żukowska.
Zdaniem pracodawców RP, oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie rozwiąże problemu zdarzających się nadużyć w stosowaniu tego rodzaju form zatrudnienia. Taka decyzja doprowadzi przede wszystkim do podwyższenia kosztów pracy, a to nie zachęci pracodawców do zatrudniania na umowy o pracę, a może wręcz ich skłonić do redukcji liczby pracowników.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)