Ile zarabia elektryk?
2014-01-31 01:39
Elektryk © michaeljung - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże
Praca elektryka - wbrew popularnemu mniemaniu - nie jest prostym "łączeniem drucików". Z racji tego, że niewłaściwie zaprojektowana lub wykonana instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub bezpieczeństwa ich majątku, to uprawnienia do wykonywania tego zawodu są nadzorowane.Kwestie kwalifikacji m.in. elektryków reguluje rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Wspomniane rozporządzenie określa rodzaje prac, stanowisk oraz urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji, zakres wymaganej wiedzy niezbędnej do uzyskania potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, tryb uzyskiwania kwalifikacji, wysokość opłat, wzory świadectwa kwalifikacyjnych.
Większość odbiorców energii elektrycznej korzysta z sieci jedno- lub trójfazowej. Instalacje takie projektują, wykonują i obsługują elektrycy o uprawnieniach do 1 kV (tysiąca woltów, zakres zawarty we wspomnianym rozporządzeniu).
Uprawnienia opisane w rozporządzeniu dzielą się na eksploatacyjne i dozoru. Osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, powinny wykazać się wiedzą z zakresu zasad budowy, działania oraz warunków technicznych obsługi urządzeń, instalacji i sieci, zasad eksploatacji oraz instrukcji eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci, zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych, zasad i wymagań bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Muszą również wiedzieć jak postępować w przypadku awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa obsługi urządzeń lub zagrożenia życia, zdrowia i środowiska.
Osoby zajmujące się dozorem powinny posiadać wiadomości dotyczące przyłączania urządzeń i instalacji do sieci, dostarczania energii oraz prowadzenia ruchu i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci, przepisów i zasad postępowania przy programowaniu pracy urządzeń, instalacji i sieci, z uwzględnieniem zasad racjonalnego użytkowania energii, przepisów dotyczących eksploatacji, wymagań w zakresie prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej oraz stosowania instrukcji eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci, przepisów dotyczących budowy urządzeń, instalacji i sieci oraz norm i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać te urządzenia, instalacje i sieci.
Osoby chcące uzyskać uprawnienia z zakresu dozoru powinny znać ponadto przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem udzielania pierwszej pomocy oraz wymagań ochrony środowiska, zasad postępowania w razie awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu urządzeń przyłączonych do sieci, zasad dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci, zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych.
Opłata za sam egzamin wynosi 10 proc. minimalnego wynagrodzenia dla pracowników, w dniu złożenia wniosku o egzamin, czyli w roku 2014 jest to kwota 168 złotych. Kursy i egzaminy przeprowadza m.in. SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). Po pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymuje się świadectwo kwalifikacji. Świadectwa kwalifikacyjne są ważne prze okres 5 lat. Po upływie tego okresu trzeba ponownie przystąpić do egzaminu.
Zarobki
Przydatne linki:
- Sprawdź średnie zarobki na Twoim stanowisku
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)