eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

PracaWynagrodzeniaIle zarabia elektryk?

Ile zarabia elektryk?

2014-01-31 01:39

Ile zarabia elektryk?

Elektryk © michaeljung - Fotolia.com

Efektów ich pracy na co dzień nie zauważamy, traktujące je jako coś stałego, istniejącego wszędzie. Dopiero gdy wydarzy się awaria, widać jak niezbędnie potrzebny to zawód, bo zatrzymuje się wtedy niemal cała aktywność - stają biura, banki, zamykane są sklepy, paraliżowany jest ruch w miastach, a zagrożone są nawet szpitale. Elektrycy i energetycy zapewniają gospodarce stałe funkcjonowanie, bo bez energii elektrycznej praktycznie nie działa. Ile zatem zarabia elektryk? Czy to dochodowa praca?

Przeczytaj także: Wynagrodzenia w Warszawie: najlepiej i najgorzej opłacane branże

Praca elektryka - wbrew popularnemu mniemaniu - nie jest prostym "łączeniem drucików". Z racji tego, że niewłaściwie zaprojektowana lub wykonana instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub bezpieczeństwa ich majątku, to uprawnienia do wykonywania tego zawodu są nadzorowane.

Kwestie kwalifikacji m.in. elektryków reguluje rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Wspomniane rozporządzenie określa rodzaje prac, stanowisk oraz urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji, zakres wymaganej wiedzy niezbędnej do uzyskania potwierdzenia posiadanych kwalifikacji, tryb uzyskiwania kwalifikacji, wysokość opłat, wzory świadectwa kwalifikacyjnych.

Większość odbiorców energii elektrycznej korzysta z sieci jedno- lub trójfazowej. Instalacje takie projektują, wykonują i obsługują elektrycy o uprawnieniach do 1 kV (tysiąca woltów, zakres zawarty we wspomnianym rozporządzeniu).

Uprawnienia opisane w rozporządzeniu dzielą się na eksploatacyjne i dozoru. Osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, powinny wykazać się wiedzą z zakresu zasad budowy, działania oraz warunków technicznych obsługi urządzeń, instalacji i sieci, zasad eksploatacji oraz instrukcji eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci, zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych, zasad i wymagań bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Muszą również wiedzieć jak postępować w przypadku awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa obsługi urządzeń lub zagrożenia życia, zdrowia i środowiska.

Osoby zajmujące się dozorem powinny posiadać wiadomości dotyczące przyłączania urządzeń i instalacji do sieci, dostarczania energii oraz prowadzenia ruchu i eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci, przepisów i zasad postępowania przy programowaniu pracy urządzeń, instalacji i sieci, z uwzględnieniem zasad racjonalnego użytkowania energii, przepisów dotyczących eksploatacji, wymagań w zakresie prowadzenia dokumentacji technicznej i eksploatacyjnej oraz stosowania instrukcji eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci, przepisów dotyczących budowy urządzeń, instalacji i sieci oraz norm i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać te urządzenia, instalacje i sieci.

Osoby chcące uzyskać uprawnienia z zakresu dozoru powinny znać ponadto przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem udzielania pierwszej pomocy oraz wymagań ochrony środowiska, zasad postępowania w razie awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu urządzeń przyłączonych do sieci, zasad dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci, zasad i warunków wykonywania prac kontrolno-pomiarowych i montażowych.

Opłata za sam egzamin wynosi 10 proc. minimalnego wynagrodzenia dla pracowników, w dniu złożenia wniosku o egzamin, czyli w roku 2014 jest to kwota 168 złotych. Kursy i egzaminy przeprowadza m.in. SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich). Po pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymuje się świadectwo kwalifikacji. Świadectwa kwalifikacyjne są ważne prze okres 5 lat. Po upływie tego okresu trzeba ponownie przystąpić do egzaminu.

Zarobki

Płace elektryków są mocno zróżnicowane. Najniższe stawki otrzymują osoby z najmniejszymi kwalifikacjami, wykonujące proste prace instalacyjne i eksploatacyjne (uprawnienia eksploatacyjne). Stawka godzinowa dla takich elektryków to ok. 10 - 12 złotych. Większe stawki otrzymują elektrycy z uprawnianiami eksploatacyjnymi i dozoru. Mogą oni liczyć na 15 - 20 złotych za godzinę. Elektrycy z uprawnieniami budowlanymi i projektowymi zarabiają już więcej - nawet do ok. 30 - 50 złotych za godzinę, choć w ich przypadku częściej mówi się o stawce za projekt/zlecenie czy płacy miesięcznej (o ile są zatrudnieni jako pracownicy).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: elektryk, energia elektryczna, prąd, zarobki, płace
Ile zarabia programista?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd pracy.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: