Ile zarabia programista?
2014-02-02 21:38
Programista © ra2 studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: GUS: zatrudnienie i płace w górę
Nie tylko komputeryEfekty ich pracy znajdują się wewnątrz bardzo wielu urządzeń wokół nas. Czasy w których oprogramowanie dotyczyło niemal wyłącznie komputerów odeszły już bezpowrotnie do historii. Obecnie oprogramowanie znajduje się także
w telefonach komórkowych, smartfonach, ale również telewizorach, monitorach komputerowych, większości komputerowych urządzeń peryferyjnych, odtwarzaczach mp3, sprzęcie agd (oprogramowanie pralki czy zmywarki),
samochodach, samolotach, aparaturze medycznej, bankomatach, elementach uzbrojenia. Odpowiednio oprogramowane komputery sterują ruchem ulicznym, nadzorują ruch lotniczy, dozują leki, nadzorują terapie, wspomagają
operacje finansowe. Lista obszarów zastosowań komputerów, mikroprocesorów i kontrolerów oraz powiązanego z nimi oprogramowania zajęła by z pewnością całkiem grubą broszurę.
Wymagania
Z reguły programiści są absolwentami studiów wyższych, zarówno technicznych jak i uniwersyteckich. Programistami bywają absolwenci informatyki, elektroniki, matematyki czy fizyki. Jednak zdarzają się bardzo dobrzy programiści, nie będący absolwentami żadnych kierunków związanych z informatyką, elektroniką czy matematyką, a nawet nie mający wyższego wykształcenia. Dobrego programistę tworzą bowiem rzeczywiste umiejętności, wiedza i doświadczenie. Czego się więc wymaga od programistów? Przede wszystkim znajomości języków programowania, środowisk programistycznych, systemów operacyjnych, w niektórych specjalnościach również znajomości baz danych, określonych platform sprzętowych, systemów telekomunikacyjnych. Od programisty wymaga się też analitycznego myślenia, choć sami programiści żartują że niekoniecznie logicznego.
Zawód programisty jest wewnętrznie mocno zróżnicowany, oczywiście oprócz podziału na specjalistów z zakresu danego języka lub środowiska oprogramowania (Java, .NET, C++, Delphi, PHP, języki niskiego poziomu, bazy danych, web) dzieli się również na specjalizacje pod względem wykonywanych funkcji w trakcie tworzenia oprogramowania - są to m.in. analitycy, projektanci systemów, koderzy, testerzy.
W przypadku niektórych prac, od programistów wymaga się dodatkowych kwalifikacji czy certyfikatów - na przykład świadectw znajomości określonych platform, systemów czy certyfikatów dopuszczenia do tajemnic (państwowych, wojskowych).
Płace
Płace programistów zależą od ich doświadczenia, kwalifikacji, złożoności realizowanych projektów czy lokalizacji miejsca pracy. Już na samym starcie kariery zawodowej (w trakcie studiów) mogą liczyć na płace na poziomie 2,5 – 3 tys. zł netto, potem bywa już tylko lepiej. Programista z kilkuletnim doświadczeniem zarabia już około 4 – 5 tys. zł netto. Dodatkowe kwalifikacje (potwierdzone świadectwami) i większe doświadczenie pozwalają już na zarobki w granicach 6 – 9 tysięcy złotych, a nierzadko i powyżej 10 tys. złotych miesięcznie. Na wyższe zarobki mogą liczyć programiści pracujący w największych miastach (Karków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk) oraz w Warszawie. W niektórych przypadkach zarobki programistów pracujących w stolicy na zbliżonych stanowiskach jak ich koledzy w mniejszych miastach, są o kilkadziesiąt procent wyższe. Więcej zarabiają również programiści pracujący dla klientów zagranicznych (niekoniecznie dla korporacji) – w wielu przypadkach normą jest pensja w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Zarobki wysokiej klasy programistów, pracujących przy tworzeniu i utrzymaniu systemów krytycznych (przemysł, finanse, obronność) sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)